...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Izstāde "Piecas versijas. Piezīmes par kādu laikmetu" un izglītības programma "Lielā lupa"
Bauska, Rēzekne, Kandava
16.10.14 - 19.12.14

Šogad no 16. līdz 31. oktobrim izstāde būs skatāma Rēzeknē, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā “Zeimuļs”, no 10. līdz 23. novembrim Kandavas mākslas galerijā, no 2. līdz 19. decembrim – Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzejā. Izstādes radošie impulsi un materiālu interpretācijas virzieni tika meklēti LLMC datu bāzē un arhīvā, kas veidots un papildināts kopš 20. gadsimta 90. gadiem un ir plašākā informācijas krātuve par Latvijas laikmetīgās mākslas procesiem. 

Izstāde pievēršas arhīva kā nozīmīga kultūras krājuma potenciālam, apskatot to kā daudzpusīgu informācijas nesēju, dinamisku un mainīgu procesu, kas veido un pārformulē attiecības ar vēsturi. Mākslinieku un kuratoru radošajos tandēmos izvērstie stāsti pārnes akcentus no vispārīgā (dokumentu, attēlu un faktu bezgalības) uz konkrēto, arī subjektīvo, tiecoties iesaistīt skatītāju kā aktīvu arhīva un mākslas darbu lietotāju.

Izstādes radošo komandu veido starpdisciplināra kuratoru un mākslinieku grupa:

Mākslas zinātnieks un kritiķis Jānis Borgs kopā ar mākslinieci Lauru Feldbergu, kuratore un mākslas zinātniece Līga Lindenbauma – ar dizaineru Kristapu Grundšteinu, mākslas zinātniece Aiga Dzalbe – ar māksliniekiem Kristapu Epneru un Ievu Epneri un operatori Baibu Legzdiņu, publicists un antropologs Haralds Matulis kopā ar mākslinieci Ievu Saulīti.

Izglītības programma “Lielā lupa” veidota, izmantojot Latvijas Laikmetīgās mākslas centra arhīvā atrodamās liecības par Latvijas laikmetīgās mākslas norisēm. Programmas mērķis ir interesantā veidā iepazīstināt skatītājus gan ar laikmetīgās mākslas valodu, gan ar Latvijas mākslas un kultūras vēsturi. Ar digitālu un analogu spēļu palīdzību būs iespēja labāk iepazīt māksliniekus, pētīt mākslas darbus, iepazīt aktuālās norises Latvijas laikmetīgajā mākslā, kā arī radīt jaunus mākslas darbus. Izglītības programma adresēta plašai auditorijai – gan bērniem, kas vēl tikai apgūst mākslas pamatus, gan visa vecuma pieaugušajiem. 

Izstādē „Piecas versijas. Piezīmes par kādu laikmetu” izglītības programmas „Lielā lupa” ietvaros darbosies:

Mazo pētnieku darbnīca vieta pašiem mazākajiem izstādes apmeklētājiem (no 6 mēnešu līdz 5 gadu vecumam) un viņu vecākiem. Te atrodas dažādas mākslas darbos balstītas attīstošās rotaļlietas – koka puzles un spēles, kas māca veidot formas, pazīt krāsas, attīsta vērību un pirkstu veiklību.

Mākslinieku darba galds visiem, kas prot turēt rokā zīmuli, darboties ar šķērēm un līmi. Tajā būs atrodamas dažādām vecuma grupām piemērotas darba lapas, kas paredzētas krāsošanai, zīmēšanai, atjautības uzdevumu risināšanai un trīsdimensionālu modeļu veidošanai. 

Lielais dators ir programmas elements, kas ļauj ielūkoties Laikmetīgās mākslas centra arhīvā – iepazīt laikmetīgo mākslu un māksliniekus, pētot foto materiālus un video intervijas, pašiem digitāli izveidot izstādes ekspozīciju vai kāda mākslas festivāla plakātu, kā arī ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību kļūt par Miervalža Poļa “Bronzas cilvēku”.

Atjautības spēles skolēniem ir izglītības programmas daļa, kas paredzēta skolēnu grupām (jaunākā skolas vecuma, pamatskolas pēdējo klašu, vidusskolas). To mērķis ir ieinteresēt ar spēles palīdzību, pievēršot uzmanību konkrētām mākslas parādībām un to izpratnei.

Konkurss par labāko repliku kādam no LLMC arhīva mākslas darbiem – paredzēts visa vecuma auditorijai. Dalībnieku uzdevums – izveidot asprātīgu komentāru par kādu mākslas darbu paša izvēlētā formā – dzejā, video, gleznā, zīmējumā, trīsdimensionālā vai performatīvā darbā. Labākā darba autors balvā saņems iespēju pusdienot kafejnīcā "Trusis" (Dzirnavu ielā 43) kopā ar paša izvēlētu mākslinieku.

Rotaļlietas, darba lapas un digitālo saturu veidojuši: Asnate Bočkis, Artūrs Riņķis, Haralds Matulis, Sabīne Celitāne, Antra Priede, Diāna Kaijaka, Ieva Astahovska, Ieva Lejameijere, Ivonna Straume, Māra Straume, Gundars Svilpe, SIA “Frezaluks”, SIA “PM-TM”, SkatSkat.lv, Rīgas Amatniecības vidusskolas audzēkņi un skolotājs Arvīds Verza.

Savukārt Annas Veilandes Kustikovas veidotajā lekciju sērijā un video programmā “Jaunākā kustīgā attēla māksla Baltijā” būs aplūkojami Baltijas kustīgā attēla mākslas darbi, kas radīti, lai raisītu skatītājā vizuālu baudījumu un pārdzīvojumu, vienlaikus gan tematiski, gan stilistiski reflektējot par mūsdienu kultūrā aktuālām tendencēm. Lekciju un video programmas norise paredzēta katras izstādes noslēguma dienā.

Izstādes kuratore – mākslas zinātniece Andra Silapētere

Izstādes iekārtojums un dizains – Asnate Bočkis

Izglītības programmas idejas autore un projekta vadītāja – Linda Veinberga

 

Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un ABLV Charitable Foundation finansējumu.

Atbalstītāji: SIA Dizaina paklājs, Paklāju Ātrā Palīdzība, Trusis kafe, AS "Latvijas Finieris"

1 / 1