en

Fotogrāfa Henrika Dunkera izstāde „Vietējais laiks” Rīgā

3. septembrī Rīgā, Kaļķu ielas galerijā „Carousell” Laikmetīgās mākslas centrs atklās somu fotogrāfa Henrika Dunkera izstādi „Vietējais laiks”, informē LMC pārstāve Elīna Belija. Izstādē būs apskatāmi trīs jaunākie mākslinieka fotogrāfiju cikli – „Ja Nokija būtu vieta...”, „Rados ar Latviju” un „Āķīši un perspektīvas”.

Izstādē “Vietējais laiks” būs skatāmas fotogrāfijas no trim dažādiem projektiem – “Ja Nokija būtu vieta...” (If Nokia were a place...), “Rados ar Latviju” (Relating Latvia) un “Henrika Dunkera izdzīvošanas rokasgrāmata” (A Survival Handbook by Henrik Duncker).

Foto projekts “Ja Nokija būtu vieta...” tapis laikā no 2001. līdz 2004. gadam. Henriks devās izpētīt pilsētu, kuras nosaukums sakrīt ar jau neizdzēšamu zīmolu apziņā un kura ir viens no somu industrijas lepnumiem un labklājības stūrakmeņiem. Pirmo vilšanos Henrikam sagādājuši žurnālistu bari, kas no visas pasaules apmeklējuši pilsētu, lai pārliecinātos, ka tā patiesi eksistē – Henriks juties kā viens no tiem. Projekta realizācijas laikā mākslinieks arī atskāris, ka abus nosaukumus – Nokiju un Nokiju – vairs nekas nesaista. Fotogrāfs secina, ka tie pat nonākuši skumīgā pretrunā.

Nākamā sērija “Rados ar Latviju” tapusi laikā no 2002. līdz 2007. gadam. Tā saistās ar iejušanos sievas ģimenē un aklimatizāciju pavisam citādā kultūrā, apkārtnes estētikā un informatīvā izolācijā. Henrika uzmanība vēršas uz dīvaino, pat grotesko cilvēku ikdienas interjeros.

Savukārt, “Henrika Dunkera izdzīvošanas rokasgrāmata” ir fotogrāmata, kas primāri piemērota praktiskai lietošanai, nevis godbijīgai šķirstīšanai, kā tas ierasts. Tajā Henriks apvienojis fotoattēlus no savas pēdējo desmit gadu darbības. Pie tam nosaukuma izvēlē iedvesmu guva no LMC rīkotā projekta Survival Kit (Izdzīvošanas komplekts). Henriks atzīmē, ka darbs nav veltīts patērnieciskumam un arvien pamatīgākajai cilvēku pasivitātei un nespējai rast sevi. Tieši pretēji – grāmata ir veltīta cilvēkam, tā mijiedarbībai ar vidi, adaptācijai un iespējai būt brīvam, un dzīvot pa savam. Izstādē tiks prezentēta ar projektu saistīta fotosērija, turklāt būs pieejama arī pati grāmata.

Somu mākslinieks Henriks Dunkers (Henrik Duncker) (dz. 1963) dzīvo Helsinkos, tomēr regulāri apmeklē Latviju, kur dzīvo viņa sievas ģimene un draugi. Pirms viņš pievērsies fotogrāfijas studijām Helsinku Mākslas un dizaina universitātē 1988. gadā, Henriks spēlēja rokgrupā Kadotetut (Zudušie) – kas ir viena no pirmajām Rietumu grupām, kas 1985. gadā koncertējusi Maskavā, divus gadus pirms rokgrupas Uriah Heep un trīs pirms Scorpions uzstāšanās. Paralēli muzicēšanai Henriks ieguvis galdnieka izglītību un iztiku pelnīja ar dažādiem gadījuma darbiem. 1993. gadā Henriks pabeidza fotogrāfijas studijas un kopš tā laika strādā kā ārštata foto žurnālists, realizē savus fotoprojektus, pasniedz un pilda gadījuma pasūtījumus grafiskajā dizainā, kā arī pēdējā laikā veic remontdarbus.

http://www.henrikduncker.com/pages/home.html

 

Lasīt vairāk