...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Transrefleksija
2019
Instalācija


Skuja Braden (kopš 1999. gada) ir divnacionāls viendzimuma sadarbības tandēms, kura mājvieta ir Aizkrauklē. Šis divgalvainais četrkājainais radījums, pats jaunākais no festivālā pārstāvētajiem māksliniekiem, vēlās nakts stundās sēž nomodā, iztēlojoties paralēlas pasaules, kurās ķermeņi veidoti no porcelāna, no okeāniem izlec liesmas un lūpas pieskaras lūpām, dāvājot vēsu ūdeni no savām dzīlēm. Skujas Braden darbos atrodams kaujiniecisks feminisms, politiski komentāri un pa šķipsniņai budisma. Šie elementi satiekas bezsejainos mazos zvēriņos, kas savā starpā saistīti telpiskās instalācijās, taču vienmēr sasaucas arī ar mūžsenajām keramikas un porcelāna tradīcijām. Skujas Braden Aizkraukles keramikas studijā top darbi, kas ceļo uz izstādēm visā pasaulē. Patlaban tandēms gatavo personālizstādi, kas būs skatāma Rīgas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 2020. gadā.


“Šķidrais Buda” ir kompozīcija, kurā Budas figūra apvienota ar seno Efesas Artemīdu un citiem simboliem. Budas mācība ir piederīga Austrumu garīguma pasaulei, taču vienlaikus budisms ir ārkārtīgi populāra filozofija arī Kalifornijā un tādējādi sniedzas tālāk par noteiktām robežām, tāpat kā Skujas Braden divnacionalitāte. Efesas Artemīdu klāj lāsēm līdzīgi veidojumi, kurus mēdz kļūdaini uzskatīt par krūtīm. Visticamāk, tie attēlo buļļa sēkliniekus vai pudeļveida ķirbjus; gan vieni, gan otri senajā Mazāzijā tika uzskatīti par auglības simboliem.

“XOXO” darbā izspēlēts dzimumu karš. Senākās rakstiskās ziņas par “krustiņiem un nullītēm” jeb “desām” atrastas senajā Ēģiptē, kur arheologi spēli uzgājuši, iegrebtu jumta dakstiņos. Survival Kit 10.1 telpā tā saplūst ar pedagoģisko vidi, ko veido agrākajās fakultātes telpās palikušās tāfeles. Spēlē priekšrocība vienmēr ir spēlētājam ar pirmā gājiena tiesībām. Lai gan otrs spēlētājs teorētiski var uzvarēt, parasti labākais iznākums, uz ko var cerēt, ir neizšķirts. Ja abi spēlētāji ir eksperti, rezultāts vienmēr ir neizšķirts. Šai matemātiskajai formulai pretnostatīts glazēts keramikas ģenitāliju slānis.


skujabraden.com