Diskusija "Kolekcija valzirga vēderā un citi stāsti par lietām, ikdienas praksēm un līdzdalību mākslā".
Dalībnieki: Paula Toppila (FI), “Museums Revealed” (Kristiāna Cimermane, Ilze Sirmā, LV), Māra Pinka (LV), Kaspars Vanags (LV), “The Stitch Project” (NO)
Romāns “The Museum of Unconditional Surrender” (Dubravka Ugresić, 1998) sākas ar ainu, kurā cilvēki pārsteigumā veras uz lietām, ko savas dzīves laikā apēdis Berlīnes zoodārzā dzīvojošais valzirgs. Tādas lietas kā šķiltavas, pudeļu attaisāmais un citi priekšmeti piepeši izraisa ziņkāri un pārsteigumu. Nejauši izveidotā kolekcija, kas veidojusies tikai valzirga apetītes un neapdomīgas cilvēku rīcības rezultātā, romāna gaitā atsedz detaļas, kas saaug kopīgā stāstā par emigrāciju un dzīvi svešā vietā. “Survival K(n)it 7” ietvaros šī kolekcija sāk atgādināt izstādi un sasaucas ar vienu no festivāla tēmām, kur ikdienas lietām piemīt spēja atsegt neviennozīmīgus stāstus, atšķirīgas versijas par notikušo vai alternatīvas oficiālajai vēsturei. Itin bieži tieši māksla ir vieta, kur šie dažādie stāsti var eksistēt vienlaikus, iegūt balsi un parādīties publiskajā telpā, izmantojot mākslinieka skatījumu vai līdzdalības un skatītāju iesaistes prakses.
Kādas iespējas paver alternatīvu stāstu atsegšana, kāda loma tajos ir lietām un nejaušībai? Ar kādiem izaicinājumiem šodien jāsastopas māksliniekam vai kuratoram, kurš nolēmis savā darbā “iesaistīt iedzīvotājus”?
Paula Toppila savā prezentācijā atklāja Džeremija Dellera projekta “Do Touch” (2015) aizkulises IHME festivālā, Helsinkos. “Do Touch” laikā vietējo muzeju eksponāti tika ienesti publiskās vietās, kur, atļaujot iedzīvotājiem tiem pieskarties, tika pārdomāts veids, kādā iespējams saprast un mijiedarboties ar vēsturi, kultūru. Apvienība “Museums Revealed” stāstīja par festivāla “Survival K(n) it 7” laikā izveidoto ikdienas objektu apmaiņas muzeju. Antropoloģe Māra Pinka runāja par lietu identitāti un to, kā tā mainās dažādos kontekstos. Kaspars Vanags pievērsās mazo stāstu nozīmēm jeb mikrovēsturēm. Savukārt “The Stitch Project” aicināja piedalīties galdauta izšūšanā un izstāstīja par savu sarunu un izšūšanas darbnīcu ideju.