...
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Sezona, kad jāmigrē, I un II
2019

Oforts, Aršas papīrs
29,5 × 41,5 cm


Mohammeds Omers Halils (1936) dzimis Hartūmā, Sudānā, un kopš 1967. gada dzīvo un strādā Ņujorkā. Halils ir viens no nozīmīgākajiem mūsdienu arābu pasaules gleznotājiem, kas ietekmējis reģiona māksliniekus divās paaudzēs. Viņa daiļrade, kas ilgst vairāk nekā četrdesmit gadus un aptver gan glezniecību, gan grafiku, ieņem priviliģētu vietu mūsdienu arābu mākslas kanonā, tiecoties veidot dialogu starp atšķirīgām kultūrām. Halilu spēcīgi ietekmējuši ceļojumi pa Āfriku un Tuvajiem Austrumiem, kā arī Eiropas mākslas vēsture, ko viņš padziļināti apguvis, mācoties Itālijā. Halils izlauzis ceļu jaunam mākslas veidam, kas saplūdina tradicionālus elementus un ornamentus ar popārtu un mākslas druku.


Būdams meistarīgs grafiķis, Mohammeds Omers Halils visas savas karjeras laikā strādājis arī ar ofortu, lietojot seno Eiropas meistaru tehniku. Viņš izstrādājis komplicētu “gramatiku” visaptverošam melnumam, atjaunojot pirmatnējo vienkāršību, kas ir vienlaikus viņa iecienītākais paņēmiens kosmopolītisku novērojumu atveidošanai un arī izpausmes vieta visdažādākajiem estētiskajiem pārrāvumiem, kas ar laiku ieņem vietu viņa krāsainajos audeklos.
Festivāla Survival Kit 10.1 ietvaros Halils uzrakstījis mīlestības vēstuli kādam igauņu draugam, kam viņš savulaik Ņujorkā mācījis ofortu un kas dzīvo viņa ietilpīgajās atmiņās kā klejotājs.

mohammadkhalil.com