No 2018. līdz 2020. gadam Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs īstenoja pētniecisku projektu "Pārnēsājamās ainavas". Projekts pievērsās Latvijas trimdas un emigrācijas stāstiem, sākot no 20. gs. līdz mūsdienām.
Iesaistot plašu Latvijas un starptautisko mākslas institūciju, pētnieku, kuratoru un mākslinieku loku, projekta ietvaros tika īstenotas izstādes Parīzē (2018), Ņujorkā (2020), Gotlandē (2018) un Berlīnē (2019). Savukārt projekta centrālais notikums bija izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Rīgā (2018).
Noslēdzot projektu tiks izdota apjomīga antoloģija “Pārnēsājamās ainavas: Latvijas trimdas mākslas vēstures”, kas tiek veidota sadarbībā ar Berlīnes izdevniecību K. Verlag.
Izsekojot vairākiem dzīves stāstiem, krājums pievērsīsies latviešu diasporas centriem Parīzē, Ņujorkā, Rietumberlīnē, Monreālā un Gotlandē, atspoguļojot mākslas un dzīves procesus Latvijas trimdas un emigrācijas kopienās. Atšķirīgi migrācijas stāsti grāmatā iezīmēs kopīgu tīklu ar plašāku 20. gadsimta mākslas vēsturi, migrācijas un globalizācijas procesiem.
Apvienojot pētnieku, rakstnieku, mākslinieku un laikabiedru tekstus un vizuālās esejas vienā krājumā, izdevuma mērķis ir paplašināt izpratni par mūsdienu pasauli, ko veido lokāli un globāli, savstarpēji mijiedarbojošies, vēsturiski notikumi.
Informācija par grāmatas atvēršanu sekos 2025. gadā.
Plašāka informācija par projektu “Pārnēsājamās ainavas” pieejama šeit.
Grāmatas redaktores: Inga Lāce un Andra Silapētere
Tekstu un vizuālo eseju autori: Tomass Nails, Ingela Johansone, Marts Kuldkeps, Mika Hannula, Inga Lāce, Elizabete Leboviča, Markuss Lutjenss, Diāna Popova, Mai Thu Perret, Antra Priede, Barts Pušavs, Viktors Timofejevs, Raivis Simanosns, Melisa Rašlefa Burta, Andra Silapētere, Jākobs Rēna, Džonatans Adžemians un Ksenija Benivolska
Dizains: Rudy Guedj
“Pārnēsājamās ainavas: Latvijas trimdas mākslas vēstures” atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla Fonds, fonds Uniting, Foundation for Arts Initiatives, Gētes Institūts Latvijā.