...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Nikolā Burjo. Attiecību estētika

Tulkotāja: Ieva Lapinska 

Zinātniskā redaktore: Ieva Astahovska

Literārais redaktors: Dens Dimiņš

Izmērs: 18cm x 11.9cm


Nikolā Burjo (Nicolas Bourriaud, dz. 1965) ir franču kurators un mākslas kritiķis, žurnāla Documentssur l`art dibinātājs un direktors, viens no Maskavas biennāles kuratoriem 2007. gadā un 4. Teita triennāles Londonā (2009) kurators. Britu izdevums Art Review Burjo ierindojis starp simts pasaules ietekmīgākajām mākslas personībām.

„Attiecību estētika” iepazīstina ar zīmīgām tendencēm un pārmaiņām mūsdienu mākslā, analizējot tās saistībā ar laikmeta sociālajām norisēm. Šis darbs ir bijis nozīmīgs izejas punkts tai Eiropas mākslinieku paaudzei, kas aktīvu darbību sāka 1990. gados. Arī Latvijas mediju mākslas apskatos un mākslinieku darbu teorētiskajos pamatojumos „Attiecību estētika” ir bieži citēts darbs.

Grāmatā autors apraksta laikmetīgās mākslas formas, kas attīstījušās kopš 20. gs. 90. gadiem – minētās tendences arī izskaidro grāmatas nosaukumu – proti, laikmetīgajā mākslā parādās tādas formas kā satikšanās, spēle un citas, kas vērstas uz cilvēku kopības saišu izveidošanu un dažādošanu. Attiecību mākslas ietvaros mākslas darbs veido vidi, kurā cilvēki var satikties un sadarboties radoši, distancējoties no ikdienas dzīves un patērētāju attieksmes pret vidi. Burjo grāmata ir viens no pirmajiem darbiem, kurā analizēta deviņdesmito gadu māksla, un viņa piedāvāto attiecību mākslas un attiecību estētikas jēdzienu šobrīd tiek plaši izmantoti mākslas kritiķu vidū.

Dizains: Ingrīda Zābere. Izdevējs: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
1 / 1