Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izstādes Kā es jūtos pēdējā laikā pavadošās programmas ietvaros Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā notiks nodarbības, kas sniegs ieskatu mākslas terapijas procesā, diskusijas ar izstādes māksliniekiem un tēmas ekspertiem, performances, kā arī tūres izstādē kopā ar kuratori un māksliniekiem. Publiskās programmas pasākumi ļaus atpazīt sarežģītus emocionālos un psiholoģiskos stāvokļus un dalīties savā pieredzē drošā un iekļaujošā vidē.
Ciklu “Ievads mākslas terapijā” vadīs mākslas terapeites Diāna Serga un Lība Bērziņa, un tajā aicināts piedalīties ikviens interesents, taču galvenā cikla mērķauditorija ir pieaugušie. Mākslas terapija aktivizē cilvēka radošo inteliģenci, sekmējot padziļinātu procesu ar tēliem, vizualizāciju un radošumu, atverot jaunu dimensiju, sniedzot vizuālu izteiksmi sajūtām. Tā piedāvā neverbālu modalitāti, lai uztvertu dažādos sajūtu aspektus, kas ir pirms vārdiem.
Nodarbības kopā ar Diānu Sergu notiek pēc atvērtās grupas principa un katrai nākamajai nodarbībai jāpiesakās atsevišķi, savukārt Lības Bērziņas grupa ir slēgta un tajā aicināti piedalīties cilvēki, kuri gatavi apmeklēt visas četras nodarbības. Lības Bērziņas grupā dalībnieki apgūs emocionālo inteliģenci jeb iepazīs dažādas pamatemocijas, bet Diānas Sergas vadīto nodarbību mērķis ir palīdzēt atpazīt savas emocijas, uzlabojot savu emocionālo pašsajūtu. Kā vienā, tā otrā grupā dalībnieki reflektēs gan par savu pašsajūtu, gan izstādē aplūkojamajiem mākslas darbiem. Priekšzināšanas mākslā nav nepieciešamas.
Dusmas. Prieks. Bailes. Tās ir dažas no pamatemocijām, ko varēs iepazīt mākslas terapijas nodarbībās kopā ar Lību Bērziņu. Četru nodarbību laikā dalībnieki iepazīs emocijas, to gammu un mācīsies emocijas atpazīt caur laikmetīgo mākslu un mākslas terapijas metodēm. Nodarbības notiks slēgtā grupā (maksimālais dalībnieku skaits: 12 cilvēki) un dalībniekiem jāspēj apmeklēt visas četras.
Nodarbību norises laiki:
13. jūlijā plkst. 14.00
27. jūlijā plkst. 11.00
3. augustā plkst. 14.00
10. augustā plkst. 14.00
Katras nodarbības ilgums: līdz 2 stundām.
Vienas nodarbības cena: skolēniem – 0,50 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR, pieaugušajiem – 2,00 EUR. PIETEIKŠANĀS NOSLĒGUSIES.
Apstāties, apklust un ieklausīties sevī. Vērot ar interesi un uzmanību. Un no šī klusuma telpas ļaut atklāties simboliem, tēliem, vai kustībai, skaņai. Apzināta vērošana ir prāta/ķermeņa prakse, radot pretimnākošu, draudzīgu attieksmi pret kādu problēmu, situāciju vai pieredzi. Prakse, kur apzinātas vērošanas process ietver ieklausīšanos sevī, empātisku attieksmi pret sevi , sadzirdot vēstījumus, ko iekšējais Es sūta. Tas ir process, kurā tiek godināta sevī esošā gudrība, apzinoties smalko zināšanu līmeni, kas runā caur ķermeni. Atvēlot laiku, lai ieklausītos sajūtās, tiek radīts kaut kas jauns vai vēl nezināms, norādot virzienu uz atrisinājumu, kas rada jūtamas un reālas izmaiņas.
Katra Diānas Sergas vadītā nodarbība sastāvēs no divām daļām. Pirmajā daļā dalībnieki izstāžu zālē aplūko un vēro mākslas darbus, savukārt otrā daļa notiek radošajā telpā, kurā ikvienam ļauts savas izjūtas izpaust caur mākslas materiāliem. Noslēgumā sekos dalībnieku diskusija par pieredzēto. Nodarbības notiks atvērtā grupā (maksimālais dalībnieku skaits: 10 cilvēki)
Nodarbību norises laiki:
7. jūlijā no plkst. 11.00 līdz 13.00 (GRUPA PILNA, PIETEIKŠANĀS NOSLĒGUSIES)
14. jūlijā no plkst. 11.00 līdz 13.00 (GRUPA PILNA, PIETEIKŠANĀS NOSLĒGUSIES)
21. jūlijā no plkst. 11.00 līdz 13.00 (GRUPA PILNA, PIETEIKŠANĀS NOSLĒGUSIES)
28. jūlijā no plkst. 11.00 līdz 13.00 (GRUPA PILNA, PIETEIKŠANĀS NOSLĒGUSIES)
Katras nodarbības ilgums - līdz 2 stundām.
Vienas nodarbības cena: skolēniem – 0,50 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR, pieaugušajiem – 2,00 EUR.
Publiskās programmas ietvaros notiks piecas diskusijas par psihiskās veselības traucējumiem, neirodažādību, līdzcilvēku atbalsta nozīmi, palīdzības veidiem un valodu, kā par šīm tēmām runāt. Sarunās piedalīsies gan psihiskās veselības eksperti, gan izstādes dalībnieki un citi kultūras nozares pārstāvji. Diskusijas tiks ierakstītas un vēlāk būs pieejamas raidieraksta formātā.
- 29. jūnijā plkst. 18.00: Dažādā neirodažādība kultūrā. Diskusiju vada Linda Gabarajeva. Piedalās: psihiatrs Jānis Bušs, rakstniece Ieva Melgalve, horeogrāfe un pētniece Laima Jaunzema, dzejniece Elīna Vendija Rībena.
- 13. jūlijā plkst. 17.00: Psihiskā veselība un klimats. Diskusiju vada Liene Brizga-Kalniņa.
- 3. augustā plkst. 17.30: Kad jāpalīdz palīgam: atbalsts tuviniekiem. Diskusiju vada Ieva Rosne. Piedalās: mākslinieces Sanita Tauriņa un Anda Lāce, psihoterapeits, RSU Psihosomatikas klīnikas ārsts Dr. Ernests Pūliņš-Cinis.
- 10. augustā plkst. 17.00: Sieviete un neprāts kultūrā. Diskusiju vada Anna Žabicka. Piedalās: mākslinieces Rasa Jansone un Anna Salmane un rakstniece Inga Gaile.
- 17. augustā plkst. 17.00: Palīdzība sev grūtos laikos. Diskusiju vada Marta Krivade. Piedalās: psihiatre, zinātņu doktore, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Izglītības un pētniecības daļas vadītāja, balvas “Gada jaunais ārsts 2022” saņēmēja Liene Sīle; kristīgās kontemplācijas skolotājs, zinātniskā grāda pretendents psiholoģijā Rīgas Stradiņa Universitātē un vairāku grāmatu autors Indulis Paičs; Helsinku Universitātes kultūras un sociālās antropoloģijas doktorante Ildze Jakunova, kura pēta psihiskās veselības jomu; māksliniece, izstādes “Kā es jūtos pēdējā laikā” dalībniece Līga Spunde.
Diskusijas notiks Medicīnas vēstures muzeja Konferenču zālē, bet labos laika apstākļos – muzeja dārzā. Ieeja diskusijās – bez maksas.
Publiskās programmas ietvaros notiks arī divas performances – ukraiņu mākslinieces Darjas Kalašņikovas Sirdspuksti un horeogrāfes Kristīnes Brīniņas Vējainākā diena, kāda jebkad bijusi.
Kolektīvā skaņas dziedināšanas pieredze
Kopējais ilgums: 10 minūtes
Norises vieta: Medicīnas vēstures muzejs
29. jūnijā plkst. 16.00
13. jūlijā plkst. 16.00
3. augustā plkst. 16.00
10. augustā plkst. 16.00
17. augustā plkst. 16.00
No brīža, kad mana māte pirmo reizi atstāja mani gulēt vienu, līdz brīdim, kad ievilkšu pēdējo elpu, es uztraucos, ka tikšu pamesta. Ko es jūtu, nespējot redzēt cilvēku sev blakus? Kā es varu sajust viņa klātbūtni? Kā es varu zināt, ka neesmu viens? Vai man ir vajadzīgs manas pieredzes liecinieks?
Norise
Performance notiek telpā, kurā iespējams ērti apsēsties vai apgulties, apsedzoties ar segu. Performances laikā vēlams aizvērt acis, un, ja dalībnieks vēlas, ir iespēja acis arī aizsiet. Kad grupa sapulcējusies, sākas performance. Pēc tam dalībnieki aicināti nedaudz uzkavēties, lai sarunā ar mākslinieci reflektētu par piedzīvoto.
Vietu skaits performancē ir ierobežots (līdz 10 cilvēkiem). Dalības cena: skolēniem – 0,50 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR, pieaugušajiem – 2,00 EUR. Iepriekšēja pieteikšanās obligāta.
Pieteikšanās: https://forms.gle/ww3sUpyJgi1uDCWV8
Performance notiek angļu valodā.
30. jūlijā no pl. 14.00 līdz 17.00
Norises vieta tiks precizēta
Jau gandrīz desmit gadus visā pasaulē notiek brīnišķīgs un iedvesmojošs notikums Vējainākā diena, kāda jebkad bijusi (The Most Wuthering Heights Day Ever), pulcējot visdažādākos cilvēkus, kuri vienojas dejā kā brīvības, mīlestības un vienotības apliecinājumā. Atklājot literatūras žurnāla Punctum festivālu 2022. gadā, ikviens neatkarīgi no vecuma, dzimuma, ķermeņa iemaņām, kultūras un etniskās piederības bija aicināts dejas mākslinieces Kristīnes Brīniņas vadībā apgūt Keitas Bušas 1987. gada dziesmas Wuthering Heights videoklipa kustības. Izstādes pavadošajā programmā aicinām vēlreiz piedzīvot šo dziedinošo dejas pieredzi. Kopīgā deja ir kā atgādinājums, ka neesam vieni. Mēs esam viens otram, lai iztēlotos un veidotu kopīgu rītdienu.
Dalība performancē: bez maksas
NOTIKUŠĀS TŪRES
8. jūnijā plkst. 17.30 – kuratores Lauras Brokānes tūre kopā ar māksliniekiem Rasu Jansoni, Līgu Spundi, Reini Hofmani, Annu Salmani, Reini Dzudzilo, Andri Kaļiņinu, Kristu Dzudzilo un Sanitu Tauriņu.
11. jūnijā plkst. 15.00 – kuratores Lauras Brokānes tūre kopā ar māksliniekiem Rasu Jansoni, Ernestu Vilsonu.
6. jūlijā plkst. 17.30 - kuratores Lauras Brokānes tūre kopā ar māksliniekiem Rasu Jansoni, Reini Hofmani, Ievu Vīksni, Reini Dzudzilo, Andri Kaļiņinu, Kristu Dzudzilo, Zani Tuču.
Informācija par nākamajām kuratores un mākslinieku tūrēm tiks publicēta šeit un LCCA sociālo mediju kontos.
Izstādes un publiskās programmas norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.