“ART vs DEMENTIA. Mākslas terapija kā empātisks rīks lai stiprinātu kognitīvās, fiziskās un piederības spējas cilvēkiem ar demenci” / Art therapy as an empathic tool to strengthen and maintain the cognitive, physical and relational skills of people with dementia ir starptautisks Erasmus + KA2 pieaugušo tālākizglītības projekts, kas tiek īstenots LLMC cieši sadarbojoties ar projekta partneriem no Itālijas (Brindisi) – ALPHAZTL Compagnia d’Arte Dinamica; Slovēnijas (Ļubļana) Spomincica - Alzheimer Slovenija, Slovensko Zdruzenje Za Pomoc Pri Demenci un Grieķijas (Atēnas) Etairia Nosou Alzheimer Kai Sinafon Diataraxon Athinon Somateio – tas ir mobilitāti un pieredzes apmaiņu veicinošs projekts, kas veltīts mākslas metožu iesaistei ar demenci sirgstošo cilvēku ikdienā.
Apvienojot dažādās pieredzes no sociālās labklājības, senioru veselības un laikmetīgās mākslas jomām, projekta ietvaros tiek meklēti jauni un radoši veidi, kā mākslas procesos iesaistīt ar demenci sirgstošus cilvēkus un viņu tuviniekus. No 2022. gada maija līdz oktobrim projekta ietvaros norisināsies četras tikšanās Rīgā (LV), Brindisi (IT), Atēnās (GR) un Ļubļanā (SL), kurās katrs no projekta partneriem organizē pieredzes apmaiņu veicinošus pasākumus.
2022. gada maija nogalē pirmā tikšanās norisinājās Rīgā. Tās ietvaros tika apmeklēts gan dienas centrs "Duntes ozoli" Rīgā, kur radošā atmosfērā mākslinieces Annas Priedolas vadībā norisinājās darbnīca ar pārtikas produktiem un to uztveri, izmantojot dažādas maņas. Sociālās aprūpes centrā Gaiļezers norisinājās mākslas terapijas nodarbība kopā ar demences skartajiem senioriem mākslas terapeites Diānas Sergas vadībā. 28. maijā visas dienas garumā norisinājās Annas Priedolas demences datu darbnīca izstādē “Piena dienasgrāmatas”, kurā ikviens varēja pārdomāt savus ikdienas paradumus un to, ko ir iespējams preventīvi darīt šodien, lai nākotnē izvairītos no demences. Dienas otrajā daļā projekta partneri dalījās savā pieredzē, īsi prezentējot savu institūciju darbību. Projekta vadošie partneri ir Itālijas (Brindisi) laikmetīgās dejas organizācija ALPHAZTL Compagnia d’Arte Dinamica, kas veido sabiedrību iesaistošus dejas un performances projektus savā reģionā un plāno attīstīt dienas centra ideju, kurā vienkopus būtu pieejamas mākslas nodarbības senioriem ar demenci. Projekta partneri no Slovēnijas (Ļubļana) ir lielākā Alcheimera organizācija Slovēnijā Spomincica - Alzheimer Slovenija, Slovensko Zdruzenje Za Pomoc Pri Demenci, kas ciešā sadarbībā ar Ļubļanas Nacionālo galeriju un Dienas centru jauniem un aktīviem senioriem Caf Fužine ir izveidojuši demencei draudzīgu muzeju, kas kalpo par paraugu citiem muzejiem Slovēnijā un ārpus tās. Muzejā ir radošās nodarbības, regulāras tikšanās muzejā un īpaši pielāgotas ekskursijas cilvēkiem ar demenci, kā arī ir īpaši apmācīti muzeja darbinieki, lai ar demenci skartie cilvēki muzejā justos droši un komfortabli. Grieķijas (Atēnas) organizācija Etairia Nosou Alzheimer Kai Sinafon Diataraxon Athinon Somateio ir vadošā un vienīgā organizācija Atēnās, kas nodrošina apmācības, atbalstu un regulārus pasākumus (piemēram, Demences kafejnīcas) demences skartajiem cilvēkiem un viņu tuviniekiem. Savukārt Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs projektā ir iesaistījies tādēļ, ka centra organizētā izstāde veltīta demences tēmai. Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm Eiropā, kurā nav organizācijas, kas rūpētos par demences pacientu labbūtību un tuvinieku izglītošanu. Projekta gaitā LLMC ir būtiski paaugstināt senioru iesaisti mākslas un kultūras procesos Latvijā, īpaši laikmetīgās mākslas izstādēs, turpināt mākslas terapijas metožu integrēšanu laikmetīgās mākslas izstāžu izglītības programmās un laikmetīgās mākslas satura pieejamības nodrošināšanu plašam sabiedrības lokam – IKVIENAM. Projektā no Latvijas piedalās Māra Žeikare, LLMC izglītības un mediācijas projektu kuratore un Lība Bērziņa, LLMC pieejamības projektu koordinatore un mākslas terapeite.
Projekta laiks: 2021. gada novembris - 2023. gada pavasaris