...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Izstāde “Portable Landscapes: Unveawing the Iron Curtain”
District Berlin, Berlīne, Bessemerstraße 2-14
20.06.19 - 25.07.19

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar laikmetīgās mākslas telpu District Berlin šī gada 20. jūnijā Berlīnē atklās izstādi “Portable Landscapes: Unveawing the Iron Curtain” (Pārnēsājamās ainavas: atdalot dzelzs priekškaru), kas sekos atšķirīgiem emigrācijas un trimdas stāstiem, aplūkojot to plašākā mākslas norišu, migrācijas un globalizācijas kontekstā. Izstāde un tai veidotā publiskā programma pārskatīs mākslinieciskās un politiskās norises diasporā un pievērsīsies tai nevienprātībai, ko iezīmējusi ģeopolitiskā šķelšanās 20. gs vidū, ko dēvē par dzelzs priekškaru gan Aukstā kara laikā, gan pēc tā beigām, saskaroties ar sekām pēc sienu nojaukšanas.

Izstādes Berlīnē centrālā ass ir neordināra personība – Valdis Āboliņš (1939 - 1984), kurš ir arī viens no Rietumeiropas latviešu trimdas vides kontraversālākajiem kreiso politisko ideju pārstāvjiem. Viņa personība ir tas simboliskais un faktiskais savienojuma elements starp Rietumiem un Padomju Latviju, kas ļauj abas mākslas vides iepazīt kā kopējai kultūras telpai piederīgas arī situācijā, kad tās šķīra dzelzs priekškars. Viņa radošā darbība izstādes kontekstā liek pārvērtēt Aukstā kara apstākļus un kultūras procesus situācijā, kad Eiropu dalīja Dzelzs priekškars un Berlīnes mūris, pievērsties politiskajiem un sociālajiem sprieguma punktiem, kā arī skatīt Āboliņa personību vienlaicīgi piederīgu Berlīnei un Padomju Latvijai.

2017. gadā kuratore Suza Huse un māksliniece Elske Rozenfelde apmeklēja Latvijas Laikmetīgā mākslas centra arhīvu, iepazīstot Valda Āboliņa kolekciju. Kopš tā brīža uzsāktais dialogs rosinājis arī šo izstādi Berlīnē veidot kā sarunu jeb Diskussionsausstellung - izstādi kā telpu dialogam un diskusijām, kur var apsēsties pie viena galda vai tas ir apaļš, vai kvadrātveida, vai novietots pret sienu. Jautājumi, kurus kopīgi vēlamies izskatīt šajā izstādē ir, kā trimda un migrācija būtu interpretējamas mūsdienu globālās pasaules norišu ietvarā, ņemot vērā sociālās un politiskās norises nesenās 20. gs. vēstures pieredzes kontekstā. Mēs vēlamies pārdomāt gan valstu, gan kultūru robežas, saistot norises Latvijā ar globāliem procesiem, gan uzdodot jautājumus, kā trimdas un emigrācijas procesi iekļaujas vietējā mākslas un kultūras vēsturē. Vai iespējams skatīt vēsturi pāri nacionālo valstu robežām un vienlaicīgi dalīt starp vairākām teritorijām?

Izstādē tiks eksponēti gan arhīvu materiāli un to interpretācijas, gan laikmetīgo mākslinieku darbi, kuri pārskatot gan savas personīgās pieredzes, gan izvēršot dažādos vēstures samezglojuma punktus, veidojuši jaunus darbus. Izstādes mākslinieki: Valdis Āboliņš, Decolonizing 1968, D’EST: kuratoriāla onlain platforma videomākslai no Rietumeiropas un Austrumeiropas, Inga Erdmane, Leonards Laganovskis, Elske Rosenfeld, Margo Zālīte, Nguyen Phuong Linh, Tuan Mami, Revolt She Said. Kuratores Andrea Caroline Keppler, Suza Husse, Antra Priede un Andra Silapētere.

Atklāšanas pasākumu pavadīs īpaša programma ar ekskursiju izstādē, piedaloties māksliniekiem un kuratoriem un mākslinieces Margo Zālītes performanci “Mājas/ nemājas”.

Izstāde būs atvērta katru nedēļu no otrdienas līdz ceturtdienai no plkst. 15.00 līdz 19.00. un būs skatāma līdz 25. jūlijam.


Izstāde ir daļa no plašākas izpētes un izstāžu cikla “Pārnēsājamās ainavas”, kas apzina Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes, sākot no 20. gadsimta sākumu līdz mūsdienām. Šī gada novembrī Ņujorkā James Gallery tiks atvērta cikla noslēdzošā izstāde, kuras dažādo trimdas un migrācijas stāstu izejas punkts būs neformāla latviešu trimdas mākslinieku un dzejnieku grupa Elles ķēķis. Savukārt 2020. gada sākumā paredzēta projekta apjomīgas antoloģijas “Pārnēsājamās ainavas: Latvijas trimdas mākslas vēstures” atvēršana, kas tiek veidota sadarbībā ar Berlīnes izdevniecību K.Verlag.

„Pārnēsājamās ainavas” notiek Latvijas valsts simtgades svinības ietvaros, kas norisinās no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. LLMC projekts "Pārnēsājamas ainavas" ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm

„Pārnēsājamās ainavas” atbalsta LR Kultūras ministrija un Valsts kultūrkapitāla fonds, Foundation for Arts Initiatives.