...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Pasākumi izstādes „Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam” ietvaros
LNB, Mūkusalas iela 3
08.07.14

Eiropas kultūras galvaspilsētas izstādes Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam ietvaros Latvijas Nacionālajā bibliotēkā paredzēti vairāki pasākumi - gan kuratores vadīta ekskursija, gan tikšanās ar autoriem, horeogrāfes Olgas Žitluhinas performance, kā arī izglītojošs eksperiments bērniem.

Trešdien, 9. jūlijā, plkst. 17 apmeklētāji aicināti piedalīties ekskursijā cauri izstādei, ko vadīs kuratore Ieva Astahovska. Viņa pastāstīs vairāk par katru mākslinieku, raksturos konkrēto laika posmu mākslā, kā arī iepazīstinās ar izstādē eksponētajiem mākslas darbiem. 16. jūlijā plkst. 17 Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā notiks tikšanās ar māksliniekiem Valdi Celmu, Gintu Gabrānu, Voldemāru Johansonu, Jāni Krievu, Artūru Riņķi, mākslas zinātnieci un Latvijas Nacionālās mākslas muzeja pārstāvi Ivetu Derkusovu un Juri Silu, kurš padziļināti pētījis Kārļa Johansona dzīvi un daiļradi. Tikšanās ietvaros norisināsies Ginta Gabrāna performance. Tā būs tribīnes runa Foood par jauna cilvēka mikrobioma modifikāciju, sasniedzot 9 miljardus iedzīvotāju skaitu uz planētas. Minētajos pasākumos ieeja bez maksas.

No 24. jūlija līdz 6.augustam izstādes ekspozīcijas zālēs norisināsies horeogrāfes Olgas Žitluhinas laikmetīgās dejas pasākums Subjektīva parādība. Gluži kā ekspozīcijā pārstāvētie mākslas darbi, arī Olga Žitluhina savā daudzstundīgajā klātbūtnē izstāžu zālē skars dažādu laika periodu dejas eksperimentos izmantotos paņēmienus, principus un metodes, kur liela loma ir gan instrumenta (cilvēka ķermeņa) izpētei, gan izmaiņām rādītāja un skatītāja attiecībās.

Visu izstādes laiku apmeklētāji, īpaši bērni un jaunieši, aicināti izmantot speciāli sagatavotās, uz darba galda pieejamās koka nūjiņas un gumijas, lai, sekojot video instrukcijai, veiktu eksperimentu un mēģinātu no sastāvdaļām savienot līdzīgus modeļus, kādus Kārlis Johansons radīja no tērauda caurulēm un stieplēm. Eksperimenta koncepcijas autors ir Juris Sils.

 

Izstāde Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam apskatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā Mūkusalas ielā 3 Rīgā līdz 6. augustam. Tā iezīmē spilgtu trajektoriju Latvijas avangarda mākslā 20. un 21. gadsimtā – ieskatu eksperimentālākajās un vizionārākajās parādībās un to vēsturiskajās pārmaiņās. Izstādē satiekas septiņi Latvijas mākslinieki – Kārlis Johansons, Gustavs Klucis, Valdis Celms, Jānis Krievs, Artūrs Riņķis, Gints Gabrāns un Voldemārs Johansons –, kas pārstāv dažādas paaudzes un katrs ir spilgts sava laika mākslas novators. Caur dialogu starp dažādiem laika periodiem izstāde atsedz paralēles un savstarpējās sakarības mākslas darbos, kas katrs pieder citam laikmetam un citai ideoloģiskajai ērai. Kuratore: mākslas zinātniece Ieva Astahovska. Izstādi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku Rīga 2014 Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros.

Izstāde atvērta: otrdienās: 12.00 – 20.00; trešdienās: 11.00 – 19.00; ceturtdienās: 12.00 – 20.00; piektdienās: 11.00 – 19.00; sestdienās: 10.00 – 17.00. Svētdienās, pirmdienās slēgta. Ieejas maksa: 3 EUR; skolēniem, studentiem un pensionāriem: 1 EUR.

Atbalstītāji: nodibinājums Rīga 2014, Rīgas dome, LR Kultūras ministrija, Latvijas Nacionālās Mākslas muzejs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, ABLV Charitable Foundation, Arctic Paper,  FineArtPrint.lv, „Rijada”, Lordbaron, Eximus Studio un „Veselības centrs 4”. Informatīvie atbalsītāji: „IR”, „Rīgas Laiks”, „Studija”, „Veto Magazine”, Arterritory.com, „Riga This Week”, Easyget.lv, EchoGoneWrong.com, Clear Channel, EuroAWK.