en

Programma


Lasīt vairāk

IEMŪŽINĀT IZNĪCĪBU - DOKUMENTĀLISMS KARĀ: Kino darbnīca jauniešiem


Kino darbnīca jauniešiem norisinājās kopā ar ukraiņu un latviešu jaunajiem dokumentālistiem.

Divdesmitā gadsimta sākumā kino režisora Ļeva Kuļešova izpētītais fenomens, kas plašāk zināms, kā Kuļešova efekts*, ir skaidrs liecinājums tam, cik dažādi viens kadrs spēj darboties savienojumā ar otru. Filmas montāžas procesā tiek formēts stāsts un izmantoti visi iespējamie kino izteiksmes līdzekļi, lai panāktu daudzpusīgu skatītāja iesaisti un vēlamās emocijas. Tomēr cik dažādos veidos viens materiāls spēj paust krasi atsķirīgas lietas? Un cik skaidra ir robeža starp patiesību un iluziju, ja montāža pieļauj tik lielu “spēli” ar filmēto?

Darbnīcas ietvaros jaunieši pētīja to, cik dažādos veidos ir iespējams konstruēt naratīvu, atklājot, kā audiovizuāla materiāla kombinēšana spēj iedarboties uz skatītāja uztveri, šo uzdevumu ne vien pašiem apspēlējot praktiski, bet arī plašāk to apgūstot diskusijā ar kino režisori Darju Molokoedovu, kura dalījās ar pieredzi, izstrādājot savu īsfilmu “Dizaineru iela”.

*divu dažādu kadru secīga kombinācija, kas mijiedarbojas ar cilvēka kognitīvo uztveri par abu attēlu nozīmi.


Līva Polkmane ir kinorežisore no Latvijas. 2022. gadā ieguvusi bakalaura grādu Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālajā kino skolā. Viņas iepriekšējais darbs “Divi miljonāri no Priekuļiem” 2022. gadā ieguva Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" par labāko studentu filmu.

Darja Molokojedova ir jauna māksliniece no Austrumukrainas, kas darbojas laikmetīgās audiovizuālās mākslas jomā. Pašlaik viņa ir Harkivas Dizaina un mākslas akadēmijas studente. Viņas filma “Dizaineru iela” tika demonstrēta Amsterdamā, Malmē, Vīnē un Rīgā projekta “Solidaritātes skate” ietvaros.