en

Programma


Lasīt vairāk

VAI VĀRDI VAR MAINĪT PASAULI?: Saruna par politisko valodu un tās lietojumu mākslā


Diskusijā tika apspriesti festivāla darbi un ielūgto runātāju radošā darbība saistībā ar šī brīža notikumiem un politisko klimatu Eiropā: Krievijas noziedzīgo karu Ukrainā, kā arī tā viļņveida sekām kaimiņvalstīs un tālāk. Kā vieta, medijs, politika un galvenokārt valoda sasaistās, lai izvaicātu kompleksas un atšķirīgas vērtības? Valoda, kas tiek skatīta plašākā nozīmē, ieņem nozīmīgu lomu gan mākslā, gan politiskajā retorikā, tapdama par rīku, kas ietekmē ikdienas pasauli, – diskusija tieksies atsegt mākslinieku attiecības ar vārdu un izteiksmes formām caur jautājumiem par radošuma un dažādu pretošanās izpausmju sazobi.


Par Mikolas Ridnija filmu “NĒ! NĒ! NĒ!”

Filmas galvenie varoņi ir jaunieši no Harkivas Ukrainas ziemeļaustrumos. Divdesmitgadnieku pieaugšana sakrīt ar kara sākumu kaimiņreģionā Donbasā. Šie jaunieši ir mākslinieki vai strādā radošajās industrijās — kvīru aktīvists un dzejnieks, modele, ielu mākslinieku grupa, datorspēles veidotājs —, viņi pārstāv jomas, kas raksturīgas mierpilnai lielpilsētas dzīvei. Tomēr kara tuvums ietekmē katru no varoņiem un viņu rīcību, viņi reaģē uz politiskajiem notikumiem un atspoguļo tos caur savām specifiskajām attiecībām ar pilsētas telpu un sociālo mediju realitāti. Miermīlīgas pilsētas dokumentālie stāsti mijas ar amatieru videomateriāliem, kuros kara liecinieki un upuri demonstrē kara klātbūtni savās dzīvēs. Lai gan filmas naratīvs balstās divu situāciju pretnostatījumā, tā nozīme mainījās pēc Krievijas iebrukuma 2022. gadā, kad karš paplašinājās, aptverot jaunas teritorijas, tostarp Harkivas pilsētu.



Ivars Šteinbergs ir dzejnieks un kritiķis, dzejas krājumu “Strops” (“Neputns”, 2020) un “Jaunība” (“Neputns”, 2022) autors. Ieguvis maģistra grādu salīdzinošajā literatūrzinātnē, pētījis tulkošanas filozofiju un interesējas par valodas fenomeniem.

Tomass Pildegovičs ir starptautiskās drošības eksperts, kā arī politikas un starptautisko attiecību doktorants Kembridžas Universitātē.Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Tomass ir guvis atzinību par saviem analītiskajiem apskatiem Instagram platformā, kur viņš skaidro ar karu un drošību saistītas tēmas saprotamā valodā.

Mikola Ridnijs ir ukraiņu mākslinieks, režisors un kurators, kurš dzīvo un strādā Kijivā. 2008. gadā absolvējis Harkivas Nacionālo dizaina un mākslas akadēmiju. Kopš 2005. gada viņš ir viens no mākslas kolektīva “SOSka group” biedriem un līdzdibinātājiem, kolektīvs kūrējis un organizējis daudzus mākslas projektus Harkivā. Kopš 2017. gada viņš ir tiešsaistes žurnāla “Prostory” līdzredaktors. Ridnijs strādā dažādos medijos, no instalācijām un tēlniecības līdz fotogrāfijai un eksperimentālām filmām. Viņa darbi ir bijuši skatāmi izstādēs un filmu festivālos, tostarp izstādē “Transmediale HKW” Berlīnē, 35. Kaseles dokumentālo filmu festivālā, “The Image of War” Stokholmā, “All the World’s Futures” 56. Venēcijas biennālē un citviet.

Sofia Oleiničuka ir māksliniece, aktīviste un mākslas studente no Ukrainas, kas šobrīd mācās Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļā.