en

LLMC Vakarskolas lasīšanas darbnīca "Postkomunisms"

27. oktobrī plkst. 18:00 LLMC Ofisa galerijā risināsies Vakarskolas 3. lasīšanas darbnīca, kuras tēma šajā reizē - Postkomunisms.

Kopš komunistiskā bloka sabrukšanas pagājušas vairākas desmitgades, kuru laikā atšķīrušies gan ceļi, pa kuriem devušās šo valstu sabiedrības, gan arī interpretācijas – kas un kādēļ notiek.

Teorētiķis un filosofs Boriss Groiss interpretē komunismu kā sabiedrības pārvaldīšanu ar valodas (ne naudas) palīdzību, kuras pamatā ir paradokss – vienlaicīga pretēju apgalvojumu pieņemšana. Viņaprāt, tā bija radikāla valsts iekārta, kura atteicās no vēsturiskā un privātā mantojuma, veidojot kolektīvu sabiedrību, kuras pelēkā monotonitāte ir pārāka par rietumu postmodernisma raibo identitāšu tirgu. Viņš raksta, ka atgriežoties kapitālismā, postkomunistiskās kopienas dodas atpakaļ vēsturē un ir spiestas šīs identitātes apgūt no jauna.
Tikmēr, atsaucoties uz dažādu Austrum- un Centrāleiropas valstu pieredzi, politologs Vladimirs Tismanjanu apskata nacionālismu kā tiešu komunistiskās pagātnes pēcteci, ko veicina arī kopīgi piedzīvotās represijas un sajūta, ka ideoloģija uzpiesta no malas. Vielnaikus, norimstot 1980. gadu beigu pārmaiņu eiforijai, liberālās demokrātijas vienmuļā ikdienas funkcionēšana rada līdzīgu atsvešinātību un senākā pagātnē balstītus “trešā ceļa” meklējumus.

Lasīšanas darbnīcas tesksti:
• Boriss Groiss "Dažādības otrā pusē: kultūras studijas un to postkomunistiskais Citādais" (2008), no grāmatas "Mākslas vara", LLMC tulkojums latviešu valodā (2015)
• Vladimir Tismăneanu. The Demise of Leninism and the Future of Liberal Values (2010)

Tekstus iespējams saņemt, rakstot uz alise.ziemule@lcca.lv

Lasīt vairāk