en

Amina Ahmed

Malikas – lappuses no pagātnes, 1980.–1990. gadi
No jauna pārskatīts 2017. gadā, no jauna uzzīmēts 2018. gadā

Zīmējums uz tapetes, audio kasetes
Digitālā druka, kokvilnas fotopapīrs, 28 x 43 cm
(Oriģinālā piezīmju grāmatiņa: kolāža, grafīts, papīrs, 30 x 20 cm, 1990. gadi)


Amina Ahmeda (1964) ir Kačas turku indiešu izcelsmes māksliniece, pedagoģe un aktīviste. Māksliniece dzimusi Austrumāfrikā, uzaugusi Anglijā un dzīvojusi Irānā un ASV. Ahmeda saņēmusi mākslas maģistra grādu Karaliskajā mākslas koledžā (1991), kur specializējusies islāma vizuālajā mākslā un tradicionālajā mākslā. Viņas projektus iedvesmojusi interese par cilvēktiesībām un koalīciju veidošanu. Ahmeda ir Musulmaņu sieviešu pētniecības un attīstības institūta valdes, kā arī galerijas Twelve Gates un organizāciju Zanbeel Arts un Women’s Voices Now konsultatīvo padomju locekle. Viņas darbi izstādīti ASV, Dienvidāzijā un Eiropā. Ahmeda patlaban dzīvo Ņujorkā.


“Līnijas un apveidi, motīvi un ritmi, atkārtojumi un apsēstība. Lūkoties uz Aminas Ahmedas zīmējumiem un gleznām nozīmē ienirt Visumā, kas dzīvo harmonijā ar zīmju veidošanas simbolisko jēgu, iespējams, tā ir nepieciešamība atstāt pēdas. Iegrimt Visumā, kur tehniskā virtuozitāte apvienota ar nerimtīgiem vaicājumiem par nozīmi, kas slēpjas pašos zīmju radītājas aktos. Visumā, kur formālas un stilistiskas manipulācijas darbojas saskaņā ar idejām par simboliskām asociācijām, veidojot neatkarīgu darbu. Universā, kur ikviena detaļa dzīvo harmonijā ar kopējo redzējumu, un tam palīdz pats darba process: zīmuļi ir nosmailināti un gatavi mesties darbā, krāsas ‒ pagatavotas no pigmentiem, kas tikuši sīki sasmalcināti, ‒ ir savā vietā un gaida savu radītāju. Tie ir tikpat lielā mērā meklējumi kā mākslinieciski amatnieciski pūliņi, kuru gaitā formas sarežģījumi, mākslas vēsture un mūžsenas filozofiskas problēmas saplūst vienkopus, sakausējot metafiziskus jautājumus ar materiālu un tehniku piedāvātajām robežām un iespējām.”

–    Amirs Parsa, dzejnieks, Preta Institūta Mākslas un dizaina izglītības nodaļas priekšsēdētājs un bijušais Modernās mākslas muzeja (MoMA) Alcheimera projekta vadītājs par Aminas Ahmedas mākslu.