en
  • Attēls: Ieva Kauliņa

  • Attēls no Andas Lāces darbnīcas

  • Attēls no Kristas un Reiņa Dzudzilo darbnīcas

  • Attēls no Kristas un Reiņa Dzudzilo darbnīcas

  • Attēls no Annas Priedolas darbnīcas

  • Attēls no Sabīnes Vekmanes darbnīcas

  • Attēls no Kristas Burānes un Ievas Kauliņas darbnīcas

  • Attēls no Kristas Burānes un Ievas Kauliņas darbnīcas

  • Attēls no Gundegas Evelones darbnīcas

  • Attēls no Envijas darbnīcas

  • Attēls no Lienes Pavlovskas darbnīcas

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11

Darbnīcu cikls "Līdzdalības darbnīca"

Divu nedēļu garumā Rīgā, Paula Stradiņa Medicīnas un vēstures muzejā Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) organizēja darbnīcu ciklu, kurā Latvijā ievērojamu un atzītu mākslinieku vadībā apmeklētājiem bija iespēja iepazīt dažādas mākslas tehnikas un to pielietojumu aktīvisma praksēs un protestos, kā arī kopīgi doties piketēt un iesaistīties mākslas akcijās Antonijas ( tagad - Ukrainas Neatkarības) ielas rajonā, starp Krievijas un Ukrainas vēstniecībām. Darbnīcas notika katru dienu, darbdienās no plkst. 16:00 līdz 19:00 un brīvdienās no 12:00 līdz 15:00 Paula Stradiņa Medicīnas un vēstures muzeja Konferenču zālē un tās vadīja 14 Latvijā pazīstami laikmetīgās mākslas mākslinieki: scenogrāfe Liene Pavlovska, multimediju mākslinieks Kaspars Groševs, performanču māksliniece Anda Lāce, jauno mediju māksliniece Anna Priedola, tēlnieks Ivars Drulle, fotogrāfe Vika Eksta, gleznotāja Rasa Jansone, režisore Krista Burāne un māksliniece Ieva Kauliņa, tēlniece un starpdisciplināri strādājoša māksliniece Gundega Evelone, grafikas māksliniece Sabīne Vekmane, ilustratore Maija Kurševa, scenogrāfi Krista un Reinis Dzudzilo.

Par darbnīcām:

Darbnīcu cikls tika atklāts 7. martā ar plakātu darbnīcu, ko vadīja biedrības Ascendum un internetžurnāla Satori aktīvisti, piedaloties Lolitai Tomsonei un Latvijas muzeju biedrībai. Darbnīcas rezultātā tapa daudzveidīgi protesta plakāti un norisinājās muzeju nozares pārstāvju organizēts protests pie Krievijas vēstniecības.

8.03. gleznošana un Starptautiskās miermīlīgs sieviešu dienas pikets ar feminisma mākslinieci Rasu Jansoni. Darbnīcā tika radītas gaisīgas auduma apdrukas – veltījumi un atbalsta vārdi Ukrainas sievietēm. Ukrainietes uzvarēs!

9.03. režisores Kristas Burānes un scenogrāfes Ievas Kauliņas akcija “Puškins pret Putinu”. Darbnīcā tika veidoti plakāti no mākslinieču iepriekš sagatavotām uzlīmēm un tekstiem ar krievu dzejnieka Aleksandra Puškina dzeju. Uzlīmes un izgatavotie plakāti tika izvietoti pilsētvidē un darbnīcas laikā protestētāju grupa devas uz dzejniekam veltīto pieminekli Kronvalda parkā, piemineklis tika apsegts ar Ukrainas karogu un tika skaitīta dzejnieka dzeja. Links uz uzlīmēm!

10.03. Gundegas Evelones vadītā Putina iekonservēšana. Darbnīcā tika izmantots Krievijas diktatora Vladmira Putina portrets, kas tika ievietots burkās ar ūdeni, konservēšanas procesā izsakot dusmas un lāstus. Tāpat darbnīcā tika veidotas medaļas ar Ukrainas prezidenta portretu.

11.03. plakātu zīmēšana ar komiksu mākslinieci Maiju Kurševu. Mākslinieces vadībā tika veidoti pretkara plakāti, izmantojot attēlu kopēšanas tehniku, projicējot to uz darbnīcas telpas sienas;

12.03. sietspiedes un apdrukas darbnīca ar Sabīni Vekmani. Darbnīcā tika apdrukāti plakāti ar miera baloža attēlu un iesaistot ģimenes ar bērniem, izplatīti pilsētvidē.

13.03. Kristas un Reiņa Dzudzilo organizētajā lielformāta plakātu darbnīcā “Ar 33 ukraiņu alfabēta burtiem pret karu!” mākslinieki veidoja tekstus un vārdus Ukraiņu valodā. Piemēram, tika izveidots Ukrainas neatkarības ielas nosaukums un novietots uz muzeja sētas visa tās garumā tieši pretī Krievijas vēstniecības ieejai. Darbnīcas dalībnieki veidoja burtus arī uz sava apģērba – ziliem plēves mēteļiem, vēstot “Я свобода” (tulk. No ukraiņu valodas - “Es esmu brīvība”).

14.03 objektu darbnīca ar scenogrāfi Lieni Pavlovsku

Darbnīcas laikā tika veidotas zili dzeltenas drosmes piles un sirdis, ko atstāt parkā, uz ielas, paņemt līdzi uz mājām. Objekti, ko uzstutēt skaidri redzamus, skaidri iestājoties pret Krievijas agresiju Ukrainā.

Darbnīcā bija pieejamas saplākšņa formas, kuras māksliniece aicināja iekrāsot drosmes un brīvības krāsās.

15.03 ukraiņu māksliniecei Marijai Primačenko veltītā glezniecības darbnīca “Glābt kultūru!” ar Enviju

28. februārī tika nodedzināts Ivankiv Vietējās vēstures muzejs, kurā bojā gāja vērtīgi ukraiņu folkmākslinieces Marijas Primačenko (Maria Prymachenko) krāšņie darbi. Ar uzsaukumu "Glābt kultūru!" Līdzdalības darbnīcā tiks iepazīts un iesaistīts Marijas Primačenko mantojums, iedvesmojoties, kopējot un iesaistot ukraiņu kultūru. Darbnīcā tapa gan krāšņas lieformāta darbu kopijas, gan nelielas darbu interpretācijas.

16.03 skaņas darbnīca ar multimediju mākslinieku Kasparu Groševu

Audiodarbnīcas dalībniekiem bija iespēja veidot vienotu skaņu darbu, ierakstot pašu dalībnieku kliedzienus, saucienus un citus izraisītos trokšņus. Darbnīcas noslēgumā no muzeja balkona tika veikts kopīgs protests pie Krievijas vēstniecības, apskaņojot Ukrainas neatkarības ielu ar spēcīgu audio darbu - saucienu pēc taisnības.

17. 03 lielformāta protesti ar gleznotāju un performanču mākslinieci Andu Lāci

Māksliniece savā darbnīcā aicināja veidot vienotu protestu – kolektīvu sajūtu izlādēšanu. Uz liela formāta loksnēm tika gleznots kolektīvs vēstījums, kas reizē bija arī iespēja noformulēt un izteikt savas sajūtas, izmantojot krāsas, otas, un citus materiālus. Darbnīcā radītais lielformāta plakāts, paredzēts sešu personu protesta gājienam, pauda saukli “Mы знаем, что тебe страшнo”.

18.03 Datu darbnīca ar jauno mediju mākslinieci Annu Priedolu

Jauno mediju māksliniece Anna Priedola vadīja saulespuķu sēklu datu darbnīcu “Mēs esam sēklas…”, par kuras izejmateriālu kalpoja zeme, ūdens, sēklas un informācija, ko saņemam no ziņu portāliem. Darbnīcas ietvaros tika gan stādītas saulespuķes, gan veidotas datu vizualizācijas par karā kritušajiem Ukrainas un Krievijas iedzīvotājiem.

19.03 višivankas rakstu plakātu darbnīca ar Ivaru Drulli

Višivankas raksti (vyshyvanka) ir ukraiņu tradicionālie izšuvumi, kas tiek valkāti kā talismans, lai pasargātu cilvēkus, kas tos nes. Darbnīcā tika pētīti višivankas raksti un iesaistīti plakātu apdarē, veidojot Dzīvības koka rakstu.

20.03 fotogrāfijas un līdzdalības darbnīca ar fotogrāfi Viku Ekstu

Darbnīcu ciklu noslēdza mākslinieces Vikas Ekstas vadīta darbnīca, kurā ikviens tās apmekētājs varēja fotogrāfes vadībā uzņemt savus fotoportretus - diptihus, un izteikt savas sajūtas: gan labo: mieru, mīlestību, drosmi, gan arī dusmas, izmisumu, bezpalīdzības sajūtu. Māksliniece savā darbnīcā izmantoja dažādas radošas tēlu veidošanas metodes un dzīvo skulptūru metodes. Lai paustu atbalstu Ukrainai un izteiktu savas domas un izjūtas mākslas valodā, darbnīcas apmeklētāji izmantoja gan ķermeņa valodu, gan sejas izteiksmes.

Uzaicinātie mākslinieki demonstrēja atšķirīgas mākslas tehnikas un idejas, kas var tikt izmantotas aktīvismā, pētot gan vizuālā, gan audiālā medija sniegtās iespējas. “Līdzdalības darbnīcas” praktiskais mērķis ir caur radošām praksēm un kopā darīšanu uzturēt dzīvu diskusiju un protestu pie Krievijas vēstniecības, neļaujot notiekošajam karam grimt ikdienas rūpju aizmirstībā, taču tā nav vienīgā “Līdzdalības darbnīcas” funkcija. Šis darbnīcu cikls piedāvā telpu politiski iesaistītai kopīgai nodarbei, veicinot sabiedrības vienotību un kritisku diskusiju par notiekošo, kā arī terapeitisku attīrīšanos caur radošu un jēgpilnu darbību.

Darbnīcām nepieciešamie materiāli tika nodrošināti ar KRASO, Dirty Deal Teatro, SIA Baltijas Papīrs un LMA atbalstu. Pateicamies ISSP fotogrāfiem par sniegto atbalstu darbnīcu dokumentēšanā (īpaši Kārlim Didrihsonam, Reinim Hofmanim, Valdim Jansonam, Mariannai Lapiņai, Līvai Rutmanei un Andrejam Strokinam!)

Pateicamies ikvienam darbnīcu dalībniekam un LLMC mākslas mediatoriem! Katra aktīvisma minūte ir vērtīga. Слава Україні!


Lasīt vairāk