enCassius Fadlabi

Tirailleurs Senegalais, 2018
sienas gleznojums, akrila krāsa; 300×670 cm


No Maskavas ielām līdz starptautiskai slavai, Laika kļuva par vienu no pirmajiem dzīvniekiem izplatījumā uz „Sputnik 2“ borta. Ejot bojā pārkaršanas dēļ dažas stundas pēc lidojuma sākuma, Laika kļuva par simbolu gan Padomju kosmosa programmas nežēlībai, gan arī triumfam par spīti visam. Pēc neskaitāmiem protestiem, kuros tika pieprasīta dzīvnieku aizsardzības noteikumu ievērošana, 2016. gadā Rīgas cirks pieņēma lēmumu pārtraukt dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Cirks ir pārorientēta telpa — pierādījums tam, ka sabiedrībās, kuras ir atvērtas pārmaiņām, tradīcijas iespējams pārformulēt lielāka labuma vārdā. Sienas gleznojuma centrā Laika redzama divu etiopiešu eņģeļu ielokā, kuri kalpo kā atgādinājums par to, kā āfrikāņu māksla bruģēja ceļu šodienas eiropocentriskās laikmetīgās mākslas vēsturei. Tirailleurs Senegalais ir sarkastisks francūžu apzīmējums Senegālas karavīriem Otrā pasaules kara laikā. Nebūdami labi apmācīti, viņi bija briesmīgi šāvēji. Bieži šie karavīri tika sūtīti pirms franču karaspēka, lai pārbaudītu ienaidnieku pretuzbrukuma spēku. Daudzi no viņiem tūlītēji mira.


Fadlabi ir sudāniešu mākslinieks, kurš šobrīd strādā Oslo. Darbojoties ar dažādiem medijiem, tostarp glezniecību, mūziku, tekstu un performanci, Fadlabi pievēršas transkulturālām mijiedarbībām un joprojām nepārvarētām vēsturiskām rētām. 2008. gadā Fadlabi dibināja vakara pasākumu sēriju „One Night Only“, kurā katru pirmdienas vakaru demonstrēja viena laikmetīgā mākslinieka darbus. Kopā ar Larsu Kuzneru, Fadlabi veidojis projektu „European Attraction Limited“, kas apskata Norvēģijas citu rasu cilvēku ekspluatācijas vēsturi, kas joprojām netiek pilnā mērā atzīta. Viena no maskām, kas aizsedz šo vēsturi, ir priekšstats par skandināvu sabiedrībām kā vienlīdzīgākām, attīstītākām un sociāli progresīvākām nekā Dienvideiropā, kas veicina zināmu nacionāla pārākuma devu. Savās gleznās Fadlabi atsaucas uz postkoloniālo teoriju, vienlaikus apburot skatītāju ar kulturāli nederīgām atskaites sistēmām. Fadlabi kopā ar Karinu Eriksoni šobrīd vada Hartūmas laikmetīgās mākslas telpu. Atrodoties Oslo, tā ir telpa trimdā, aizvietotājvieta. Hartūma funkcionē kā pagaidu mājvieta šobrīd nerealizējamajiem sapņiem par politiski un ekonomiski nestabilu „Ārpuszemi“.


Mājaslapa: fadlabi.blogspot.com

Kontakti

Kontakti


SURVIVAL KIT 10.0 no 6. līdz 30. septembrim norisinās Rīgas cirka ēkā, ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas


Darba laiks
P slēgts
O slēgts
T 14.00–20.00
C 14.00–20.00
Pk 14.00–20.00
S 12.00–20.00
Sv 12.00–20.00

Biļetes
Ieejas biļete (vienreizējs apmeklējums) 
3.00 eur
Biļete skolēniem, studentiem, pensionāriem (ar apliecību) 
1.00 eur
Biļete ģimenei (divi pieaugušie un divi bērni) 
4.00 eur
Festivāla biļete (neierobežots apmeklējumu skaits) 
5.00 eur 


Kontakti labā puse

SABIEDRISKĀS ATTIECĪBAS UN PUBLICITĀTE:
Marta Krivade
marta.krivade@lcca.lv, tel. +371 26486312


MĀKSLAS VĒSTNEŠI UN IZGLĪTĪBAS PROGRAMMA:

Māra Žeikare
mara@lcca.lv, tel. +371 29586893


PROJEKTA DIREKTORE:
Margarita Ogoļceva
margarita.ogolceva@lcca.lv


PROJEKTA VADĪTĀJA:
Elizabete Šatrovska
elizabete.satrovska@lcca.lv


SURVIVAL KIT 10 KURATORI:
Solvita Krese, Inga Lāce, Sumešs Šarma (Sumesh Sharma), Anželsa Miralda (Àngels Miralda)


Norises vieta

Šoreiz Survival Kit iemājojis Rīgas cirka ēkā (ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas puses), kas ir viena no vecākajām cirka ēkām Eiropā. Tās būvniecība pabeigta 1888. gadā, trīsdesmit gadus pirms Latvijas valsts tapšanas. Šobrīd cirks piedzīvo fundamentālas pārmaiņas, atkāpjoties no gadsimtiem senām tradīcijām, kas iekļāva cirka programmā savvaļas dzīvnieku izmantošanu; notiek pāreja uz jauna tipa cirku, kas paredz starpdisciplināru un inovatīvu pieeju. Līdz ar to “ārpuszemes” nolaižas cirka arēnā īstajā brīdī, signalizējot par vēlamām pārmaiņām ne tikai pašā cirka nozarē, bet arī plašāk – sabiedrībā kopumā. 

VSIA "Rīgas cirks" valdes locekle Ināra Kehre stāsta: "Survival Kit ir trāpīgs un simbolisks Rīgas cirka jaunās sezonas vēstnesis. Rīgas cirka ēkai šogad paliek 130 gadi, un šovasar noslēgsim ēkas fasādes pamatu stiprināšanu un konservāciju, kā arī jumta konstrukcijas nostiprināšanu,līdz ar to novēršot 2016. gadā konstatēto bīstamību. Ēku gaida atjaunošana, taču, kamēr tā tiks sagatavota, cirka ēkā uz dažādiem notikumiem aicināsim ikvienu. Tuvāko divu gadu laikā plānota daudzveidīga mākslas programma, tajā iekļaujot gan cirku, gan teātri, deju, vizuālo mākslu, mūzikas notikumus un visu, kas draudzējas ar māksliniecisko jaunradi, reizē spējot pieņemt ēkas nolietojuma pakāpi. Survival Kit ir pieredzējis partneris, kas ļaus apgūt dažādo telpu izmantojuma potenciālu un, pats svarīgākais, dos iespēju katram apmeklētājam piedzīvot cirka telpu maģisko šarmu."


Darba laiks

P slēgts

O slēgts

T 14.00–20.00

C 14.00–20.00

Pk 14.00–20.00

S 12.00–20.00

Sv 12.00–20.00

Biļetes

Ieejas biļete (vienreizējs apmeklējums)

3.00 eur

Biļete skolēniem, studentiem, pensionāriem (ar apliecību)

1.00 eur

Biļete ģimenei (divi pieaugušie un divi bērni)

4.00 eur

Festivāla biļete (neierobežots apmeklējumu skaits)

5.00 eur