en
  • Zuzanna Hercerga, Brīvprātīgās par brīvību. 8 koka kastes, dažādi mediji. 2016–2020. Priekšplānā: veltījums Latvijas ebreju tautības ārstēm Mirjamu Rudinai un Brainai Rudinai-Foss. Foto: Margarita

Izstāde “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” Tallinā

No 2024. gada 10. augusta līdz 20. oktobrim Tallinas mākslas halles Lasnamē paviljonā būs skatāma izstāde “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules”. Kuratores Margaretas Tali un Ievas Astahovskas veidotā izstāde pievēršas solidaritātes, empātijas un vēsturisko traumu pārmantojumam, jautājumiem par neseno pagātni, un tam, kādu iespaidu šī pagātne atstājusi uz šodienu Baltijas reģionā un tā kaimiņvalstīs.

Izstāde “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” ir daļa no starptautiska starpdisciplināra projekta “Izzināt sarežģīto pagātni” (2019–2024), kura ietvaros šī pati izstāde bija skatāma Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā Rīgā (2020) un Nacionālajā mākslas galerijā Viļņā (2022) – abu izstāžu līdzorganizators bija Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC).

Kuratores Margareta Tali un Ieva Astahovska (LLMC) norāda, ka izstādes mērķis ir domāt par to, kā māksla var iesaistīties vēstures globālo saikņu ieraudzīšanā, minoritāšu perspektīvas izpratnē un empātijas veicināšanā. Mākslinieku attēlotās pieredzes bieži vien ir aizmirstas vai izslēgtas no vispārējās vēstures – izstādē tās tiks atsegtas caur individuāliem stāstiem, ģimenes vēsturēm un arhīvu pētījumiem, vienlaikus pievēršoties arī kolektīvai kultūras atmiņai. Šo pieredžu atsegšana veido jaunas ģeogrāfiskas un laika saiknes starp notikumiem un procesiem, kā arī pēta pagātnes iedvesmotus dziedināšanas veidus.

Izstādē “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” Tallinā piedalās mākslinieki no Baltijas valstīm, kā arī Ukrainas, Polijas, Somijas, Norvēģijas, Vācijas un Nīderlandes: Vika Eksta, Eleonora de Monteskjū, Tanels Randers, Paulīna Puķīte, Lia Dostijeva un Andrijs Dostlijevs, Zuzanna Hercberga, Jāna Kokko, Janija Mihalina un mākslinieku grupa “Ģimenes saikne”.

Izstādes atklāšana notiks 2024. gada 9. augustā plkst. 18.00, savukārt 10. augustā skatītāji aicināti pievienoties izstādes publiskajai programmai – plkst. 13.00 tiks izrādīta video mākslinieka Joena Vedela reāllaikā veidota unikāla filma, kas atgriežas pie 1991. gada augusta izšķirošajiem vēsturiskajiem notikumiem. Plkst. 16.00 kuratores un mākslinieki vadīs ekskursiju, kas sniegs dziļāku ieskatu izstādes darbu tēmās un tapšanas procesos, bet plkst. 17.30 interesenti aicināti apmeklēt mākslinieces Zuzannas Hercbergas performanci, kurā izmantoti arhīvu materiāli, autobiogrāfijas un atmiņas par sievietēm, kuras kā brīvprātīgās piedalījās Spānijas pilsoņu karā.

Izstādi atbalsta: Britu padomes pārstāvniecība Igaunijā, Tallinas Kultūras un sporta departaments, Ziemeļvalstu Ministru padome, Lietuvas Kultūras padome, Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonds, Igaunijas Kultūras fonds, Norvēģijas Laikmetīgās mākslas atbalsta fonds, Somijas laikmetīgās mākslas atbalsta fonds Frame, Dānijas Mākslas padome, Ādama Mickeviča institūts, Polijas Republikas vēstniecība Tallinā, Latvijas Republikas vēstniecība Igaunijas Republikā, Ukrainas vēstniecība Igaunijas Republikā un Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.
Lasīt vairāk