en

Rufina Bazlova

Rufina Bazlova (1990, Grodno) ir Prāgā dzīvojoša baltkrievu māksliniece, kas strādā ar ilustrāciju, sociālo mākslu, scenogrāfiju un performanci. Rufina ieguva starptautisku atpazīstamību ar darbu sēriju “Baltkrievu izšūšanas vēsture”, kurā, izmantojot tradicionālo tautas izšūšanas tehniku, viņa attēloja miermīlīgos protestus Baltkrievijā. Māksliniece ir pazīstama arī kā izšūtā komiksa “Ženokol (Feminnature)” autore, kurā pētīta tautas tradīcijās klātesošā feminisma tēma. Bazlova ieguvusi maģistra grādu ilustrācijā (FDU LS, ZČU, 2015) un otru bakalaura grādu scenogrāfijā (KALD, DAMU, 2020).

Sofija Tokara (1990, Moldova) ir ieguvusi mākslas un arhitektūras vēstures maģistra grādu Kārļa Universitātē Prāgā. Studiju laikā viņa strādāja par programmas asistenti Laikmetīgās mākslas centrā “Futura” un gidi Lobkoviča kolekcijās. Pēc tam Sofija kļuva par daļu no Prāgas Pilsoniskās sabiedrības centra, kur viņa koordinēja vizuālās komunikācijas projektus un pasākumus Austrumeiropā un Vidusāzijā. Pēdējos gados Sofija aktīvi darbojusies dokumentālo filmu industrijā un kūrējusi aktīvistu projektus un izstādes.


Sadiedz
Izšuvumi, 2021

 
“Sadiedz” ir mākslas grupa, ko 2021. gadā izveidoja vizuālā māksliniece Rufina Bazlova un kuratore Sofija Točara. Viņas kopā strādā pie sociālpolitisku jautājumu risināšanas, izmantojot tautas izšūšanas tehniku kā pretošanās un dialoga līdzekli. “Sadiedz” iesaista dažādas kopienas un indivīdus radīšanas procesā un izpludina autorības robežas.
Oficiāli atzīto politieslodzīto skaits Baltkrievijā šobrīd pārsniedz 1000 cilvēku. Darbi vēsta par katru netaisnīgi notiesāto pilsoni, un tajos izšūti ieslodzīto portreti, izmantojot tradicionālo baltkrievu izšūšanas tehniku, kam raksturīgs sarkanu diegu izmantojums uz balta fona. Izšūšanas process ir ilgstošs un meditatīvs, tas ļauj koncentrēties uz konkrētā arestanta situāciju un sajūtām, strādājot klusumā.
Izšūtajos darbos attēlots īss stāsts par šiem arestiem, ar nodarījuma neoficiālo nosaukumu augšpusē. Tie, kas nolemj piedalīties, reģistrējas vietnē framedinbelarus.net un saņem izšuvumu veidnes un instrukcijas, cietuma adresi, kurā persona ieslodzīta, un informāciju par tīmekļa vietnēm, ar kuru starpniecību var atbalstīt notiesātos. Projekta mērķis ir uzsvērt, ka brīvības atslēga ir kopīga rīcība un tā galarezultāts būs visu izšūto portretu kopīga sega, kas būs taustāms simbols politisko notikumu un cilvēku likteņu savijumam.