en

Programma


Lasīt vairāk

CIK SVARĪGI BŪT NOPIETNAM?: Medijpratības darbnīca pieaugušajiem un senioriem


Nosaukums "Cik svarīgi būt nopietnam: triviāla komēdija nopietniem cilvēkiem" (The Importance of Being Earnest: a Trivial Comedy for Serious People) dots Oskara Vailda 1895. gada lugai, kas kļuva par vienu no viņa slavenākajiem dramatiskajiem darbiem, lai gan sākumā ne visi novērtēja tās smalko ironiju par Viktorijas laika sabiedrības tikumiem, ikdieniškiem meliem, faktu ssgrozīšanu, dubultām identitātēm un citām viltībām.

Angļu valodā vārds 'earnest' ietver daudz dziļāku nozīmi nekā 'serious'. Tas aicina domāt ne tikai par nopietnību, bet arī par taisnību, patiesību, godīgumu un būtisko. Mūsdienās, kad mediji vissarežģītākās un grūtākās norises izklāsta mums ierastās formās, un informācijas ir par daudz, lai to visu apgūtu, pie tam nesvarīgākā, kā, piemēram, šovu dalībnieku garastāvokļi, tiek pasniegta daudz efektīgāk nekā patiešām būtiski lēmumi un notikumi - kad politika tiek atspoguļota kā teātra izrāde, bet sports atspoguļo drāmu. Turklāti ir sarežģīti izšķirt, kas ir nopietni uztverams un pārbaudāms, kas nē.

Darbnīca senioriem, kā arī citiem interesentiem veltīta medijpratības jautājumiem, koncentrējoties uz nepieciešamību saglabāt nopietnību un spēju kritiski izvērtēt; kā domāt un rīkoties attēlu, ziņu, vizuālās un audiālās informācijas virpulī, kas lielā mērā nosaka to, cik patiesā vidē mēs dzīvojam.


Ilva Skulte ieguvusi filologa izglītību, strādājusi kultūras žurnālistikā un komunikācijas un mediju pētniecības jomā dažādās Latvijas augstskolās. Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore.