enNasreddine Bennacer

Papīra batuts, 2018
pastelis, japāņu papīrs uzvilkts uz metāla gredzena, trīs daļas; diametri: 370 cm, 240 cm, 180 cm


„Papīra batuts“ ir darbs, kas radies, sadarbojoties Alžīrijā dzimušajam franču māksliniekam Nasreddinam Bennaseram un grafiķim Krišnam Redī. Smeļoties iedvesmu no cirka, kā arī no Redī grafikas darbiem raksturīgajām kosmiskajām līnijām, Bennasers radījis trīs mikrokosmus, kuri apspēlē ideju par vērtībām, kuru pamatā ir teritoriālā noteiktība un ģeoekonomika. Iedvesmojoties no Redī ofortiem ar klaunu attēliem, un izmantojot batutus, klaunus un cirka dzīvniekus, viņš atsedz samākslotību, kas slēpjas aiz ģeogrāfiskām un kultūras kategorijām. Šie trīs mikrokosmi atsedz ģeogrāfisko robežu un teritoriālo dalījumu rašanos. Savukārt Pangejas attēls kā pirmatnējās vienotības simbols atgādina mums par sākotnējo kopību. Šo harmoniju izjauc uzbrūkošie tīģeri, kuri cīnās par Ziemeļāfriku, — tā ir atsauce uz  cilvēka nepārvaramo vēlmi dominēt. Visbeidzot attēls, kurā Persijas līča valstis atbalstās uz naftas sūkņa, atklāj mākslīgos pamatus, uz kuriem būvēti kultūras ideāli. Cilvēka radītie pieminekļi, kuri ir šo valstu simboli — Mekas silueti, mošeja, ikoniskā buras formas luksusa viesnīca Dubaijā — norāda uz ekonomisko varu, kas atrodas kultūras ideoloģijas pamatā.


Bennasers pēta civilizāciju savstarpējo saikņu evolūciju. Visos līmeņos, sākot no globālā līdz personiskajam, kultūru un sabiedrību mijiedarbību un attiecības iekrāso transnacionālas nenoteiktības. Apskatot, kā dominējošās valstis saviem politiskajiem mērķiem izmanto reģionālus konfliktus, Bennasers apgalvo, ka varu un ietekmi ir iespējams mazināt ar sarežģītiem politisko un ekonomisko spēku tīklojumiem. Masu psiholoģija ir viens no rīkiem, ar ko iespējams ietekmēt racionalitāti; izmantojot emocijas, var traucēt konkrētas opozīcijas ideoloģijas realizāciju. Zīmējot, gleznojot un veidojot instalācijas, Bennasers atspoguļo pieaugošo manipulāciju līmeni sarežģītajās sabiedriskajās situācijās, kuras pārāk bieži tiek risinātas vardarbīgi.


Mājaslapa: www.nbennacer.fr

Kontakti

Kontakti


SURVIVAL KIT 10.0 no 6. līdz 30. septembrim norisinās Rīgas cirka ēkā, ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas


Darba laiks
P slēgts
O slēgts
T 14.00–20.00
C 14.00–20.00
Pk 14.00–20.00
S 12.00–20.00
Sv 12.00–20.00

Biļetes
Ieejas biļete (vienreizējs apmeklējums) 
3.00 eur
Biļete skolēniem, studentiem, pensionāriem (ar apliecību) 
1.00 eur
Biļete ģimenei (divi pieaugušie un divi bērni) 
4.00 eur
Festivāla biļete (neierobežots apmeklējumu skaits) 
5.00 eur 


Kontakti labā puse

SABIEDRISKĀS ATTIECĪBAS UN PUBLICITĀTE:
Marta Krivade
marta.krivade@lcca.lv, tel. +371 26486312


MĀKSLAS VĒSTNEŠI UN IZGLĪTĪBAS PROGRAMMA:

Māra Žeikare
mara@lcca.lv, tel. +371 29586893


PROJEKTA DIREKTORE:
Margarita Ogoļceva
margarita.ogolceva@lcca.lv


PROJEKTA VADĪTĀJA:
Elizabete Šatrovska
elizabete.satrovska@lcca.lv


SURVIVAL KIT 10 KURATORI:
Solvita Krese, Inga Lāce, Sumešs Šarma (Sumesh Sharma), Anželsa Miralda (Àngels Miralda)


Norises vieta

Šoreiz Survival Kit iemājojis Rīgas cirka ēkā (ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas puses), kas ir viena no vecākajām cirka ēkām Eiropā. Tās būvniecība pabeigta 1888. gadā, trīsdesmit gadus pirms Latvijas valsts tapšanas. Šobrīd cirks piedzīvo fundamentālas pārmaiņas, atkāpjoties no gadsimtiem senām tradīcijām, kas iekļāva cirka programmā savvaļas dzīvnieku izmantošanu; notiek pāreja uz jauna tipa cirku, kas paredz starpdisciplināru un inovatīvu pieeju. Līdz ar to “ārpuszemes” nolaižas cirka arēnā īstajā brīdī, signalizējot par vēlamām pārmaiņām ne tikai pašā cirka nozarē, bet arī plašāk – sabiedrībā kopumā. 

VSIA "Rīgas cirks" valdes locekle Ināra Kehre stāsta: "Survival Kit ir trāpīgs un simbolisks Rīgas cirka jaunās sezonas vēstnesis. Rīgas cirka ēkai šogad paliek 130 gadi, un šovasar noslēgsim ēkas fasādes pamatu stiprināšanu un konservāciju, kā arī jumta konstrukcijas nostiprināšanu,līdz ar to novēršot 2016. gadā konstatēto bīstamību. Ēku gaida atjaunošana, taču, kamēr tā tiks sagatavota, cirka ēkā uz dažādiem notikumiem aicināsim ikvienu. Tuvāko divu gadu laikā plānota daudzveidīga mākslas programma, tajā iekļaujot gan cirku, gan teātri, deju, vizuālo mākslu, mūzikas notikumus un visu, kas draudzējas ar māksliniecisko jaunradi, reizē spējot pieņemt ēkas nolietojuma pakāpi. Survival Kit ir pieredzējis partneris, kas ļaus apgūt dažādo telpu izmantojuma potenciālu un, pats svarīgākais, dos iespēju katram apmeklētājam piedzīvot cirka telpu maģisko šarmu."


Darba laiks

P slēgts

O slēgts

T 14.00–20.00

C 14.00–20.00

Pk 14.00–20.00

S 12.00–20.00

Sv 12.00–20.00

Biļetes

Ieejas biļete (vienreizējs apmeklējums)

3.00 eur

Biļete skolēniem, studentiem, pensionāriem (ar apliecību)

1.00 eur

Biļete ģimenei (divi pieaugušie un divi bērni)

4.00 eur

Festivāla biļete (neierobežots apmeklējumu skaits)

5.00 eur