en

Programma


Lasīt vairāk

Diskusija "Vai "mūsējie"? Mazākumtautību kopienu pieredze neatkarīgajā Latvijā"


Latvijā dzīvo dažādas mazākumtautību kopienas - ne tikai līdz šim visbiežāk publiskajā diskursā izceltā etnisko krievu kopiena, bet arī ukraiņu, baltkrievu un citas. Valoda līdz šim tikusi primāri izcelta kā konflikta cēlonis un nereti bijusi politisks rīks, kamēr atšķirīgās pieredzes bieži vien pazūd vispārinājumos un maz tikušas skartas pētniecībā. Taču pēdējā laikā, it sevišķi kontekstā ar Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, citu etnisko kopienu identitāte un ikdienas pieredze Latvijā piedzīvo gan iekšēju, gan ārēju iztaujāšanu un pārskatīšanu. Kā tas saistīts ar valodas lietojumu un izvēlēm un kā šīs pieredzes atšķiras pierobežā un galvaspilsētā?

Tāpat būtisks spriedzes avots ir mazākumtautību integrācijas politika, kas lielā mērā saistīta ar valodas jautājumu un ir tikai saasinājusies, kopš pilna mēroga kara sākuma Ukrainā. Kā gadu laikā mainījusies un ko ietekmējusi integrācijas politika? Kā Krievijas iebrukums Ukrainā izmainījis Latvijas sabiedrību, savstarpējo izpratni un saskarsmi? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes tika meklētas diskusijā.

Pirms diskusijas notika audiovizuāls atskats uz izpētes braucienā “MĒS – mūsu ēras stāsti” gūto pieredzi, apmeklējot Latvijas-Baltkrievijas pierobežas pilsētu Piedruju un dažādās valodās uzklausot tās iedzīvotāju stāstus par dzīvi pierobežā, būšanu latvietim, krievam, baltkrievam un pašam sev.

Sarunā piedalījās Mārtiņš Kaprāns, Sergejs Kruks, Gundega Evelone un Latvijā dzīvojošo ukraiņu biedrību konfederācijas "Viche" priekšsēdētāja Oksana Sičko. Diskusiju moderēja Agra Lieģe-Doležko.


Dr. Mārtiņš Kaprāns ir Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks, daudzu zinātnisku publikāciju autors. Bijis iesaistīts Latvijas politikas plānošanas dokumentu izstrādē. Kaprāna pētniecisko interešu lokā ir krievvalodīgā kopiena Baltijas valstīs, Eiropas valstu vēstures politika un inteliģences opozicionārās prakses vēlīnajā padomju periodā.

Sergejs Kruks ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas fakultātes profesors, kurš pēta sociālos priekšstatus un to saistību ar indivīdu sociālo mijiedarbību.

Gundega Evelone ir starpdisciplināra māksliniece, kuru interesē politiski un sociāli jautājumi, varas attiecības ar indivīdu un iespējas tās atspoguļot performatīvā vai instalācijas formātā. Pēdējos gados Gundega Evelone ne vien rada mākslu, bet arī par to raksta. Gundega Evelone ir viena no izpētes brauciena “MĒS – mūsu ēras stāsti” un izstādes “Mākslinieks ir klātesošs” dalībniecēm.

Pasākums notika projekta „Collective Community Movement“ ietvaros. Projektu realizē LCCA sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā, atbalsta - Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija