en

Izstāde "Pazudis arhīvā"

No 2016. gada 5. februāra izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa būs skatāma starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde Pazudis arhīvā, ko rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību. Kuratores: Inga Lāce un Andra Silapētere. Izstāde būs skatāma līdz 27. martam.

Izstāde pievēršas Latvijas Laikmetīgās mākslas centra arhīvam, kas ne vien uzkrāj un sakārto nozīmīgu informāciju, bet arī veido savdabīgu vietas vēsturi, tagadni un nākotni. Arhīvs tiks skatīts kā tuvplānā, tā arī plašākā kontekstā. Arhīva tuvplāns aplūkos un interpretēs atsevišķus tā elementus - dokumentētās izstādes, notikumus un personības. Arhīvā atrodamās liecības kļūs par pamatu stāstu veidošanai, atklājot jaunas sakarības starp nesenās pagātnes notikumiem un izjaucot arhīva mapēs valdošo kārtību. Plašākais tvērums, savukārt, sniegs ieskatu mākslinieku darbos, kas veido un apskata arhīvus, atsedzot būtiskus jautājumus par vēstures faktu konstruēšanu, kā arī kultūras, politikas un ideoloģijas attiecībām konkrētos pagātnes posmos un šobrīd. Centrāli izstādes kontekstā būs pēcpadomju un postkoloniālā jēdzieni kā nozīmīgi mūsdienu situācijas sapratnes rīki gan vietējā, gan globālā mērogā.

Izstādē aicināti piedalīties latviešu un ārvalstu mākslinieki - Babak Afrassiabi un Nasrin TabatabaiAlberto Baraya, Jānis Borgs un Laura Feldberga, Ivars Drulle, Aiga Dzalbe un Kristaps Epners, Maryam Jafri, Viktorija Eksta, Inga Erdmane, Kristaps Grundšteins un Līga Lindenbauma, Žilvinas LandzbergasTaus Makhacheva, Haralds Matulis un Ieva Saulīte, Agnieszka Polska, Laura Prikule, Mammu un Passi RauhalaTanel Rander, Traģisko pētījumu centrs (Kaspars Groševs, Ainārs Kamoliņš, Daiga Kažociņa)un Jevgeni Zolotko. Tiks izstādīta arī indonēziešu mākslinieka Raden Saleh darba „Lauvu medības” (1840) no Rīgas Biržas kolekcijas interpretācija.

Izstādi papildinās izglītības programma Lielā lupa, kas veidota izmantojot LLMC arhīvā atrodamās liecības par Latvijas laikmetīgās mākslas norisēm. Tās mērķis ir interesantā veidā iepazīstināt bērnus un jauniešus gan ar laikmetīgās mākslas valodu, gan ar Latvijas mākslas un kultūras vēsturi. 

23. martā risināsies simpozijs ar lekcijām un diskusijām, kas aplūkos arhīva potenciālu kultūras, zināšanu uzkrāšanas un vēstures interpretācijas procesā. Simpozija dalībnieki piedāvās atšķirīgus skatījumus, kas balstīti laikmetīgās mākslas un izstāžu arhīvu veidošanā un pētniecībā.

Izstādes norisi atbalsta EEZ finanšu instruments, LR Kultūras ministrija, ES programma Radošā Eiropa, Valsts Kultūrakapitāla fonds, Rīgas dome un ABLV Charitable Foundation.


LLMC izstāde Pazudis arhīvā Rīgas mākslas telpā ir daļa no projekta Arhīvu dažādās formas. Laikmetīgas mākslas arhīvs. Izpēte, izstāde un simpozijs. Projekts veidots sadarbojoties  Latvijas Laikmetīgās mākslas centram ar Living Art Museum (NYLO) Reikjavīkā, Islandē.

Projektu veido trīs galvenās aktivitātes: 

1) Ceļojoša izstāde Pazudis arhīvā Latvijas reģionu kultūras centros (2015-2016);
2) Starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde Pazudis arhīvā Rīgas mākslas telpā (4.02.-27.03.2016.);
3) Starptautisks simpozijs Rīgā 23.02.2016., Rīgas mākslas telpā

Projekts Arhīvu dažādās formas. Laikmetīgas mākslas arhīvs. Izpēte, izstāde un simpozijs, Nr. EEZ04/GSK/2013/06 īstenošanas periods 20.08.2015. – 30.04.2016. Projekts tiek īstenots, izmantojot 62 117,09 EUR piešķīrumu no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumenta starpniecību. Projekta kopējās izmaksas ir  69042,00 EUR, valsts līdzfinansējums 9317,56 EUR, biedrības Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs līdzfinansējums 6924,91 EUR.

Izstāde Pazudis arhīvā ir arī daļa no sadarbības projekta This is Tomorrow. Back to Basics: Forms and Actions in the Future, kas notiek ar Eiropas Savienības programmas Radošā Eiropa atbalstu.

Lasīt vairāk