en
  • Enno Hallek, Portable Sunset. 1990-2018. Foto: Margarita Ogoļceva, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Atklās Baltijas trimdas un emigrācijas laikmetīgās mākslas izstādi "Pārnēsājamās ainavas" Gotlandē

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Baltic Art Center 4. augustā mākslas galerijā “Körsbärsgården Konsthall” Gotlandē atklās izstādi, kas seko Baltijas emigrācijas un trimdas personībām, aplūkojot tās plašākā 20. gs. mākslas norišu, migrācijas un globalizācijas kontekstā.

Izstāde ir daļa no plašākas izpētes un izstāžu cikla “Pārnēsājamās ainavas”, kas apzina Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes, sākot no 20. gadsimta sākumu līdz mūsdienām. Gotlandei bija ievērojama nozīme Latvijas un Igaunijas vēsturē, kļūstot par patvērumu tūkstošiem bēgļu, kas mazās zvejnieku laivās šķērsoja Baltijas jūru Otrā pasaules kara laikā, bēgot no Padomju okupācijas spēkiem. Izstāde “Gotlande. Patvērums ar skatu māju virzienā” izseko Latvijas trimdas mākslinieka Lara Strunkes un Igaunijas trimdas mākslinieka Enno Halleka stāstiem, kā arī strādā ar mūsdienu latviešu un somu laikmetīgajiem māksliniekiem Ingu Melderi un Miko Hincu, kuri veido jaunas interpretācijas par neseno Baltijas jūras reģiona kopīgo vēsturi.

"Ja palūkojas tālākā vēsturē, cilvēku migrācijas plūsmas karu, politisku un ekonomisku pārmaiņu iespaidā ir notikušas nepārtraukti. Trimda, diaspora un migrācija ir arī pasaules kultūrtelpas raksturlielumi, kuru izpausmes noteikušas ne vien izmaiņas pasaules kartē, bet arī veidojušas augsni atšķirīgu mākslas un kultūras norišu attīstībai, veicinot kultūru sajaukšanos, pārklāšanos un jaunu ideju un virzienu rašanos," stāsta izstādes kuratores Solvita Krese un Diāna Popova.

///

Starptautiskais izstāžu cikls “Pārnēsājamās ainavas” notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Ar izstādēm Rīgā, Parīzē, Ņujorkā, Gotlandē un Berlīnē tas apzina Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes, sākot no 20. gadsimta sākumu līdz mūsdienām. No 2017. līdz 2019. gadam Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, iesaistot plašu Latvijas un starptautiskās mākslas scēnas institūciju, pētnieku, kuratoru un mākslinieku loku, veido četras satelītizstādes Parīzē, Ņujorkā, Gotlandē un Berlīnē, kur vēsturiski koncentrējusies Latvijas mākslinieku emigrācijas vide. Projekta centrālais notikums bija izstāde Rīgā 2018. gadā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

///

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem.

Baltijas Mākslas centrs (“Baltic Art Center”) ir laikmetīgās mākslas institūcija un rezidence Gotlandes salā, kura atbalstīja “Pārnēsājamo ainavu” mākslinieku uzturēšanos salā un jaunu mākslas darbu producēšanu.

Mākslas telpa “Körsbärsgården Konsthall” Gotlandē izstāda laikmetīgo Zviedrijas un starptautisko mākslu, aptverot visdažādākās mākslas formas - glezniecību, tēlniecību, video mākslu, fotogrāfiju.

///

“Pārnēsājamo ainavu” izstādi Gotlandē atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Baltic Art Center, Körsbärsgården Konsthall, Frame Contemporary Art Finland.

Izstāde norisinās no š.g. 4. augusta līdz 30. septembrim Körsbärsgården Konsthall, SUNDRE VÄSTERGÅRDE 135, 623 30 Burgsvik, Zviedrijā.

Papildu informācija

Latvian Centre for Contemporary art www.lcca.lv

Baltic Art Center www.balticartcenter.com

Körsbärsgården Konsthall www.korsbarsgarden.se 

Lasīt vairāk