en
  • Zenta Logina. “Baltais NLO” (1970). Fonda “Zentas Loginas muzejs” kolekcija

  • Pakui Hardware. “Extrakorporal” (2019). Mākslinieku īpašums

  • No stājgrafikas izstādes “Zinātne un zinātniskā fantastika” bukleta. Fotogrāfijā: Vladislavs Grišins, Inārs Helmūts, Maija Dragūne, Māra Rikmane, Laimonis Lejnieks, Arturs Ņikitins, Kirils Šmeļkovs, I

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Zinātniskajai fantastikai veltītā izstāde “Nenorunātās tikšanās”

12. decembrī pulksten 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) atklās zinātniskajai fantastikai veltīto izstādi „Nenorunātās tikšanās” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē “Arsenāls”. Izstāde, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmā, ietver gan vēsturisku izpēti, gan zinātniskās fantastikas tēmas atspoguļojumu mūsdienu mākslinieku darbos. Izstāde būs skatāma no 13. decembra līdz 2020. gada 23. februārim.

LLMC izstāde “Nenorunātās tikšanās” pievērsīsies zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, atsaucoties uz izstāžu sēriju “Zinātne un zinātniskā fantastika” (1975 – 1982), kā arī aptvers mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums “Nenorunātās tikšanās” aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā.

Padomju periodā zinātniskā fantastika bija ideoloģijas atbalstīts žanrs, kas manifestēja progresa un zinātnes attīstības virzītas utopijas, sasaucoties ar komunisma paradigmu un idejām. Tomēr arī šeit tika ievērota stingra cenzūra, neļaujot izvirzīties idejām, kas izjautā varas sistēmu un tās mehānismus. Savukārt mūsdienās notiek vēl nebijusi tehnoloģiskā attīstība, kuras uzplaukums kontrastē ar tikpat strauju sociālpolitisko procesu virzību labēja konservatīvisma virzienā. Tāpat kā dažādos vēstures sastrēguma punktos, arī šobrīd aug interese par zinātnisko fantastiku, kas piedāvā gan progresīvas utopijas, gan provocē ar biedējošām distopijām. Paralēli saistībai ar zinātni un tehnoloģijām zinātniskās fantastikas piedāvātajās utopijās tiek atspoguļoti arī tādi jautājumi kā koloniālisms, klases, rasu un dzimumu nevienlīdzība vai draudošās ekoloģiskās katastrofas.

Izstādes atklāšanas dienā, 12. decembrī, plkst. 12.00 mediju pārstāvji gaidīti uz ekskursiju izstādē ar kuratoriem un māksliniekiem. Savukārt plkst. 15.00 aicinām uz semināru pedagogiem, lai iepazīstinātu ar izstādes programmu bērniem (plašāka informācija: lcca.lv/berniem un lnmm.lv).14. decembrī no plkst. 12.00 līdz 17.00 notiks izstādei veltīts simpozijs, kurā kuratores Inga Lāce, Andra Silapētere un Solvita Krese vadīs sarunas ar māksliniekiem Ilvu Vesterlundu, Kristapu Epneru, Ievu Balodi, Antonu Vidokli, Driantu Zeneji, Annu Lislegārdu, Baharu Nūrizadi un Viktoru Timofejevu. Savukārt 23. janvārī plkst. 18.30 notiks “zinātniskās dzejas” performance, kurā piedalīsies dzejnieces Jeļena Glazova, Elīna Bākule un Ieva Viese-Vigula. Plašāka informācija par pasākumiem būs pieejama LLMC un LNMM mājaslapās: lcca.lv un lnmm.lv. Visi pasākumi notiks LNMM izstāžu zālē “Arsenāls”.

Izstādes “Nenorunātās tikšanās” mākslinieki: Māris Ārgalis, Ieva Balode, Auseklis Baušķenieks, Žeņs Bo (Zheng Bo), Maija Dragūne, Aleksandrs Dembo, Kristaps Epners, Dzidra Ezergaile, Pēteris Džigurs, Neša Glinna (Nash Glynn), Alberts Goltjakovs, Inārs Helmūts, Anna Lislegārda (Ann Lislegaard), Zenta Logina, Malda Muižule, Deimants Narkēvičs (Deimantas Narkevičius), Bahara Nūrizade (Bahar Noorizadeh), Artūrs Ņikitins, Pakui Hardware, Ivars Poikāns, Māra Rikmane, Artūrs Riņķis, Vladislavs Šapovalovs (Vladislav Shapovalov), Genādijs Suhanovs, Kirils Šmeļkovs, Viktors Timofejevs, Antons Vidokle (Anton Vidokle), Artūrs Virtmanis, Sīfa Vesterberga (Sif Westerberg), Ilva Vesterlunda (Ylva Westerlund), Driants Zeneji (Driant Zeneli).

Projekta “Nenorunātās tikšanās” pirmā izstāde “Kosmiskā eksistence” norisinājās Kopenhāgenā no 13. septembrim līdz 28. oktobrim sadarbībā ar laikmetīgās mākslas centru Den Frie.

Projekta “Nenorunātās tikšanās” atbalstītāji: LR Kultūras ministrija, Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Kanādas vēstniecība Latvijā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Gētes institūts Rīgā, Dānijas Kultūras institūts, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs "Live Rīga", Latvijas Mākslinieku savienība un un Latvijas Mākslinieku savienības muzejs, Konstnärsnämnden, ĒTER, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, SIA “DAW Baltica” (“CAPAROL”), “Priekuļu bloks”, “Copy Pro”, “Neiburgs Hotel“, “4 metri”, SIA “Kates Plates”, SIA “Tenapors”, “Malduguns”, “Contra”, “Walters & Grapa”, ŌBDO, “Tālavas sidrs”, Valmiermuižas alus darītava, Kokmuižas alus darītava un garškopju kustība "Gardu muti", "TecPro Construction", īpaši pasakoties valdes priekšsēdētājam Artūram Bergholcam.

“Nenorunātās tikšanās” ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot to, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

Izstādes informatīvie atbalstītāji: “Delfi“, Arterritory.com, “Pastaiga“, Latvijas Radio 1 “Kultūras Rondo“ un “Punctum“.


Kuratores: Solvita Krese, Inga Lāce, Andra Silapētere, LLMC

Izglītības programma: Māra Žeikare, LLMC

Izstādes projekta vadītāja: Agnese Pundiņa, LLMC
Uzbūves vadītāja: Margarita Ogoļceva, LLMC
Projekta komunikācijas vadītāja: Laura Brokāne, LLMC
Izstādes koordinatore Latvijas Nacionālajā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS: Māra Lāss


Izstādes iekārtojums: arhitektūras birojs “ĒTER”
Grafiskais dizains: Aleksejs Muraško





Lasīt vairāk