en

Zinātniskās fantastikas dzejas performance un citi pasākumi izstādē “Nenorunātās tikšanās”

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) janvārī un februārī aicina uz plašu pasākumu programmu izstādē “Nenorunātās tikšanās”, kas veltīta zinātniskās fantastikas tēmām. 23. janvārī plkst. 18.00 gaidāma ekskursija izstādē ar kuratori Andru Silapēteri un plkst. 19.00 – zinātniskās fantastikas dzejas un mūzikas performance Jeļenas Glazovas, Ievas Vieses-Vigulas un Elīnas Bākules-Veiras izpildījumā. Visi pasākumi notiks izstādes norises vietā – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” un būs pieejami, nopērkot ieejas biļeti.

Zinātniskās fantastikas dzejas peformancē Jeļena Glazova, Ieva Viese-Vigula un Elīna Bākule-Veira uzstāsies ar eksperimentālās elektroniskās mūzikas un video projekciju programmu, kas mīsies ar zinātniskās fantastikas tēmām veltītiem poētiskiem tekstiem. Jeļena Glazova ir multimediju māksliniece, kura savos projektos apvieno attēlu, eksperimentālo skaņu, instalāciju un poētisko tekstu. Elīna Bākule-Veira dzejo jau teju 20 gadus un šobrīd pievērsusies dzejas paplašinājumu meklējumiem multisensorā telpā. Ieva Viese-Vigula ir autore un kritiķe, kas raksta arī dzeju un darbojas animācijas jomā.

1. februārī plkst. 14.00 izstādē norisināsies sauna ar māksliniekiem, kas bija sešu grafikas izstāžu  “Zinātne un zinātniskā fantastika” (1975 – 1982) dalībnieki un iniciatori. Sarunā ar kuratorēm Andru Silapēteri un Ingu Lāci piedalīsies Maija Dragūne, Māra Rikmane, Ivars Poikāns un Inārs Helmūts. Izsekojot izstāžu vēsturei, saruna iezīmēs zinātniskās fantastikas tēmas aktualitāti tā laika kontekstā: ko nozīmēja tehnoloģiju revolūcija, kosmosa apgūšana un iekarošana un ko ekoloģijas draudu nojausma. Savukārt 13. februārī plkst. 18.00 gaidāma mākslinieka Tailera Koburna (Tyler Coburn, ASV) lekcija. Ekskursijas ar izstādes kuratorēm notiks arī 6. un 20. februārī plkst. 18.00.

LLMC aicina arī uz radošo darbnīcu programmu bērniem. 19. janvārī plkst. 13.00 –15.00 bērniem un jauniešiem (ieteicamais vecums 10+) būs iespēja apmeklēt radošās rakstības darbnīcu, ko vadīs rakstniece Ieva Melgalve.
9. februārī plkst. 13.00–16.00 bērni (ieteicamais vecums 3+) kopā ar vecākiem varēs piedalīties Robotu dienā kopā ar mākslinieci Gundegu Eveloni un mūziķi Gundegu Graudiņu, darbnīcā radot kustīgus un skanošus Marsmobīļus.

LLMC izstāde “Nenorunātās tikšanās” pievēršas zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, atsaucoties uz izstāžu sēriju “Zinātne un zinātniskā fantastika” (1975 – 1982), kā arī aptver mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums “Nenorunātās tikšanās” aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā.

Projekta “Nenorunātās tikšanās” atbalstītāji: LR Kultūras ministrija, Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Kanādas vēstniecība Latvijā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Gētes institūts Rīgā, Dānijas Kultūras institūts, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs "Live Rīga", Latvijas Mākslinieku savienība un Latvijas Mākslinieku savienības muzejs, Konstnärsnämnden, ĒTER, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, SIA “DAW Baltica” (“CAPAROL”), “Priekuļu bloks”, “Copy Pro”, “Neiburgs Hotel“, “4 metri”, SIA “Kates Plates”, SIA “Tenapors”, “Malduguns”, “Contra”, “Walters & Grapa”, ŌBDO, “Tālavas sidrs”, Valmiermuižas alus darītava, Kokmuižas alus darītava un garškopju kustība "Gardu muti".

“Nenorunātās tikšanās” ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot to, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

Izstādes informatīvie atbalstītāji: “Delfi“, Arterritory.com, “Pastaiga“, Latvijas Radio 1 un “Punctum“.

Lasīt vairāk