en

Māksla un demence. Rīga

https://vimeo.com/777255827

2022. gada maija nogalē projekta pirmā tikšanās norisinājās Rīgā. Tās ietvaros tika apmeklēts gan dienas centrs "Duntes ozoli" Rīgā, kur radošā atmosfērā mākslinieces Annas Priedolas vadībā norisinājās darbnīca ar pārtikas produktiem un to uztveri, izmantojot dažādas maņas. Sociālās aprūpes centrā Gaiļezers norisinājās mākslas terapijas nodarbība kopā ar demences skartajiem senioriem mākslas terapeites Diānas Sergas vadībā.28. maijā visas dienas garumā Medicīnas muzejā norisinājās Annas Priedolas demences datu darbnīca izstādē “Piena dienasgrāmatas”, kurā ikviens varēja pārdomāt savus ikdienas paradumus un to, ko ir iespējams preventīvi darīt šodien, lai nākotnē izvairītos no demences. Dienas otrajā daļā projekta partneri dalījās savā pieredzē, īsi prezentējot savu institūciju darbību.

Projekta vadošie partneri ir Itālijas (Brindisi) laikmetīgās dejas organizācija ALPHAZTL Compagnia d’Arte Dinamica, kas veido sabiedrību iesaistošus dejas un performances projektus savā reģionā un plāno attīstīt dienas centra ideju, kurā vienkopus būtu pieejamas mākslas nodarbības senioriem ar demenci.

Projekta partneri no Slovēnijas (Ļubļana) ir lielākā Alcheimera organizācija Slovēnijā Spomincica - Alzheimer Slovenija, Slovensko Zdruzenje Za Pomoc Pri Demenci, kas ciešā sadarbībā ar Ļubļanas Nacionālo galeriju un Dienas centru jauniem un aktīviem senioriem Caf Fužine ir izveidojuši demencei draudzīgu muzeju, kas kalpo par paraugu citiem muzejiem Slovēnijā un ārpus tās. Muzejā ir radošās nodarbības, regulāras tikšanās muzejā un īpaši pielāgotas ekskursijas cilvēkiem ar demenci, kā arī ir īpaši apmācīti muzeja darbinieki, lai ar demenci skartie cilvēki muzejā justos droši un komfortabli.

Grieķijas (Atēnas) organizācija Etairia Nosou Alzheimer Kai Sinafon Diataraxon Athinon Somateio ir vadošā un vienīgā organizācija Atēnās, kas nodrošina apmācības, atbalstu un regulārus pasākumus (piemēram, Demences kafejnīcas) demences skartajiem cilvēkiem un viņu tuviniekiem.

Savukārt Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs projektā ir iesaistījies tādēļ, ka centra organizētā izstāde veltīta demences tēmai. Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm Eiropā, kurā nav organizācijas, kas rūpētos par demences pacientu labbūtību un tuvinieku izglītošanu.

Projekta gaitā LLMC ir būtiski paaugstināt senioru iesaisti mākslas un kultūras procesos Latvijā, īpaši laikmetīgās mākslas izstādēs, turpināt mākslas terapijas metožu integrēšanu laikmetīgās mākslas izstāžu izglītības programmās un laikmetīgās mākslas satura pieejamības nodrošināšanu plašam sabiedrības lokam – IKVIENAM.

Projektā no Latvijas piedalās Māra Žeikare, LLMC izglītības un mediācijas projektu kuratore un Lība Bērziņa, LLMC pieejamības projektu koordinatore un mākslas terapeite.


Lasīt vairāk