en

Forensic Architecture

“Forensic Architecture” ir Londonas Goldsmita universitātē bāzēta starpdisciplināra pētniecības grupa, kas ar arhitektūras metodēm un tehnoloģijām izmeklē valsts vardarbības un cilvēktiesību pārkāpumu gadījumus visā pasaulē. Grupu vada arhitekts Ejals Veicmans. Aģentūra izstrādā jaunas pierādījumu gūšanas metodes un veic inovatīvus arhitektūras un mediju pētījumus, sadarbojoties un pārstāvot kopienas, kas cietušas no valsts vardarbības, kā arī regulāri sadarbojas ar dažādu valstu prokuroriem, cilvēktiesību organizācijām un politisko un vides aktīvistu grupām. Tā ir starpdisciplināra izmeklēšanas komanda, kurā ir iesaistīti arhitekti, pētnieki, mākslinieki, kino režisori un producenti, programmatūras izstrādātāji, pētnieciskās žurnālistikas pārstāvji, arheologi, juristi un zinātnieki. Aģentūra izmeklē valstu un korporāciju veiktos cilvēktiesību pārkāpumus pilsoniskās sabiedrības pārstāvju vārdā.

Krievijas raķešu uzbrukums Kijivas televīzijas tornim
Filma, 2022


2022. gada 1. martā Krievija veica raķešu uzbrukumu Kijivas televīzijas tornim. Tas nebija īpaši efektīvs no militārā viedokļa, kā arī nebija viens no nāvējošākajiem triecieniem Krievijas karā pret Ukrainu, tomēr uzbrukums galvaspilsētas galvenajam televīzijas un radio tornim ir īpaši zīmīgs karā, kurā notiek cīņa par kontroli ne tikai pār zemi un tās iedzīvotājiem, bet tikpat lielā mērā pār valdošo naratīvu. Televīzijas tornim mērķētās raķetes trāpīja teritorijā, kas pazīstama kā Babinjara, kur notika viens no holokausta nežēlīgākajiem slaktiņiem. Vēsturiskas atsauces, jo īpaši saistītās ar Otro pasaules karu un holokaustu, tiek nemitīgi izmantotas Krievijas propagandas mašinērijā. Ņemot vērā apgalvojumus par Ukrainas “denacifikāciju”, īpaši ironiski šķiet iznīcināt vienu no nozīmīgākajām holokausta piemiņas vietām.
Šī pētījuma mērķis ir izvērtēt pagātnes un tagadnes saplūšanu šajā šausminošajā ainavā, apvienojot detalizētu nesenā raķešu trieciena analīzi ar Babinjaras telpisko rekonstrukciju, kas atklāj sarežģītu gravu sistēmu, kas kādreiz šķērsoja šo Kijivas daļu. Izrakumos Babinjaras vēsturiskajos slāņos ir izdevies atrast šeit notikušo masu slepkavību liecības, kā arī pierādījumus daudzkārtējiem mēģinājumiem iznīcināt to piemiņu.

Ilovajskas kauja
Filma, 2014


2014. gada vasaras beigās Ukrainas bruņotie spēki cīnījās ar prokrieviskajiem separātistiem par kontroli pār Ilovajskas pilsētu Doneckas reģionā Ukrainas austrumu pierobežā. Septembrī separātisti bija guvuši pārliecinošu uzvaru, izspiežot Ukrainas armiju. Tomēr jau kaujas norises laikā izskanēja apgalvojumi, ka separātistu pusē karo Krievijas armijas vienības un to līdzdalība nodrošina seperātistu spēku pārsvaru. Krievija šīs apsūdzības noliedza. Taču, iezīmējot pavērsiena punktu brīvpieejas avotos balstītas izmeklēšanas nozīmei, pētnieku, reportieru un pilsonisko žurnālistu kopienas guva būtiskus un pārliecinošus pierādījumus par Krievijas armijas klātbūtni reģionā.
Eiropas Cilvēktiesību aizstāvības centrs (EHRAC) un Ukrainas Juridiskā konsultatīvā grupa (ULAG) piesaistīja “Kriminālistikas arhitektūru”, lai tā apkopotu pieejamās brīvpieejas liecības par Krievijas armijas klātbūtni Ukrainas austrumos kā pierādījumus prasībā pret Krieviju un Ukrainu, kas pašlaik tiek izskatīta Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT).
Lietā tiek izskatīta Ukrainas brīvprātīgo kaujinieku nonākšanu Krievijas bruņoto spēku un prokrievisko separātistu gūstā Ilovajskas kaujas laikā. Kopumā apkopoti pierādījumi par gandrīz 300 Krievijas militāro transportlīdzekļu klātbūtni Ilovajskas un netālās Luhanskas pilsētas apvidū.