...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centra dalību atklāta Kijevas biennāle
Kijeva
16.10.21 - 14.11.21

Ar plašu performanču un diskusiju programmu atklāta Kijevas biennāle ar devīzi “Sabiedrotie”, kuras kuratoru komandā kopā ar partneriem no Austrumeiropas Biennāļu alianses darbojamies arī mēs. Izstāde Kijevā būs aplūkojama līdz 14. novembrim, un tās galvenā norises vieta ir padomju modernisma stilā celtais Kino nams.


Kijevas biennālē aplūkotas dažādas kultūras un politisko alianšu vēsturiskās formas, kā arī mūsdienu piemēri Austrumeiropā un ārpus tās, un to spēja radīt jaunus sadarbības modeļus nākotnē. Starp vēsturiskām aliansēm minami tādi piemēri kā “Nepievienošanās kustība” (Non-Aligned Movement), kas bija starptautiska organizācija Aukstā kara laikā, veselai virknei valstu norādot uz to neitralitāti Padomju savienības un ASV cīņā, taču izstādē aplūkoti arī citi mazāk zināmi starptautiskās solidaritātes vai migrācijas piemēri, īpaši starp Austrumeiropas un Globālo dienvidu valstu starpā.


Biennāli atklāja Kvīnsija un Jorgena Gario (Quinsy Gario, Jörgen Gario) performance, kas, turpinot viņu Latvijā sākto izpēti projekta “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules” ietvaros, aplūkoja iespējamās saistības starp vergu sacelšanos, darba streikiem un neatkarības kustībām, meklējot iespējamās paralēles starp Karību reģionu, no kurienes nāk mākslinieki, mūsdienu Ukrainu un postsociālisma valstīm.


Biennālē piedalās arī latviešu māksliniece Diāna Tamane ar fotogrāfiju sēriju un instalāciju “Ziedu kontrabandiste” (2016–2019), kas ir stāsts par Tamanes vecmāmiņu, kura savulaik apsūdzēta par kontrabandu, kad šķērsojusi Latvijas un Krievijas robežu ar diviem puķu podiem. Mākslinieces vecmāmiņa bija plānojusi aizvest ziedus uz sava vectēva kapiem Abrenē, kas mūsdienās iekļauta Krievijas Federācijā. Atsedzot viena cilvēka personisko pieredzi, projekts spilgti parāda, kā vēstures notikumi un varas maiņas atstāj paliekošas sekas mūsdienu sabiedrībā.


Austrumeiropas Biennāļu aliansi veido Biennale Matter of Art Prāgā, Biennale Warszawa, Varšavā, Kijevas Biennāle, OFF-Biennale Budapeštā un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotais festivāls Survival Kit.

Diāna Tamane. "Ziedu kontrabandiste". Foto: Mishka BochkaryovFoto:
1 / 1