en
  • Oļega Tillberga instalācija "Pali" (1994). Foto Jānis Buls

  • Dizains: Zigmunds Lapsa

Divdabis.
Oļegs Tillbergs / Jānis Filipovičs

Izstādes „Divdabis. Oļegs Tillbergs / Jānis Filipovičs” kuratores Solvita Krese un Diāna Popova atklāj, ka mēroga un materialitātes ziņā šis vērienīgākais un ambiciozākais mākslinieku duets. Oļegs Tillbergs ir 90. gados starptautiski zināmākais Latvijas mākslinieks, viens no tā laika „robežpārkāpēju” paaudzes, kam raksturīga drosmīga jaunu izteiksmes formu meklēšana, savās monumentālajās instalācijās izmantojot neparastus objektus – padomju militārās lidmašīnas, ekskavatora kausus, vaļa kaulus u.c. – un pārvēršot tos gan sociālpolitiskos, gan poētiskos vēstījumos.
Deviņdesmito gadu sākumā, veidojot intalāciju “Pali”, O.Tillbergs, dodoties klaiņojumos pa Rīgas mazdārziņiem, savāca simtiem sarūsējošu spaiņu. Tagad viņš to izdarījis vēlreiz, tikai izmantojot sociālos tīklus un aicinot Latvijas iedzīvotājus piedalīties spaiņu vākšanā. Mākslas darbā neskaitāmi sarūsējuši spaiņi, ko ieskauj balti palagi, kļūst par individuālās un kolektīvās pieredzes liecību, vedinot domāt par cilvēku likteņiem un laika plūdumu.
Mākslinieks Jānis Filipovičs savus darbus veido kā ironisku saspēli ar O.Tillberga radošo praksi, blēņojoties ar valodas piruetēm un DIY paņēmieniem, piešķirdams ikdienas un sadzīves priekšmetiem jaunu veidolu un funkcijas.

Jāņa Filipoviča darbi izceļas ar atsperīgu humoru un dzīvu iztēli. Viņš, radot asprātīgus objektus no ikdienišķām lietām, tajos ievērpj arī politisku un sociālu kritiku.  Analizējot drastiski mainīgo politisko situāciju pasaulē, militāro konfliktu eskalāciju un vienlaikus mūsu platuma grādos aktuālo grila sezonas atklāšanu, mākslinieks vienā no savām instalācijām izvērsīs tēmu par cepšanos,” stāsta S. Krese.

Oļegs Tillbergs (1956) un Jānis Filipovičs (1978) savā radošajā praksē veido instalācijas, darbojas ar objektiem, kā arī rada ironiskus un provokatīvus komentārus par sava laika sabiedrību. Oļegs Tillbergs kopš 80.gadu beigām pazīstams ar savām daudzslāņainajām, poētiskajām lielformāta instalācijām, viņš ir arī viens no tā laika redzamākajiem “robežpārkāpējiem”, kas sācis strādāt instalācijas žanrā, kad tas vēl nebija ne atzīts, ne novērtēts mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis institucionālajā mākslas vidē. Savukārt mākslinieks Jānis Filipovičs, kas beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu, pārliecinoši demonstrē spēju daudzveidīgi kombinēt ironiju un valodas spēles, darinot jaunas vārdu un simbolu nozīmes vizuāli pārsteidzošos risinājumos.

Izstāde būs apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4. stāva izstāžu zālēs no 8.jūlija līdz 6. augustam. 
Izstādes galvenie finanšu atbalstītāji ir Valsts Kultūrkapitāla fonds, ABLV Charitable Foundation un Rīgas Dome.

Lasīt vairāk