en

Programma


Lasīt vairāk

"Rīgas epizode" Performatīva akcija sadarbībā ar LMA


Eiropas mākslu izglītībā mākslinieciskā pētniecība (artistic research) ir atzīta jau vairāk nekā 20 gadus, taču kā studiju procesa ierasta daļa tā pastāv tikai atsevišķās Eiropas mākslas augstskolās. Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas "Apvārsnis 2020" projekta "Dažādība – mākslas pētniecība Eiropas Savienībā" ietvaros, sadarbojoties Latvijas Mākslas akadēmijai un partneriem no Romas Mākslas akadēmijas, Ungārijas Mākslas akadēmijas un Drēzdenes Mākslas akadēmijas, partneru mākslas augstskolās tiek attīstīta mākslinieciskās pētniecības nozare, veidojot dažādus publiskus notikumus. Viens no šādiem notikumiem performatīvā akcija, kas Vidzemes tirgū festivāla Survival Kit 14 ietvaros notika 2023. gada 8. septembrī. To veidoja mākslinieki Klaus Šēnings Lams Jongs (DE), Bernadeta Jobaka (HU), Nele Hartmana (DE) un Līva Rutmane–Kalniņa (LV). Iztaujājot mūsdienu individuālās radošās prakses un iespējas tās apvienot kolektīvā izpausmē, tika meklētas jaunas sarunu formas, lai atdzīvinātu mākslas procesualitātes mainīgo dabu un vairotu sabiedrības izpratni par mākslas radīšanas procesu.


Klauss Šēnings Lams Jongs (Claus Schöning Lam Yong) ir studējis bioķīmiju Berlīnes Brīvajā universitātē un mācījies Drēzdenes Mākslas akadēmijā pie Sūzanas Filipsas (Susan Philipsz). Viņš pēta jaunu zināšanu radīšanas un spēka attiecības caur zinātniskiem un mākslinieciskiem attēlojumiem, galvenokārt strādājot ar skaņu un kustīgiem attēliem. Viņa darbus var raksturot kā poētiskas iejaukšanās neviennozīmīgās rietumu vēstures norisēs.

Bernadeta Jobaka (Bernadett Jobbágy) ir ungāru horeogrāfe, režisore, kustību pedagoģe un apvienības Onopordum Performance dibinātāja. Absolvējusi Budapeštas Korvinas universitātes ainavu arhitektūras programmu, kā arī Budapeštas Laikmetīgās Dejas akadēmiju un Budapeštas Teātra un filmu mākslas universitāti. Radošajā darbībā viņa pievēršas somatisko norišu transformācijai mākslās, īpaši, izceļot filmu mākslu kā iekļaujošu praksi. Bernadetas pētniecībā centrāla ir nevien iemiesojuma paradigmas teorētiskā puse, bet arī radniecīgas mākslinieciskās prakses filmu veidošanā un iemiesošanās kā individuāla un kolektīva pieredze.

Nele Hartmana (Nele Hartmann) absolvējusi Drēzdenes Mākslas akadēmiju, iegūstot mākslas terapeita kvalifikāciju. Savā radošajā praksē viņa pēta un pielieto dabas materiālus, radot performatīvas aktivitātes un veidojot instalācijas, kas aicina apmeklētāju piedalīties jutekliskā pieredzē. 

Līva Rutmane-Kalniņa ir Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļas maģistrantūras absolvente, šobrīd studē LMA Profesionālās doktorantūras programmā. Viņa veido lielformāta zīmējumus un mazformāta plastikāta objektus, darbojas mākslinieku grupā “Klīga”, kā arī grāmatu dizaina jomā. Savā radošajā darbībā turpina pētīt materialitātes un attiecību estētiku, īpaši, pievēršoties jaunā materiālisma teorijas ietekmei.