en

Darbnīca Skaņas ekoloģija

Mākslinieku Artūra Puntes un Maksima Šenteļeva meistardarbnīca laikmetīgās mākslas iepazīšanai – Skaņas ekoloģija

Mākslinieku Artūra Puntes un Maksima Šenteļeva meistardarbnīcā skolēni gūs iespēju ar skaņas mākslas rīku palīdzību paplašināt ekoloģiskās domāšanas robežas, iejusties apkārtējā vidē, uztvert un izmantot savā radošajā darbībā tās signālus. Darbnīca ietver divas daļas: pirmajā tiek izskaidroti daži skaņu mākslas principi, ilustrējot tos ar darbnīcas vadītāju darbu piemēriem. Savukārt otrā – praktiskā daļā dalībnieki varēs paši spert pirmos soļus skaņu mākslā, izmēģinot dažādus Artūra un Maksima izstrādātus rīkus un tehniskos risinājumus. Tiks izmantoti vides sensori, sonificēti to signāli, ar virsmas mikrofonu palīdzību izpētīts darbnīcas norises vietas skaniskais potenciāls.

Skaņu māksla ir nozīmīga laikmetīgās mākslas daļa, kurai Latvijā ir pievērsta pavisam neliela uzmanība. Taču skaņa kā medijs arvien vairāk parādās arī Latviešu mākslinieku radošajos meklējumos, īpaši situācijā, kad pieaug dažādu mākslas veidu sintezēšanās. Starpdisciplinaritāte un dažādu mediju miksēšana ir viena no laikmetīgās mākslas raksturīgākajām iezīmēm un tas, ar dažādiem pašu mākslinieku atklātajiem paņēmieniem, aizraus arī visu vecumu skolēnus.

Artūrs Punte (1977) ir dzejnieks un mākslinieks, kas aktīvi strādā starpdisciplināros žanros. Četru dzejas grāmatu autors, vairāku mākslas izstāžu līdzautors. Redaktors, sastādītājs un izdevējs. Viens no apvienības Orbīta dibinātājiem un dalībniekiem. Orbītas sastāvā trīs reizes bija nominēts Purvīša balvai, saņēma Sergejs Kurjohina (Krievija) balvu, Literatūras gadabalvu, Zelta Ābeli un citus apbalvojumus. Pēdējo gados autors ir pieversies skaņas instalāciju žanram un nekonvencionālo skaņas instrumentu radīšanai un izstrādāšanai. Šogad Cēsu mākslas festivālā bija izstādītas četras Artūra Puntes kā līdzautora skānas instalācijas no cikla "Izmisuma apoloģija", bet gada sākumā, kā Orbītas dalībnieks, Artūrs veidoja izstādi "Nākotnes perspektīva" LNB.

Maksims Šenteļevs ir skaņu mākslinieks un arhitekts no Rīgas. Kopš 2002. gada aktīvi piedalās starpnozaru projektos, kas saistīti ar skaņas, telpas un kultūras līdzdarbību. Kopš 2007. gada koordinē starptautisko projektu “bernurits”. Organizē meistarklases, lekcijas un nodarbības Latvijā un ārvalstīs. Kopš 2013. gada vada kursu Mūzika Komunikācijā augstskolā RISEBA. Kopš 2018. gada performanču kursu izglītības iestādē “MĀ TELPA”. Ir mūzikas un skaņu noformējuma autors filmām, teātra uzvedumiem, performancēm, instalācijām un izstādēm. Autora darbi tapuši sadarbībā ar Jauno Rīgas Teātri, Teātra Institūtu, Bolderājas Grupu, mēdiju un starpnozaru mākslas organizācijām: RIXC, Serde, Moks, I-dejas māja; festivāliem: Skaņumežš, Zemlika, Sansusī, Komēta, Labadaba, Pozitivus, Arēna, Baltā Nakts, Muzeju nakts, Survaival Kit, ; animācijas un kino studijām Atomart, Multenkulten, Baltic Analog Lab, kultūras centru Lauska. Kopš 2007. gada sadarbojas ar komponistu Jēkabu Nīmani.


Lasīt vairāk