...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Laikmetīgās mākslas festivāls Survival Kit 11 izziņo māksliniekus un publisko programmu
Tērbatas iela 75
04.09.20

Iedvesmojoties no pārdomām par drošību, kādu mēs to pazinām pirms pandēmijas, ikkgadējā laikmetīgās mākslas festivala Survival Kit tēma ir “Būt drošībā ir bīstami”.  Ievērojot visus drošības pasākumus, festivāls norisināsies no 4. septembra līdz 4. oktobrim Rīgā, bijušajā Rakstniecības un mūzikas muzeja ēkā Tērbatas ielā 75. Starptautiskajā izstādē piedalīsies 29 ārvalstu un Latvijas mākslinieki no 16 valstīm. Festivāla nosaukums "Būt drošībā ir bīstami" (Being Safe is Scary) aizgūts no mākslinieces Banu Džennetoglu (Banu Cennetoğlu) 2017. gadā speciāli izstādei "Documenta 14" radītā darba. Teksts ir aizgūts no grafiti, ko māksliniece pamanīja uz Atēnu Nacionālās tehniskās universitātes sienas, kad 2016. gada martā tika parakstīta ES un Turcijas vienošanās par bēgļiem. Pārkāpjot starptautiskos likumus par bēgļu aizsardzību, vienošanās piespieda izdot Turcijai katru nelegālo Grieķijas robežšķērsotāju. Pagaidu nometnes Grieķijas salās kļuva par aizturēšanas vietām uz nenoteiktu laiku, vairojot izmisumu, trauksmi un pašnāvību skaitu. Pārņemot šo neviennozīmīgo nosaukumu, Survival Kit 11 ieaistās plašākās diskusijās par drošību un politisko vardarbību. 


Drošības un aizsardzības jēdzieni atrodas šodienas politiskās iztēles centrā un tiek izmantoti, lai pamatotu karus, nacionālistiskas programmas, rasismu un nevienlīdzību, lai leģitimizētu un normalizētu novērošanu un pašuzraudzību, agresiju, naidu, izolētību un citus reakcionārus uzskatus un ideoloģiju. Baiļu politika barojas no nedrošības. Valdošā sistēma balstās uz ilūziju par aizsardzību, kas veicina brutālu konkurenci un uzspiež gan finansiālas, gan morālas parādsaistības.


Paradoksālā kārtā tieši visneaizsargātākie sabiedrības locekļi parasti tiek klasificēti kā drauds. Par bīstamiem tiek uzskatīti tie, kurus stigmatizē seksuālās identitātes, rases, sociālās klases, reliģijas vai dzimuma dēļ. Virkni fobiju izraisa arī migranta tēls, ko savā retorikā izmanto populistiskas un reakcionāras kustības. Arī cilvēki, kas rīko protestus un pretojas status quo, tiek uztverti kā pastāvošās iekārtas drauds. Bet ja šie cilvēki tiek dēvēti par “draudiem”, tad jāvaicā - kas ir apdraudētais? Un kādi ir pārējie (īstie) draudi, kas tiek noklusēti šo konstruēto draudu ēnā?


Šī izstāde cenšas iezīmēt, kāpēc steidzami nepieciešams mainīt mūsu pieņēmumus par drošību, mēģinot šo jēdzienu no jauna savienot ar tādām praksēm kā mīlestība, kopība, savstarpējs atbalsts, uzmanība, rūpes vienam par otru un par apkārtējo vidi.


Starptautiskajā izstādē piedalīsies 29 ārvalstu un Latvijas mākslinieki no 16 valstīm: Aleksiss Destops (Alexis Destoop), Alevtina Kahidze (Alevtina Kakhidze), Anna Dasoviča (Anna Dasović), Apparatus 22, Džeimss Braidls (James Bridle), Emma Vulfa-Ho (Emma Wolf-Haugh), Envija, Evita Goze, Evita Vasiļjeva, Imogena Stidvortija (Imogen Stidworthy), Jazans Halili (Yazan Khalili), Johans Grimonprē (Johan Grimonprez), Katarīna Piraka-Siku (Katarina Pirak Sikku), Katrīna Neiburga, Klāra Šelstrēma un Tobiass Felds (Klara Källström & Thobias Fäldt), Līga Spunde, Marta Tuomāla (Marta Tuomāla), Muhammads Ali, Omars Mismars, PEROU, Pilvi Takala, Poļina Kaniss (Polina Kanis), Roberts Gabris, Sabian Baumann, Sabian Baumann un Karina Mihalski, Saskija Holmkvista (Saskia Holmkvist), Sauli Sirviē (Sauli Sirviö), Sigrida Vīra (Sigrid Viir), Silje Figenšū Toresena (Silje Figenschou Thoresen).Festivāla laikā apmeklētāji aicināti uz publiskās programmas “Kommunalka-Community” pasākumiem, kas norisinās gan festivāla telpās, gan ārpus tām kā raidījumu cikls Radio Naba. Nosaukums “Kommunalka-Community” iezīmē jautājumus un problēmas, kas Latvijā pastāv, veidojot iekļaujošu sabiedrību. Kopā ar uzaicinātajiem viesiem mēģināsim saprast problēmas, raisīt diskusijas un meklēt risinājumus iekļaujošākas nākotnes sabiedrības veidošanā. Publisko programmu veidos pikniki ar māksliniekiem, diskusijas un darbnīcas, performances, kā arī pasākumi ģimenēm ar bērniem. 

Pasākumu norises laikā tiks gādāts par apmeklētāju drošību, kā arī ievēroti valstī noteiktie regulējumi publisku pasākumu norisei. Par festviālu:

Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls Survival Kit, ik gadu piesaistot vairāk nekā 10 000 apmeklētāju, ir viens no vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Baltijā kopš 2009. gada. Tas radās kā reakcija uz ekonomiskās krīzes skarto Latviju ar mērķi rosināt sabiedrību reaģēt uz pārmaiņām mūsdienu pasaulē un pārdomāt dažādas izdzīvošanas stratēģijas. 


Survival Kit organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kas ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija, starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents. Kopš 1993.gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem.
Projektu Kommunalka-Community realizē LLMC sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. Projektu atbalsta Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija.


Festivālu atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Gētes institūts Rīgā, ProHelvetia, Mondriāna fonds, Frame, Rīgas dome, OCA, Radio NABA, Pastaiga, Delfi, Satori.lv, Punctum, Arterritory, IR, Clear Channel, Walters & Grapa, Malduguns, On Lemon, Kalve Coffee, Stenders, My Fitness, Kviller, LNM