en

Kristaps GRUNDŠTEINS

Vecumdienas

Instalācija, 2011


Katrai pilsētai ir savs tēls - tas var būt gan apzināti, gan neapzināti veidots, bet ja tas ir pozitīvs un piesaista cilvēku uzmanību, noder visiem. Apskatot apkārtējos piemērus jāsecina, ka tie ir ļoti dažādi - Ventspils - Pilsēta ar rītdienu!; Berlīne - Be Berlin; Vīne: Wien ist voll dabei; Stokholma - Beauty on Water; Bet ko piedāvā Rīga? Live Riga? Iespējams, bet kā gan tas sakrīt ar Eurostat prognozi, kura paredz 2060.g. Latvijā 35,7% cilvēku vecuma grupā 65+? Būtu vieglprātīgi neņemt šādas prognozes vērā. Autoraprāt ir ne tikai jāsaprot šī situācija, bet ir arī jāizveido pāris scenāriju. Projekts Vecumdienas piedāvā vienu no tiem.

Projekts piedāvā veikt izmaiņas pilsētas iekārtojumā, funkcijās, kā arī mainīt attieksmi pret vecumdienām. Šīs izmaiņas iekļaujas jaunajā pilsētas koncepcijā, kuru iespējams izteikt vien ar pāris vārdiem - Rīga, pilsēta, kur novecot! Un tas nebūt nav nekas nejauks, gluži pretēji, tas paver iespējas koncentrēties uz ļoti nozīmīgu aspektu visas Eiropas mērogā. Apzināti piesaistot cilvēkus, aicinot tos savas vecumdienas pavadīt Rīgā, ieguvēji būs visi!

Vecumdienas ir kā torte, kas pienākas pēc darba mūža!

(K.G.)


Kristaps Grundšteins (LV)

Ieguvis teologa un dizaina izglītību. Autora projektiem raksturīga starpdisciplināra pieeja, tie nereti ir izpētē balstīti risinājumi; kas balansē uz komentāra un praktiska risinājuma robežas. Līdzīgi kā projekts „Vecumdienas” piedāvā risinājumu – komentāru sabiedrības novecošanai un pilsētas attīstības problemātikai; tā, piemēram „Saldūdens projekts” piedāvā sistēmisku risinājumu - komentāru ūdens resursu nevienmērīgai pieejamībai un ar to saistītām migrācijas, ekonomikas problēmām.

K.Grundšteins strādājis arī kā grafiskais un produktu dizainers, kopā ar B.Zelču veidojis suvenīru līniju, kā arī stažējies Amsterdamā