en

Ekspedīcija "Mūsu Ēras Stāsti"

Mēs esam dzirdējuši daudz stāstu par draudzībām, kas rodas un attīstās starp cilvēkiem pāri robežām, atšķirībām, attālumiem, grūtībām un pat aizliegumiem. Netālu no Latvijas–Baltkrievijas robežas – Piedrujā un Indrā – stāstu par attālinātu un pārrobežu draudzību ir daudz.

Projekta Collective Community Movement ietvaros Latvijas pierobežā, Piedrujā un Indrā, no 8. līdz 11. augustam notiks ekspedīcija MĒS – Mūsu Ēras Stāsti. Ekspedīcijas dalībnieki – režisore Kristīne Briede, kuratore Solvita Krese, projekta vadītāja Līga Puriņa-Purīte, žurnālistes Ilva Skulte un Elizabete Vizgunova un trīs mākslinieki – Inga Erdmane, Gundega Evelone un Andris Landaus – pievērsīsies iedzīvotāju stāstiem par draudzību, kas pārvar šķēršļus, un pierobežas identitātei, pētot pierobežas sociālo un politisko klimatu kopumā, apzinot tā iekšējās kulturālās, valodiskās un epistēmiskās robežas. Ekspedīcijas rezultāti tiks apkopoti un publicēti laikmetīgās mākslas festivāla Survival Kit 14 laikā, kas notiks Rīgā, Vidzemes tirgū, no 7. septembra līdz 8. oktobrim. Festivāla ietvaros 30. septembrī notiks arī ekspedīcijas dalībnieces, žurnālistes un politoloģes Elizabetes Vizgunovas moderēta saruna “Paralēlās dzīves: citas Baltkrievijas pieredze”, kurā ekspedīcijas rezultāti un pieredze tiks apspriesta plašākā kontekstā, pievēršoties baltkrievu kopienai Latvijā un pasaulē.

Papildus pētnieciskajai darbnīcai un stāstu krāšanai, vietējie iedzīvotāji aicināti kopā ar ekspedīcijas dalībniekiem piedalīties mākslinieces Gundegas Evelones vadītā darbnīcā “Vēstuļu vīšanas darbnīca”, kas notiks 10. augustā pl. 17.00 Indras tautas namā. Pēdējo gadu satricinājumi – pandēmija un Krievijas iebrukums Ukrainā – ir radījuši jaunas robežas savstarpējās attiecībās. Taču robežas var arī sargāt – no nevēlamām sadursmēm un iebrukumiem gan privātajā, gan valstiskajā telpā. Kopīgajā darbnīcā ikviens būs aicināts uzrakstīt vai uzzīmēt īpašas formas vēstuli kādam, ar ko reiz ir bijis tuvs, bet tagad kontakti ir pārtrūkuši. Tas var būt cilvēks pāri robežai, kurš nav sasniedzams politisko norišu dēļ, vairs nesatiekams tēls no pagātnes, ar ko palicis kas neizrunāts, un tas vari būt tu pats - kam vēstulē sev ir iespēja atbildēt uz iekšēji uzdotiem jautājumiem.

Pēc savas vēstules uzrakstīšanas tā būs ievijama kopējā vēstuļu vijumā, kas performatīvā akcijā tiks nodots Daugavas pretējam krastam – Baltkrievijas pusei.
Darbnīcas laikā notiks fotografēšana un filmēšana. Materiāli tiks izrādīti un izmantoti publicitātei un izglītības mērķiem.


Projektu Collective Community Movement realizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LCCA) sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. Projektu atbalsta Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija.


Vizuālais materiāls: Gundega Evelone

Lasīt vairāk