Ar tematisku pasākumu programmu "Karnevāls" 23. februārī, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM), noslēdzas izstāde "Latvijas kolekcija".
Izstādes noslēguma programmu veidos trīs pasākumi – masku darbnīca, performatīvs sarunu šovs, kas ir izstādē ietvertā mākslinieces Makdas Embejas darba “Ja prieks būtu durvis, kas būtu istaba?” performatīvs izvērsums, un komponista Henrija Poikāna koncerts, kurā oriģinālmūzika savīsies ar akadēmiskiem motīviem un laikmetīgām aranžijām 20. gadsimta divdesmito un trīsdesmito gadu populārajai mūzikai.
MASKU DARBNĪCA
Plkst. 12.00-14:00
LNMM nodarbību telpa
Karnevāls izaicina, maina un atmet sociālās normas un hierarhijas. Izmantojot vien nelielas vizuālas pārmaiņas, iespējams pārtapt ikvienā vēlamā tēlā.
Darbnīcas dalībniekus aicināsim veidot maskas, radoši ietekmējoties no karnevāliem visā pasaulē. Pēc aktivitātes ar krāšņajām maskām rosināsim visus iesaistīties turpmākajos izstādes noslēguma programmas pasākumos un kļūt par daļu no svētku atmosfēras.
Darbnīcu vadīs māksliniece un muzejpedagoģe Diāna Dimza-Dimme.
PERFORMATĪVS SARUNU ŠOVS
Plkst. 13.00
LNMM 3. stāva vestibils
*Sarunu šovs noritēs angļu valodā!
Iedvesmojoties no Jāņa Tīdemaņa gleznas “Karnevāls”, izstādes “Latvijas kolekcija” māksliniece Makda Embeja aplūko karnevālu kā telpu un potenciālu priekam un kopā būšanai, izceļot kopienas veidošanu kā alternatīvu valsts veidošanai. Mākslinieces ieskatā karnevālam jāfunkcionē kā pulcēšanās brīdim, kurā tiek apvienots "Prieks, kopība un kustība". Šie jēdzieni karnevālā materializējas vienlaikus.
“Ja prieks būtu durvis, kas būtu istaba?” ir Makdas Embejas veidota skaņu instalācija izstādē “Latvijas kolekcija”, kas ievada dialogu ar mākslinieku Jāni Tīdemani un viņa gleznu “Karnevāls”. Instalācija ietver ielūgumu uz šīs domapmaiņas noslēgumu karnevāla iedvesmota sarunu šova formā, kuru vadīs māksliniece Steisija de Voja (Stacey de Voe, ASV-Zviedrija). Šova vadītāja apmeklētājus virzīs cauri trim darba pīlāriem – priekam, kopībai un kustībai.
Sarunā piedalīsies pieci aicinātie viesi – Ansis Bētiņš, Artūrs Čukurs, Ieva Raubiško, Konstance Saltupe un Mētra Saberova.
Vēsturiski karnevāls ir darbojies arī kā pretestības forma tādām represīvām varas struktūrām kā kapitālisms, imperiālisms un koloniālisms. Šī projekta ietvaros festivāls atklājas kā prieka un kopības sajūtas caurausts pretestības akts, kas piedāvā jaunas, viendabīgumu un stagnāciju izaicinošas perspektīvas. Karnevāls ignorē nošķīrumu starp dalībnieku un skatītāju – šādu potenciālu piedāvā arī sarunu šovs, kurā ietverta kopības sajūta, karnevālu kultūras svinēšana un kritiska saruna.
KONCERTS
Plkst. 16.00-16.30
LNMM 3. stāva vestibils
Izstādes noslēguma programmas izskaņā aicinām uz komponista Henrija Poikāna koncertu, kurā būs dzirdams īpaši šim notikumam radīts viendaļīgs laikmetīgās mūzikas skaņdarbs "Latvijas kolekcijas svīta". Veidota kā eklektiska kolāža tā ietver motīvus no Oskara Stroka, Jāņa Mediņa, Alfrēda Kalniņa un citu autoru mūzikas, kuru visdrīzāk klausījušies gan “Latvijas kolekcijas” veidotāji, gan tajā iekļauto mākslas darbu autori.
Skaņdarbs veidots kā 20. gadsimta divdesmito, trīsdesmito gadu populārās, akadēmiskās un mūsdienu laikmetīgās mūzikas sinerģija, piedāvājot muzikālu perioda vizualizāciju un reflektējot par tā laika kultūras dzīvi no šodienas skatu punkta. Neviendabīgi un pat pretrunīgi mijoties dažādiem mūzikas elementiem, dažus skaņdarba posmus veido arī Henrija Poikāna radīta oriģinālmūzika.
Henrija Poikāna radīto svītu izpildīs piecu mūziķu ansamblis – klarnetiste Anna Gāgane, vijolnieks Gunārs Mūrnieks, akardeoniste Anta Puķīte, tubists Eduards Lipāns un perkusionists Arnis Stepiņš. Notverot gan 20. gadsimta divdesmito, trīsdesmito gadu populārās mūzikas līksmo, uz deju rosinošo garu, gan laikmeta neviennozīmīgumu, viņi radīs autonomu, taču organisku izvērsumu Makdas Embejas ievadītajai karnevāla noskaņai.
Izstādi "Latvijas kolekcija" organizē Latvijas Laikmetīgās māslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Malmes Mākslas muzeju.
Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Novum Riga Charitable Foundation, Zviedrijas vēstniecība, Danish Arts Foundation, krāsu ražotājs “Vivacolor”.
Vairāk informācijas par izstādi "Latvijas kolekcija".
Informācija par izstādes un noslēguma programmas apmeklējumu un pieejamību atrodama Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mājas lapā.