...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Atklāts mākslas parks “Mobilais muzejs. Nākamā sezona.”
Bijušās tekstilfabrikas “Boļševička” teritorijā, Ganību Dambī 30, Rīga
03.06.21 - 29.08.21

Lai aktualizētu Laikmetīgās mākslas muzeja nepieciešamību un iepazīstinātu sabiedrību ar būtisku Latvijas laikmetīgās mākslas vēstures segmentu, bijušās tekstilfabrikas “Boļševička” teritorijā ir ierīkots mākslas parks ar nosaukumu “Mobilais muzejs. Nākamā sezona.” , kurš tika atklāts 3. jūnijā un kura tapšanā piedalījušies Latvijā plaši pazīstami māklsinieki Aigars Bikše, Ēriks Božis, Evelīna Deičmane-Vida, Ivars Drulle, Reinis un Krista Dzudzilo, Dace Džeriņa, Andris Eglītis, Iveta Laure, Katrīna Neiburga, Jānis Noviks, Kirils Panteļejevs, Monika Pormale, Artūrs Virtmanis, Brigita Zelča-AispureVideo: Rihards Rožkalns 


Mākslas parkā ir izstādīti šo mākslinieku darbi, kas tapuši dažādos mākslas projektos pēdējo 30 gadu laikā. Šie mākslas objekti “bez mājām” būtu pelnījuši atrasties Latvijas laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijā, taču šeit, atrauti no to sākotnējā konteksta un izstādīti kopā, tie veido jaunu polifonisku Latvijas mākslas vēstures attīstības vēstījumu un aktualizē laikmetīgās mākslas muzeja nepieciešamību. Video: Monta Kaiva Konovalova (LLMC praktikante 2021)


“Veidojot šo projektu, atsaucu atmiņā izstādi, kuru 2007. gadā kūrēju toreizējā Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izstāžu telpā ‒ Andrejsalas korpusu ceha zālē un projektu telpā “Ēdnīca”. Izstāde ar nosaukumu “Mobilais muzejs” aicināja pievērst uzmanību tai laikā aktualizētajai laikmetīgās mākslas muzeja iecerei – muzeja skici bija veidojis slavenais arhitekts Rems Kolhāss, paredzot par muzeju pārveidot vēsturisko Andrejsalas termoelektrocentrāles ēku. LLMC tolaik aicināja domāt ne tik vien par muzeja ēku, bet arī par muzeja kolekcijas veidošanu un plānotā muzeja vīziju.


Apzinot šodienas situāciju, nevar nepamanīt virkni līdzību – mēs veidojam mākslas ekspozīciju degradētā postindustriālā pilsētas teritorijā un joprojām uzdodam tos pašus jautājumus. Kad Latvijā būs laikmetīgās mākslas muzejs? Kāds tas būs? Kā tiek veidota topošā laikmetīgās mākslas kolekcija? Šis gadu desmitiem gaidītais laikmetīgās mākslas muzejs jau kļuvis par imagināru tēlu, tādu kā atpazīstamu seriālu varoni, kas ik pa brīdim ieslīd Latvijas kultūrpolitikas kadrā. Tāpēc arī šī gada vasarā iecerētajai ekspozīcijai bijušās tekstilfabrikas “Boļševička” teritorijā tiek dots nosaukums “Mobilais muzejs. Nākamā sezona”,” – mākslas norises kontekstu iezīmē tās kuratore un LLMC direktore Solvita Krese.


Tēma tiks aktualizēta arī ar publiskās programmas palīdzību. Mākslas parka “Mobilais muzejs. Nākamā sezona” un festivāla “Survival Kit” publiskās programmas šogad apvieno kopīgs nosaukuma un tematiskais ietvars “Fiktīvais muzejs”, tādējādi veidojot iluzora muzeja struktūru, kas sastāv no nākotnes un pagātnes muzeju departamentiem. Nākotnes muzeja departamenta pārziņā esošos jautājumus diskusijās un pasākumos sešās sērijās risinās mākslas parka notikumi. Savukārt pagātnes muzeja departamenta platforma būs festivāla “Survival Kit 12” publiskā programma, kurā ietvertas diskusijas, mākslinieku autorvakari, procesuālās mākslas un izglītības programmas aktivitātes. Ir paredzēta arī mākslas vēstnešu līdzdalība. To, cik plaši tiks īstenoti publiskās programmas pasākumi, noteiks epidemioloģiskā situācija.


Šī ir apjomīga mākslas ekspozīcija ārtelpā – muzejā bez sienām, to var apmeklēt individuāli, sekojot digitāli sagatavotam norises ceļvedim un audiogidam.

Viedierīcē izvēloties foto kameru un vēršot to pret informatīvo plāksni ar QR kodu, kas izvietota pie katra mākslas darba, ir iespēja atvērt saiti, kas ved uz konkrētā darba aprakstu.

Katalogs un audiogids pieejams https://mobilaismuzejs.lv 


 Latvijas Radio žurnāliste Laima Slava intervē izstādes kuratori un LLMC direktori Solvitu Kresi un izstādes māksliniekus, iepazīstinot ar izstādi, tās mērķiem un uzdevumiem


Mākslas parks apmeklētājiem ir pieejams bez maksas un tas būs atvērts trīs dienas nedēļā:

- ceturtdienās un piektdienās 14:00 – 20:00,

- sestdienās 12:00 – 20:00.

Adrese: Ganību Dambis 30, Rīga 

Organizē un producē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC)

Kuratore Solvita Krese

Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rietumu banka un Nākotnes Atbalsta Fonds

Publicitātes attēli: grafiskais dizains Mārtiņš Ratniks


grafiskais dizains Mārtiņš Ratniks
1 / 1