en

Trīsdesmit trīs briesmoņi: Saruna izstādē "Starp mums viss labi"

LCCA aicina uz izstādes "Starp mums viss labi" publiskās programmas pasākumiem! 19. martā plkst. 18.00 izstādes norises vietā Dzirnavu ielā 60A-21 iespēja apmeklēt diskusiju un iesaistīties sarunā "Trīsdesmit trīs briesmoņi".


Dalībnieki: Eleonore de Montesquiou (EE/FR), Deniss Hanovs (LV), Jenny Zinovieff (GB)
Atslēgvārdi: pašidentitāte, lesbiešu iekāre, seksualitāte, ķermenis, marginalizācija, aizmiršana, emancipācija.


Lidijas Zinovjevas-Annibalas (1866–1907)  “Trīsdesmit trīs briesmoņi” ir dienasgrāmatas formā sarakstīta novele, kas pirmo reizi tika publicēta 1907. gadā Sanktpēterburgā, tomēr, ņemot vērā, ka darbs bija pirmā lesbiešu novele Krievijā, tas tika aizliegts. Teksts kā bilingvāls izdevums angļu un krievu valodā iznāca 2022. gadā ar mākslinieču Eleonoras Monteskiū (Eleonore de Montesquiou) un Varvaras Toropkovas ilustrācijām.

Lai pārdomātu grāmatas tapšanu šodien un Lidijas Zinovjevas-Annibalas tekstu gan identitātes, gan seksualitātes, gan emancipācijas jautājumu plašākā ietvarā pagātnē un šodien sarunā piedalīsies māksliniece Eleonora de Monteskiū un kulturalogs un pētnieks Deniss Hanovs, kā arī vēsturniece Džennija Zinovjeva.

Lidijas Zinovjevas-Annibalas "33 briesmoņi" ir viens no retajiem sava laika darbiem, kurā atklāti runāts par lesbiešu iekāri un tas kritiskie pievēršas objektivizējošajam vīriešu skatienam. Novele ir jauns sievietes intīma dienasgrāmata un ir rakstīta citai sievietei - mīļotajai Verai. Vera ir vecāka par stāstītāju un liek viņai pozēt 33 māksliniekiem, kuri glezno 33 viņas ķermeņa versijas - 33 monstrus. Vera ir iniciatore patiesības meklējumiem, mīļotās skaistuma atklāšanai vīriešiem un mākslai.

Dumpinieciska un nonkonformistiska gan savā dzīvē, gan daiļradē Lidija Zinovjeva-Annibala ir dzimusi Sanktpēterburgā aristokrātiskā ģimenē un bija un bija ievērojama figūra simbolistu aprindās 20. gs. sākumā. Kopā ar Vjačeslavu Ivanovu (1866-1949), savu otro vīru Lidija savā dzīvoklī Sanktpēterburgā vadīja literāro salonu "Tornis", kas pulcēja vadošos sava laika intelektuāļus. Lidija Zinovjeva mira 41 gadu vecumā, neilgi pēc tam, kad tika publicēti "Trīsdesmit trīs briesmoņi”.

Eleonora de Monteskjū (1970) ir franču izcelsmes igauņu māksliniece. Viņas darbi ir saistīti ar privātās un oficiālās vēstures, personiskās un nacionālās identitātes artikulāciju un pievēršas sarežģījumiem marginalizētās dzīves teritorijās, ņemot vērā viņas personīgo pieredzi. Eleonora galvenokārt strādā ar filmas mediju un ieraksta liecības, radot atmiņas par apspiestu vēsturi. Viņas darbos kamera kļūst par balsi, tiem, kas zaudējuši iespēju izteikties. Viņas filmas, zīmējumi un teksti balstās uz dokumentālu pieeju un galvenokārt pievēršas integrācijas/imigrācijas/nācijas jēgas jautājumiem Igaunijā. Kopš 2007. gada viņa filmē sievietes, kas dzīvo Igaunijas un Krievijas pierobežas pilsētā Narvā: “Na Grane”. 2016. gadā viņa sāka strādāt ar patvēruma meklētājiem no franciski runājošām valstīm Igaunijā: "Cerība nav mājas", vienlaikus ilgstoši turpinot filmu projektu Francijā ar zemniekiem Augšalpos: "Traverses".

Dr. art. Deniss Hanovs, (1977) kultūrpētnieks, LMA profesors. Disertācijas tēma (2003.) bija veltīta latviešu vidusšķiras kultūras praksēm 19.gs. medijos. Pasniedzējs un radio DJ (integrācijas raidījumu cikls “Kuļtprosvet no 2010-2023) un operas vēstures cikls “Sestdienas vakars operā” (LR 3 līdz 2023.g.). Vairāku starptautisko rakstu un monogrāfiju autors par nacionālisma kultūrpolitiku, Krievijas 18.gs. kultūru, 20.gs. autoritāriem režimiem. Izstāžu kurators, sabiedrisko procesu komentētājs.

Jenny Zinovieff dzīvo Kembridžā, Apvienotajā Karalistē, un divdesmit gadus ir strādājusi universitātē. Viņa bija precējusies ar komponistu un mūziķi Pēteri Zinovjevu un pievērsusies Zinovjevu dzimtas vēsturei. Viņa ir tulkojusi Ļeva Aleksandroviča (Pētera vectēva) un viņa tēva Aleksandra Dmitrijeviča atmiņas, kas savukārt noveda pie viņa māsas Lidijas dzīves un darba, viņas “Trīsdesmit trīs briesmoņiem” un sadarbības ar Elēonoru, vēl vienu tiešo pēcteci.

Lasīt vairāk