Antons Vidokle (1965, Maskava) ir mākslinieks, režisors, pasniedzējs un mākslas žurnāla E-flux dibinātājs un redaktors, dzīvo Ņujorkā un Berlīnē. Studējis gleznošanu Padomju Savienībā, 1981. gadā kopā ar vecākiem emigrējis uz ASV, kur turpināja mākslas studijas Vizuālās mākslas skolā Ņujorkā. Daudzu nozīmīgu starptautisku projektu autors un līdzautors, starp kuriem var minēt īstermiņa mākslas izglītības programmu Unitednationsplaza. 2008. gadā kopā ar Džulietu Arandu dibināto platformu Laika/Banka (The Time/Bank), kur mākslinieki, rakstnieki un kuratori var atbalstīt viens otru, daloties ar laiku un prasmēm, ne naudu. Daudzu starptautiski atzītu filmu autors.
Gilgamešs: viņa, kas redzēja dzelmi
Video instalācija, 2021
“Eposs par Gilgamešu” ir senākais līdz šim zināmais literārais darbs. Tas ir sacerēts Mezopotāmijā pirms vairāk nekā pieciem tūkstošiem gadu un apraksta Urūkas (viena no senākajām vēsturiskajām metropolēm) valdnieka Gilgameša ceļojumu. Pēc labākā un tuvākā drauga Enkidu nāves, Gilgamešs dodas nemirstības meklējumos, lai izbēgtu no līdzīga likteņa. Būdams pa pusei dievs un pa pusei cilvēks, viņš sastopas ar dažādiem personāžiem, sākot no dievietes Ištaras un skorpionu ļaudīm, līdz Utnapištimam, kurš, līdzīgi kā Noa, izglābis cilvēci no Lielajiem plūdiem, uzbūvējot šķirstu. Filma ir uzņemta Tigras upes krastos, netālu no senajām pilsētām Mardinas, Hasankeifas un Daras, un tā aizved ceļojumā laikā un telpā. Filma “Gilgamešs”, ko pavada Alva Noto oriģinālā partitūra, ir meditācija par dzīves, nāves, draudzības, mīlestības un nemirstības tēmām.
Filma galvenokārt ir kurdu valodā (kurmandži), tajā runā daudzi miljoni kurdu tautības cilvēku, kas dzīvo Turcijas dienvidaustrumos. Pēc militārā apvērsuma 1980. gadā šī valoda tika oficiāli aizliegta gan publiskajā, gan privātajā dzīvē. Filmā piedalās sieviešu aktieru ansamblis no Amed teātra Dijarbakirā.
Sadarbībā ar Pelinu Tanu. Pētījums par aizliegtajām valodām tapis sadarbībā ar Olgu Olinu.
Olga Olina (1992, Užoroda, Ukraina) ir poliglote, vēsturiskā valodniece, pamatiedzīvotāju un mazākumtautību valodu aizstāve. Viņu valdzina izbalējuši manuskripti un aizrauj valodas mīklas, valodu daudzveidība, viņa krāj valodas un rakstību sistēmas savā “Idiomārijā”. Olga pasniedz sanskritu, kā arī citas senās indoeiropiešu valodas un Berlīnes Humbolta universitātē pēta tekstus senlietuviešu valodā. Pašlaik Olga apgūst savu desmito mūsdienu un desmito seno valodu.