en
  • Attēls: Akcija "Mīsa Van der Roes 102 gadi", 1988. Foto: Imants Žodžiks

NSRD: Informācija par transformētu situāciju

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), sadarbībā ar Lietuvas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM) Viļņā, 21. novembrī atklās leģendārajai Latvijas avangarda mūzikas un mākslas grupai “Nebijušu sajūtu restaurēšanas darbnīca” (NSRD) un viņu domubiedru lokam veltītu izstādi “NSRD: Informācija par transformētu situāciju”. Līdz 2025. gada 23. februārim LNMM Radvilas pils mākslas muzejā skatāmā izstāde būs plašākā grupas darbībai veltītā ekspozīcija ārvalstīs pēdējo 35 gadu laikā, radot iespēju iepazīstināt starptautisko auditoriju ar Latvijas neformālo - andergraunda - mākslas vēsturi un tās ietekmi mūsdienās. Izstādes kuratores: Māra Traumane (LMA) un Māra Žeikare (LLMC).

NSRD un viņu domubiedru projektus raksturo starpdisciplināra radošā darbība literatūrā, mūzikā, arhitektūrā, performances un video mākslā. Apvienību 1982. gadā dibināja Hardijs Lediņš un Juris Boiko, iesaistot Ingunu Rubeni (Černovu) un Imantu Žodžiku. Tiesa grupas projektos bieži vien līdzdarbojās daudz plašāks dalībnieku loks un ne visi grupas domubiedru projekti – akcijas, dizaina un arhitektūras idejas vai diskotēkas – saistāmi ar NSRD.

Izstāde “NSRD: Informācija par transformētu situāciju” pievērsīsies dažādajiem NSRD radošās sadarbības modeļiem, kas kopš 1970. gadu beigām, neraugoties uz padomju laika ierobežojumiem, ļāva NSRD un viņu līdzgaitniekiem īstenot novatoriskas idejas, piesakot  avangarda, jaunā viļņa un postmodernisma estētiku dažādos mākslas veidos.

NSRD, kā leģendāra mūzikas un mākslas apvienība, iedvesmojusi daudzus mūsdienu māksliniekus un mūziķus.  Ar NSRD radošo mantojumu izstādē mijiedarbosies Maija Kurševa, Evita Vasiļjeva, Kaspars Groševs, tekstgrupa “Orbīta” (Semjons Haņins, Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs) un mūzikas apvienība “Alejas” (Kirils Ēcis, Spāre Vītola, Reinis Žodžiks), veidojot gan tiešas atsauces uz NSRD, gan sasaucoties ar grupas radošajiem impulsiem.

Izstāde “NSRD: Informācija par transformētu situāciju” tiks atklāta LNMM Radvilas pils mākslas muzejā Viļņā 21. novembrī plkst. 18.00. Ar atmosfērisku video koncertu atklāšanas vakarā uzstāsies grupa “Alejas”, mūziķe un performanču māksliniece Elizabete Balčus, kā arī mūzikas projekts “Aptuvenās svārstības” (Inguna Rubene un Lauris Vorslavs).

Par godu izstādei, sadarbībā ar Beļģijas mūzikas izdevniecību STROOM, tiks izdota NSRD vinila plates papildtirāža. Interesenti ar grupas darbību aicināti  iepazīties plašāk arī iegādājoties rakstu krājumu “NSRD. Juris Boiko un Hardijs Lediņš” (LLMC, 2016).

Izstādes kuratores: Māra Traumane (LMA), Māra Žeikare (LLMC).

Izstādes komisāri: Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese un Lietuvas Nacionālā mākslas muzeja ģenerāldirektors dr. Arūnas Gelūnas.

Izstādi rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Lietuvas Nacionālā mākslas muzeja Radvilas pils mākslas muzeju. Izstādi atbalsta Lietuvas Republikas Kultūras ministrija, Lietuvas Nacionālais mākslas muzejs, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Republikas vēstniecība Lietuvas Republikā, AAS “BTA Baltic Insurance Company”. Izstādes pētniecisko sadaļu atbalsta VPP projekts “IDEUM. Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide” (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008).

Izstādē būs skatāmi oriģināldarbi un materiāli no Latvijas Laikmetīgās mākslas centra, Hardija Lediņa un Jura Boiko ģimenes arhīviem, Imanta Žodžika, Laura Vorslava privātkolekcijām un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Arhitektūras muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijām.

Paldies Lux Express par iespēju ērti un izdevīgi nokļūt uz izstādes atklāšanu.

Lasīt vairāk
Izstādes komanda
IZSTĀDI ORGANIZĒ

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, Radvilas pils mākslas muzejs, sadarbībā ar Lietuvas Nacionālo mākslas muzeju
 
KOMANDA

Kuratori: Māra Traumane, Māra Žeikare
Koordinē: Viltė Visockaitė, Justina Augustyté, Diāna Anna Kreicberga, Elma Eižēnija Pētersone 
Arhitekte: Gabrielė Černiavskaja
Grafiskais dizain: Valentin Duduk 
Izpētes asistente: Diāna Popova
Tukojumi: Vaiva Barzdaitienė, Ieva Lešinska-Geibere, Arvis Vigulis