en

Līdzdalības darbnīcas

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju turpina šī gada martā aizsāktās "Līdzdalības darbnīcas" ar mākslinieku veidotām aktivitātēm sabiedrības iesaistīšanai, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā. Pilsētvidē pamanīsiet “kuš!” komiksu mākslinieku veidotās instrukcijas, kā rīkoties dažādās krīzes situācijās. Savukārt 10. un 15. septembrī muzejā notiks vairākas darbnīcas un diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, kur speciālistu vadībā varēs iegūt palīdzības sniegšanas prasmes krīzes gadījumā un meklēt atbildes, kā māksla var palīdzēt sabiedrības saliedēšanā.

2022. gada martā, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un paužot atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, Latvijas Laikmetīgās mākslas centru (LLMC) sadarbībā ar Medicīnas vēstures muzeju (MVM) divu nedēļu garumā rīkoja "Līdzdalības darbnīcu" ciklu, kurā 15 mākslinieku vadībā, izmantojot dažādas laikmetīgās mākslas tehnikas, tika pētītas un praktizētas dažādas aktīvisma un protesta formas. Darbnīcu mērķis bija caur radošām praksēm un kopā darīšanu uzturēt dzīvu diskusiju un protestu pie Krievijas vēstniecības, neļaujot notiekošajam karam grimt ikdienas rūpju aizmirstībā. Vienlaikus darbnīcas kļuva par telpu politiski iesaistītai kopīgai nodarbei, veicinot sabiedrības vienotību un kritisku diskusiju par notiekošo, kā arī piedāvāja terapeitisku attīrīšanos caur radošu un jēgpilnu darbību.

Turpinoties karadarbībai Ukrainā, ir būtiski neklusēt un caur vēsturi, kultūru un mākslu turpināt būt aktīviem un reflektēt par notiekošo. Latvijas sabiedrība piedzīvo psiholoģisku krīzi, kuras ietvaros notiek dažādu vērtību un normu pārvērtēšana. Arī mums katram ir bijusi iespēja izvērtēt savas zināšanas un prasmes, reaģējot un sniedzot palīdzību krīzes situācijās. Tagad – jaunu vērtību radīšanas posmā –, iespējams vairāk kā jebkad ir nepieciešams atgūt zaudēto fokusu, veicināt kritisko domāšanu, sabiedrības saliedēšanu un rīcībspēju.

Septembrī LLMC sadarbībā ar MVM turpina Līdzdalības darbnīcu ciklu, analizējot un izvērtējot, kas šo mēnešu laikā mainījies sabiedrības attieksmē un sagatavotībā. Darbnīcu mērķis ir informēt sabiedrību par rīcības vadlīnijām dažādās krīzes situācijās un caur praktiskiem speciālistu paraugdemonstrējumiem attīstīt komunikācijas un palīdzības sniegšanas prasmes krīzes gadījumā. Caur darbnīcām un mākslas praksi vēlamies motivēt pārdomas un diskusijas par sabiedrības vienotību un gatavību atbalstīt citam citu, ko apkopot un publiski apspriest visi tiks aicināti ciklu noslēdzošajā diskusijā “Māksla sarunāties kara laikā”. Papildus arī citviet pilsētvidē pamanīsiet “kuš!” komiksu mākslinieku veidotās instrukcijas, kas ilustrē Aizsardzības ministrijas sagatavoto bukletu par rīcību pirmajās 72 krīzes stundās. Instrukciju afišas un uzlīmes būs pieejamas ikvienam izplatīšanai savā apkaimē.

10. septembrī Medicīnas vēstures muzejā notiks "Līdzdalības darbnīcas", kur speciālistu vadībā varēs uzzināt, kā rīkoties krīzes situācijā, kā sniegt pirmo palīdzību un ko likt 72 stundu somā. Savukārt 15. septembrī notiks noslēdzoša diskusija “Māksla sarunāties kara laikā”, reflektējot par "Līdzdalības darbnīcās" gūto pieredzi un arī plašāk pievēršot uzmanību laikmetīgās mākslas lomai sociālpolitisku jautājumu risināšanā un sabiedrības iesaistīšanā krīzes situācijās.

Informācijai par "Līdzdalības darbnīcu" norisi seko līdzi www.mvm.lv, www.lcca.lv un sociālajos medijos @rigamedicinemuseum un @LLMC.LV.

Projekta "Līdzdalības darbnīcas" īstenotājs ir Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un to finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.


Lasīt vairāk