en


  • Foto: Margarita Ogoļceva, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs


  • Foto: Margarita Ogoļceva, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs


  • Foto: Margarita Ogoļceva, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Kader Attia

Atspoguļojot atmiņu, 2016
HD video, 48', instalācija, kas veidota sadarbībā ar Vladimiru Jakušonoku; instalācijas izmēri — mainīgi


„Atspoguļojot atmiņu“ ir kinematogrāfiska poēma, kas ietver intervijas ar ķirurgiem, neirologiem un psihoanalītiķiem par tā saukto fantoma sāpju fenomenu, t. i., sajūtu un vēlāko halucinozi, ka trūkstoša ķermeņa daļa pēc fiziskas amputācijas joprojām ir piesaistīta ķermenim. Visticamāk, šīs sajūtas darbības mehānisma pamatā ir tā dēvētie spoguļneironi, kuri sūta impulsus kā atbildi uz mimētisko vēlmi (Renē Žirārs). Darbam ir ne tikai zinātniska un politiska nozīme, tas iepazīstina arī ar cita veida parādībām, kas saistītas ar mimētisko un hibrīdo fenomenu, piemēram, ar dub mūziku (žanru, kas radies Jamaikā un balstīts atsevišķu skaņu izlaišanā un aizvietošanā). Reflektējot gan par individuāliem, gan kolektīviem pārinodarījumiem, kā arī par materiālām un nemateriālām izpausmēm, filma sniedzas tālāk par fizisku un individuālu problēmas „amputāciju“, tā atskatās uz mūsdienu vēstures rēgiem — institucionalizēto verdzību, koloniālismu, komunismu un 19. un 20. gadsimta genocīdiem. Filma ir kā masu fizioterapeitiska un kultūremocionāla pretinde sabiedrībām, kurām nepieciešama vēsturiska repatriācija. Survival Kit 10 ietvaros filma tiek rādīta kopā ar koka instalāciju, kas filmu kontekstuāli saista ar Rīgu. Sadarbībā ar Vladimiru Jakušonoku Atia ieguvis materiālu no vēsturiskā Daugavgrīvas cietokšņa, radot atsauci uz zviedru Livoniju un trauksmaino vēsturi, kura veidojusi mūsdienu Latviju.


Atia pēta attiecības starp kultūrām, kuras vēsturiski ir saistījusi kolonizācija un tirdzniecības sakari. Viņa personīgā pieredze, dzīvojot Parīzē, Alžīrā, Barselonā, Kongo, Dienvidamerikā un Berlīnē, kļuvusi par pamatu mākslinieka koncepcijai par labošanu un mudinājusi pētīt gan fizisku, gan nemateriālu ievainojumu dziedināšanas metodes. Kolonizācijas pagātnes radītā sociālā spriedze kā sabiedrības dzinējspēks ietekmē cilvēku kolektīvo un individuālo attīstību, nosakot kopdzīves veidus. Atias labošanas koncepts ietver novārtā atstātu stāstu atgūšanu un rekonstrukciju, lai izgaismotu vēsturiskus pāridarījumus. Tas sasaucas ar citām postkoloniālām vēstures izzināšanas pieejām, kuras ļauj saskatīt kādreizkolonizēto kultūru ieguldījumu globālajā kultūras, zinātnes un ekonomikas izaugsmē. Atia uzskatāmi parāda, ka perifērie reģioni un kultūras ir iesakņojušās koloniālajos centros tirdzniecības, migrācijas un apmaiņas procesu rezultātā un ka vēsturiski tikusi atzīta tikai viena puse no savulaik izveidojušās neatkarīgās struktūras..


Mājaslapa: kaderattia.de

Kontakti

Kontakti


SURVIVAL KIT 10.0 no 6. līdz 30. septembrim norisinās Rīgas cirka ēkā, ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas


Darba laiks
P slēgts
O slēgts
T 14.00–20.00
C 14.00–20.00
Pk 14.00–20.00
S 12.00–20.00
Sv 12.00–20.00

Biļetes
Ieejas biļete (vienreizējs apmeklējums) 
3.00 eur
Biļete skolēniem, studentiem, pensionāriem (ar apliecību) 
1.00 eur
Biļete ģimenei (divi pieaugušie un divi bērni) 
4.00 eur
Festivāla biļete (neierobežots apmeklējumu skaits) 
5.00 eur 


Kontakti labā puse

SABIEDRISKĀS ATTIECĪBAS UN PUBLICITĀTE:
Marta Krivade
marta.krivade@lcca.lv, tel. +371 26486312


MĀKSLAS VĒSTNEŠI UN IZGLĪTĪBAS PROGRAMMA:

Māra Žeikare
mara@lcca.lv, tel. +371 29586893


PROJEKTA DIREKTORE:
Margarita Ogoļceva
margarita.ogolceva@lcca.lv


PROJEKTA VADĪTĀJA:
Elizabete Šatrovska
elizabete.satrovska@lcca.lv


SURVIVAL KIT 10 KURATORI:
Solvita Krese, Inga Lāce, Sumešs Šarma (Sumesh Sharma), Anželsa Miralda (Àngels Miralda)


Norises vieta

Šoreiz Survival Kit iemājojis Rīgas cirka ēkā (ieeja no Alfrēda Kalniņa ielas puses), kas ir viena no vecākajām cirka ēkām Eiropā. Tās būvniecība pabeigta 1888. gadā, trīsdesmit gadus pirms Latvijas valsts tapšanas. Šobrīd cirks piedzīvo fundamentālas pārmaiņas, atkāpjoties no gadsimtiem senām tradīcijām, kas iekļāva cirka programmā savvaļas dzīvnieku izmantošanu; notiek pāreja uz jauna tipa cirku, kas paredz starpdisciplināru un inovatīvu pieeju. Līdz ar to “ārpuszemes” nolaižas cirka arēnā īstajā brīdī, signalizējot par vēlamām pārmaiņām ne tikai pašā cirka nozarē, bet arī plašāk – sabiedrībā kopumā. 

VSIA "Rīgas cirks" valdes locekle Ināra Kehre stāsta: "Survival Kit ir trāpīgs un simbolisks Rīgas cirka jaunās sezonas vēstnesis. Rīgas cirka ēkai šogad paliek 130 gadi, un šovasar noslēgsim ēkas fasādes pamatu stiprināšanu un konservāciju, kā arī jumta konstrukcijas nostiprināšanu,līdz ar to novēršot 2016. gadā konstatēto bīstamību. Ēku gaida atjaunošana, taču, kamēr tā tiks sagatavota, cirka ēkā uz dažādiem notikumiem aicināsim ikvienu. Tuvāko divu gadu laikā plānota daudzveidīga mākslas programma, tajā iekļaujot gan cirku, gan teātri, deju, vizuālo mākslu, mūzikas notikumus un visu, kas draudzējas ar māksliniecisko jaunradi, reizē spējot pieņemt ēkas nolietojuma pakāpi. Survival Kit ir pieredzējis partneris, kas ļaus apgūt dažādo telpu izmantojuma potenciālu un, pats svarīgākais, dos iespēju katram apmeklētājam piedzīvot cirka telpu maģisko šarmu."


Darba laiks

P slēgts

O slēgts

T 14.00–20.00

C 14.00–20.00

Pk 14.00–20.00

S 12.00–20.00

Sv 12.00–20.00

Biļetes

Ieejas biļete (vienreizējs apmeklējums)

3.00 eur

Biļete skolēniem, studentiem, pensionāriem (ar apliecību)

1.00 eur

Biļete ģimenei (divi pieaugušie un divi bērni)

4.00 eur

Festivāla biļete (neierobežots apmeklējumu skaits)

5.00 eur