en



Janeks Simons un Makss Cegelskis

“Viens vīrs tautu nevalda” (2023)

Darba atskaites punkts ir poļu tēlnieces Alinas Šlesinskas veidotais piemineklis Ganas Republikas pirmajam prezidentam Kvamem Nikrumam, kas tika atklāts 1965. gadā Ganas piekrastes pilsētā Vinnebā. To nojauca drīz pēc tam, kad 1966. gadā CIP inspirēts apvērsums gāza Nikruma varu.

Projekts ietver pieminekļa rekonstrukciju Ļubļanas Grafiskās mākslas biennālē, pētījuma prezentāciju Kauņas biennālē un video – festivālā Survival Kit 14 Rīgā. Janeks Simons un Makss Cegelskis šā gada sākumā devās uz Ganu, lai organizētu darbnīcas, kurās kopīgi pārrunātu šī žesta nozīmi kā metaforu darbam ar kopīgo Austrumeiropas un Āfrikas 20. gadsimta 60. un 70. gadu vēsturi. Pieminekli sākotnēji bija iecerēts izgatavot no itāļu marmora, kas arī paver diskusiju par laikmetīgās rekonstrukcijas materialitāti kā instrumentu vēstures izmantošanai jaunu progresīvu naratīvu radīšanai tagadnē. Izmantojot arhīvu pētījumus un intervijas ar tā laika lieciniekiem, tiek aplūkoti arī daudzveidīgie konteksti, kas bija pieminekļa uzstādīšanas pamatā – poļu arhitekti un ekonomisti, kuri strādāja Ganā, Kvames Nikrumas atstātais mantojums un pašas Šlesinskas nenotveramā klātbūtne.


Janeks Simons (Janek Simon) ir mākslinieks un dažkārt arī kurators, kurš pēta paštaisītu tehnoloģiju un kultūras ģeogrāfiju robežu.

Makss Cegelskis (Max Cegielski) ir rakstnieks, kurš vienmēr meklē jaunas idejas, īpaši kad runa ir par vēsturi, pasaules nomalēm un jauktām izteiksmes formām.

Viņus vieno tas, ka abu darbības galvenais emocionālais dzinējspēks ir zinātkāre.


/ Foto: Kristīne Madjare / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs