...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Saruna par mākslu un radošo darbību perifērijā
LLMC Ofisa galerija, Alberta iela 13, Rīga
10.07.14

Ceturtdien, 10.jūlijā, plkst 18.30 LMC Ofisa galerijā notiks mākslas zinātnieces Līgas Lindenbaumas saruna par mākslu savrupā laiktelpā ar izstādes „Divīnais divvienums” autoriem Viktoriju Ekstu un Raimondu Līcīti. Sarunā piedalīsies un vakaru noslēgs dziesminieks Haralds Sīmanis, kas sava neparastā balss skanējuma dēļ tiek dēvēts par tīrradni Latvijas mūzikā.

Par sarunas galveno tēmu izvirzīta centrbēdze mākslā – kāpēc izvēlēties dzīvi un radošo darbību perifērijā? Kas tiek iegūts vai zaudēts, atrodoties ārpus mākslas norišu centra?

Gleznotājs Raimonds Līcītis (dz.1948) jau vairāk kā trīsdesmit gadus dzīvo un glezno tālu no pilsētas burzmas – lauku mājās Vilces pagastā, netālu no Lietuvas robežas. Raimonds savu spītnieka garu parādījis jau 10. klasē, pametot mācības Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā, jo uzskatīja, ka formāls izglītības dokuments nav nepieciešams.  Līcīša vārds mākslas apritē iepazīts tikai salīdzinoši nesen – viņš 2003. gadā saņēma izstādes „Rudens” (“Privātā telpa”, kuratore Ieva Kalniņa) galveno balvu. Mākslinieks ļoti apzināti izvairījies no iekļaušanās oficiālajā mākslas sistēmā, savrupi gleznojot un netiecoties eksponēties.

Jaunā māksliniece Viktorija Eksta (dz.1987) un Raimonds Līcītis šo izstādi kopīgi radījuši, lai pētītu komunikāciju starp diviem cilvēkiem dažādās situācijās un fāzēs, sastopoties ar interesi, apnikumu, dziļumu, atsvešināšanos, simpātijām, melošanu, izlikšanos, atklāšanos un citiem emocionāliem stāvokļiem.  Abi mākslinieki, kuri pieder dažādām paaudzēm, iepazinās pirms vairākiem gadiem, un kopš šī sastapšanās brīža uzturējuši sarunu, kas dažbrīd risinājusies vien kā dažu vārdu apmaiņa īsziņu formātā, taču joprojām nav apstājusies. "Par to, kas risinās mūsu starpā īstas skaidrības nav. Strāva. Mākonis. Klades. Tauki. Apskurbtuve.  Miskastes maiss. Gerānija.  Zābaks. Biezenis. Smiltis. Vate. Čaiņiks. Maxima. Benzīns. Zobi. Vaskis. Kaklasaite. Kāts," stāsta autori.   

Sarunu moderēs mākslas zinātniece un kuratore Līga Lindenbauma, kura vadīja Tukuma Mākslas muzeju no 2011. līdz 2013. gadam. Izstāžu sērijas "Duets" ietvaros kuratore veidoja dialogu starp atzītu un sabiedrībā iemīļotu reģionālo mākslinieku darbiem no Tukuma muzeja kolekcijas un vizuāli, saturiski un konceptuāli saistošiem, taču vienlaikus atšķirīgiem laikmetīgās mākslas darbiem. Kopš 2013. gada Līga Lindenbauma strādā Mūkusalas Mākslas salonā Rīgā. Viņas interešu lokā ir  mākslas kolekciju interpretācija un dažādos laikos un kontekstos tapušu mākslas darbu sasaiste.

Izstāde „Divīnais divvienums“ skatāma Ofisa galerijā līdz 31. jūlijam.

LMC Ofisa galerija ir atvērta katru darba dienu no plkst. 12.00 līdz 18.00; izstādes apskatāmas bez maksas. Adrese: Alberta iela 13 (7. stāvs), Rīga, LV-1010.