en

Programma


Lasīt vairāk

IZŠŪTĀ BRĪVĪBA - “FRAMED IN BELARUS” PROJEKTS: Politiska izšūšanas darbnīca


Projekta #FramedinBelarus mērķis bija pastāstīt par katru netaisnīgi notiesāto Baltkrievijas pilsoni un izveidot viņu portretus, izmantojot tradicionālo baltkrievu izšūšanas tehniku ar sarkaniem diegiem uz balta fona, un tādējādi ar tautiskā koda ornamenta palīdzību fiksēt nozīmīgu Baltkrievijas vēstures posmu.

Izšūšanas process ir ilgstošs un meditatīvs, kas ļauj koncentrēties uz domām un jūtām par konkrēto arestēto. Laiks ir tas, kas cilvēkam cietumā tiek atņemts, un laiks ir tas mazais upuris, ko mēs ziedojam, veidojot politiskā ieslodzītā portretu.

Izšuvumi veltīti Baltkrievijas politieslodzītajiem. Uz tiem ir īss stāsts par viņu arestu, bet augšpusē – tautisks nodarījuma apzīmējums. Projektam piemita sociālās akcijas raksturs. Tie, kuri pēc reģistrācijas nolēma piedalīties projektā, saņēma izšuvumu piegrieztnes un instrukcijas, cietuma adresi, kurā persona atradās, un informāciju par tīmekļa vietnēm, ar kuru starpniecību var atbalstīt notiesātos. Izšūšanas process kļuva par meditācijas formu par ieslodzīto likteni. No izšūtajām cietuma sienām krīt akmeņi – tie nozīmē cerību. Visa projekta kontekstā varēja secināt, ka atslēga uz brīvību ir kopīga rīcība. Projekta galīgais veidols bija visu izšūto portretu kopīga sega, kas īstenojās kā taustāms simbols politisko notikumu un cilvēku likteņu savijumam.


Stitchit ir mākslas grupa, ko 2021. gadā izveidoja vizuālā māksliniece Rufina Bazlova un kuratore Sofija Tocara. Viņas kopā strādā pie aktuāliem sociālpolitiskiem jautājumiem, izmantojot tradicionālo izšūšanas tehniku kā pretošanās un dialoga līdzekli. Stitchit iesaista dažādas kopienas un indivīdus radīšanas procesā un izpludina autorības robežas.