en

Jenna Sutela

nimiia cétiï

>> Eduarda Smiļģa Teātra muzejā


nimiia cétiï ir Jennas Sutelas veidots audiovizuāls darbs, kura ietvaros datora algoritms tika apmācīts radīt jaunu rakstīto un runāto valodu. Tās pamatā ir datora interpretācija par 19. gadsimta nogales marsiešu valodu, ko savulaik pārraidīja franču medijs Elēna Smita un nu ierunājusi Sutela; to papildina na to ēdienā sastopamās ekstremofilās baktērijas bacillus subtilis kustības. 


Šī baktērija, kā liecina pēdējā laikā veiktās eksperimentālās kosmosa misijas, spēj izdzīvot uz Marsa. Dators šajā projektā ir medijs – tas pārraida vēstis no būtnēm, kas parasti nav spējīgas lietot valodu. 


Darbs arī vēsta par saprātīgajām mašīnām kā mūsu pašradītiem citplanētiešiem. nimiia cétiï tika izstrādāts sadarbībā ar Memo Aktenu un Damjanu Anrī Google Mākslas un kultūras mākslinieku rezidences programmas n-dimensions ietvaros radošajā telpā Somerset House Studios. 


Paldies, Kīrenam Beitsam no Londonas Impērijas koledžas Zooloģijas institūta, Adamam Lasčingeram par skaņas ierakstu, kā arī Manusam Nijhofam un Leitai Benhedai par 3D animāciju. 


Videodarbā iekļauto mūziku veido Miako Klainas kontrabasa ieraksts un Šina Ju Morgantina flauta, skaņas apstrādi veicis Ville Haimala.


Holobionts

>> Eduarda Smiļģa Teātra muzejā

Jennas Sutelas videodarbā “Holobionts” apskatīta ideja par apziņas iemiesošanos planētas mērogā, ar pietuvinājuma palīdzību no izplatījuma nolaižoties līdz pat ķermeņa iekšpusei. Darbā dokumentētas planētas aizsardzības procedūras Eiropas Kosmosa aģentūrā, kā arī pētītas fermentētā pārtikā atrodamās ekstremofilās baktērijas, aplūkojot to potenciālu dzīvības izplatīšanai starpzvaigžņu telpā. Darba centrā ir japāņu ēdienā nato sastopamā baktērija Bacillus subtili. Termins “holobionts” apzīmē ekoloģisku vienību, ko veido daudzas un dažādas sugas, kas ekoloģisku un evolūcijas iemeslu dēļ kļuvušas par vienu būtni.

Jenna Sutela Holobionts video, 2018