Projekta “Līdzdalības darbnīcas” ietvaros tapušas četru “kuš!” komiksu mākslinieku afišas ar Aizsardzības ministrijas izstrādātajām instrukcijām rīcībai krīzes situācijās. Kam ir jābūt 72 stundu somā un cik liela tā varētu būt? Kā sagatavot mājokli gadījumā, kad tiek izsludināta evakuācija? Lejupielādē afišas pats un izplati zināšanas tālāk!
Projekta “Līdzdalības darbnīcas” ietvaros sadarbībā ar četriem profesionāliem ilustratoriem – komiksu māksliniekiem un izdevniecību "kuš!" tapušas afišas, kurās ilustrētas Aizsardzības ministrijas sagatavotajā bukletā iekļautās instrukcijas par rīcību pirmajās 72 krīzes stundās. Mākslinieki: Elīna Brasliņa, Jana Ribkina, Ernests Kļaviņš un Oskars Pavlovskis.
Ar komiksu valodā veidotajiem “stāstiem” par rīcību krīzes situācijā piedāvājam alternatīvu informēšanas veidu īpaši tām sabiedrības grupām, kas ikdienā mazāk patērē sabiedrisko mediju veidoto saturu un informāciju uzņem ar citu informācijas kanālu starpniecību. Aicinām ikvienu izmantot brīvpieejas afišas un dalīties ar tām gan digitālā, gan drukātā formātā. Afiša par ārkārtas gadījumu somu pieejama latviešu, krievu un angļu valodā. Afišas iespējams bez maksas saņemt Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā (Rīgā, Alberta ielā 13), Medicīnas vēstures muzejā (Rīgā, Ukrainas Neatkarības ielā 1), Survival kit 13 festivāla kasē (Rīgā, Pils ielā 23) vai rakstot uz mara@lcca.lv
Lejupielādē afišu failus te:
Ārkārtas gadījumu somas sastāvs (latviešu val.). Elīna Brasliņa
Pirmajās 72 krīzes stundās nepieciešamais dzeramā ūdens daudzums. Oskars Pavlovskis
Rīcība artilērijas apšaudes vai aviācijas trieciena laikā. Ernests Kļaviņš
Rīcība evakuācijas gadījumā. Jana Ribkina
Par “Kuš!”
KUŠ tiek dēvēts par eksperimentālās mākslas komiksu celmlauzi Latvijā, kas galvenokārt rada un veicina komiksu veidošanu pieaugušajiem. Nelielā organizācija, ko vada šveicietis Davids Šilters, dibināta 2007. gadā un guvusi starptautiskus panākumus Ķīnā, ASV, Austrālijā un citviet. Vairāk info: http://www.komikss.lv/
Par projektu “Līdzdalības darbnīcas”
2022. gada martā, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un paužot atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru divu nedēļu garumā rīkoja Līdzdalības darbnīcu ciklu, kurā 15 mākslinieku vadībā, izmantojot dažādas laikmetīgās mākslas tehnikas, tika pētītas un praktizētas dažādas aktīvisma un protesta formas. Darbnīcu mērķis bija caur radošām praksēm un kopā darīšanu uzturēt dzīvu diskusiju un protestu pie Krievijas vēstniecības, neļaujot notiekošajam karam grimt ikdienas rūpju aizmirstībā. Vienlaikus darbnīcas kļuva par telpu politiski iesaistītai kopīgai nodarbei, veicinot sabiedrības vienotību un kritisku diskusiju par notiekošo, kā arī piedāvāja terapeitisku attīrīšanos caur radošu un jēgpilnu darbību.
Turpinoties karadarbībai Ukrainā, ir būtiski neklusēt un caur vēsturi, kultūru un mākslu turpināt būt aktīviem un reflektēt par notiekošo. Latvijas sabiedrība piedzīvo psiholoģisku krīzi, kuras ietvaros notiek dažādu vērtību un normu pārvērtēšana. Arī mums katram ir bijusi iespēja izvērtēt savas zināšanas un prasmes, reaģējot un sniedzot palīdzību krīzes situācijās. Tagad – jaunu vērtību radīšanas posmā –, iespējams vairāk kā jebkad ir nepieciešams atgūt zaudēto fokusu, veicināt kritisko domāšanu, sabiedrības saliedēšanu un rīcībspēju.
Projekta “Līdzdalības darbnīcas” īstenotājs ir Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un to finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.