...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

PĀRNĒSĀJAMĀS AINAVAS
Latvijas trimdas un emigrācijas laikmetīgās mākslas izstāžu cikls
Rīga, Parīze, Ņujorka, Gotlande un Berlīne
13.01.17 - 17.01.20

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs starptautiskā laikmetīgās mākslas projektā "Pārnēsājamās ainavas" ar izstādēm Rīgā, Parīzē, Ņujorkā, Gotlandē un Berlīnē apzina Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes, sākot no 20. gadsimta sākumu līdz mūsdienām. 

Pārnēsājamās ainavas ir nepārvērtējama iespēja iepazīstināt Latvijas sabiedrību ar ārvalstīs dzīvojošiem latviešu māksliniekiem, paplašināt zināšanas par mūsu neseno vēsturi, kā arī apskatīt pašreiz starptautiskā kontekstā tik aktuālo migrācijas tēmu.

Pārnēsājamās ainavas, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, pievēršas Latvijas mākslinieku trimdas un emigrācijas stāstiem, ievietojot tos plašākā 20.gs. mākslas norišu, migrācijas un globalizācijas kontekstā. Pievēršoties tādiem Latvijas diasporas centriem kā Parīze, Ņujorka, Rietumberlīne un Gotlande, Pārnēsājamās ainavas ir mēģinājums kopīgā tīklā iezīmēt individuālus migrācijas ceļus un veidot dzīvu izpratni par šā brīža situāciju, kas lielā mērā balstīta vēsturiskās norisēs.

No 2017. līdz 2019. gadam Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, iesaistot plašu Latvijas un starptautiskās mākslas scēnas institūciju, pētnieku, kuratoru un mākslinieku loku, veidos četras satelītizstādes Parīzē, Ņujorkā, Gotlandē un Berlīnē, kur vēsturiski koncentrējusies Latvijas mākslinieku emigrācijas vide. Savukārt projekta centrālais notikums būs izstāde Rīgā 2018. gadā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Katras satelītizstādes centrā būs kāda nozīmīga personība vai personu grupa, kuras liktenis un darbība atklāj kādu specifisku Latvijas vēstures posmu, tā saistību ar mūsdienām, kā arī iezīmē tās ietekmju lokus vietējā un starptautiskā mērogā. Berlīnes ass griezīsies ap Valdi Āboliņu - vienu no nozīmīgākajiem Latvijas mākslas popularizētājiem Rietumos, kreiso intelektuāli un spožu mail-art pārstāvi, kura darbība tā laika kultūras sakaru veicināšanā atklāj daudz samezglotas un noklusētas patiesības. Ņujorku iezīmēs “Elles ķēķis” – neformāla dzejnieku un mākslinieku grupa, kas 20.gs. 50. un 60. gados bija spēcīgs intelektuālās vides akumulators un latviešu radošās vides izdzīvošanas katalizators. Parīzes konteksts tiks izgaismots caur neparastu personību – dejotāju un publicisti Aiju Bertrāni, kas kopā ar savu vīru - amerikāņu dejotāju un mākslinieku Raimondu Dunkanu no 20.gs. 20. līdz 70. gadiem Parīzē vadīja alternatīvas izglītības iestādi Akademia. Gotlandes stāstu iezīmēs gleznotājs Laris Strunke, viņa radošā darbība un pieredze Otrā pasaules kara laikā, kad bēgot no Sarkanās armijas, viņš ar savu ģimeni šķērsoja Baltijas jūru, lai nonāku Gotlandē.

Migrācija ir saistīta ar identitātes maiņu, kas rodas vienas kultūras iezīmēm pārklājoties ar citām un veidojot jaunas kombinācijas. Pārnēsājamās ainavas kalpo kā atsauce uz idealizētiem dzimtenes atmiņu tēliem, urbānās vides nospiedumiem vai spēcīgām politiskām pārliecībām, kas bieži vien pavada pašus emigrantus un ar migrāciju saistītās pārmaiņas.

Projekta programma:

Izstādes:

13.01.-24.03.2018.

Akademia: Performing Life.

Norises vieta: Villa Vassilieff, Parīze, Francija


27.04. -17.06.2018.

Pārnēsājamās ainavas

Norises vieta: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīga, Latvija


04.08.-30.09.2018.

Gotland: A Shelter With a View of Home

Norises vieta: Körsbärsgården Konsthall, Gotlande, Zviedrija


20.06. - 27.07.2019.

Portable Landscapes: Unweaving the Iron Curtain

Norises vieta: District Berlin, Berlīne, Vācija


14.11.2019. - 17.11.2020.

Pārnēsājamās ainavas. Ņujorka.

Norises vieta: James Gallery, Ņujorka, ASV


Pagājuši notikumi:

18. 04. 2017.

Sarunu darbnīca. Brīvības sala: Berlīne.

Norises vieta: Gētes Institūts - Rīga, Rīga, Latvja

Dalībnieki: Elske Rozenfeld (DE), Susanne Husse (DE), Leonards Laganovskis (LV), Ieva Astahovska (LV), Antra Priede- Krievkalne (LV).

15. 06. 2017.

Sarunu darbnīca. Parīze. Migrācija, vairākas satikšanās un mākslas vēstures.

Norises vieta: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga, Latvja

Dalībnieki: Aija Brasliņa (LV), Mélanie Bouteloup (FR), Sumesh Sharma (IN), Inga Lāce (LV)

7.12.2017.

Sarunu darbnīca. Cerību sala. Gotlande - Baltijas jūras ģeopolitiskais smaguma centrs.

Norises vieta: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga, Latvja

Dalībnieki: Helena Selder (SE), Ingela Johansson (SE), Jānis Krēsliņš (SE/LV), Diana Popova (LV).

19.12.2017.

Sarunu darbnīca. Ņujorka. Radošais klimats pēc Otrā pasaules kara. Kultūru sakari un mākslinieku tīklošanās

Norises vieta: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, Rīga, Latvja

Dalībnieki: Melissa Rachleff Burtt (ASV), Katherine Carl (ASV), Ana Janevski ( ASV), Kārlis Vērdiņš (LV), Andra Silapētere (LV).

Projektu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Kuratori: Solvita Krese, Inga Lāce, Antra Priede-Krievkalne, Diāna Popova, Andra Silapētere

Izstādes iekārtojums: Asnate Bočkis

Grafiskais dizains: Kārlis Krecers, Rudy Guedj

Projekta vadītāja: Andra Silapētere

Komunikācijas vadītāja: Marta Krivade


Projekts Pārnēsājamas ainavas ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm.


Pārnēsājamās ainavas notiek ar LR Kultūras ministrijas, Valsts kultūrkapitāla fonda, LR Ārlietu ministrijas, Baltic Art Center (BAC), Britu Padomes Latvijā, Swiss Arts Council Pro Helvetia, Frame Contemporary Art Finland, Iaspis Swedish Arts Grants Committee's international programme for Visual and Applied Artists, Kanādas vēstniecības Latvijā, Amerikas Savienoto Valstu vēstniecības Latvijā, Zviedrijas vēstniecības Latvijā un Gētes Institūta atbalstu. Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.